Fischer’in Gizemli Ustası: Son Mohikan

Fischer’in Gizemli Ustası: Son Mohikan

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

1992 yılında Efsanevi Amerikalı Şampiyon 20 yıllık aradan sonra Spassky ile rövanş maçı yapmak için salona girdiğinde o ustayı görür. O an tamamıyla kendisini maça konsantre etmesi gereken Fischer bir anda tribüne döner ve sakin bir şekilde oturan yaşlı adama heyecanla seslenir “e5 piyonu alır f6 atı!” 81 yaşında usta oyuncu gülümser ve başıyla Fischer’i selamlar. Kasparov’u Karpov’u yerden yere vuran Fischer’in büyük saygı duyduğu ve önem verdiği bu kişi kimdir acaba?

Anlatalım.. 1911 yılında doğdu. Resmi turnuva maçlarında Lasker’i Capablanca’yı, Euwe’yi, Botvinnik’i yendi. Alekhine ile yaptığı 4 oyunluk hafif partiden 3-1 galip çıktı. Alekhine’in anında teklif ettiği rövanş maçını ise bu sonucu güzel bir anı olarak saklamak istediğini söyleyerek nazikçe reddetti.

Tam bir eski topraktı. 95 yaşına geldiğinde hala araba kullanıyor ve satranç muhabirliğine devam ediyordu.

Fischer demişti ki “Ölürsem tabutumu sadece şu 3 büyükusta taşıyabilir:” Birazdan ismini açıklayacağımız Büyükusta, Portisch ve Spassky

Aralarında 32 yaş fark vardı ve elbette o ustanın daha erken ölmesi beklenirdi ama önce ölen fischer oldu. Fischer 2008’de o ise 2010 yılında öldü ve elbette 97 yaşındaki büyükustaya kimse gel de fischer’in tabutunu taşı teklifinde bulunmadı.

Bu isim Macar Büyükusta Andor Lilienthal idi.

Ona ünlü rus 64 dergisinin makalesinde “Son Mohikan” dediler. Çünkü LAsker ve Capablancayı yenip de yaşayan son oyuncu idi. Ve ayrıca FIDE’nin ilan ettiğin 27 büyükustalardan son yaşayandı.

Son Mohikan James Fenimore Cooper tarafından 1826 yılında yazılmış kahramanlık üzerine bir kitaptır. Ben kitabını okumadım ama filmini izledim. Benim gibi 45 yaş üzeri iseniz son mohikan sizin için Daniel day Lewis’tir. Eğer 60 yaş üzeriyseniz büyük olasılıkla da 60 yaş üstüsünüz. Yorumlar bölümüne filmi izleyenler veya kitabı okuyanlar yazarsa sevinirim. Böylece Yaş ortalamamız da ortaya çıkmış olur 🙂

Şimdi Fischer’in neden “e5-piyonu atı alır f6-atı” dediğini görelim. Kasdettiği Lilienthal’in ünlü bir oyunuydu.