Koçlar Komitesi (Taimanov Sorgulaması)

Koçlar Komitesi (Taimanov Sorgulaması)

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

SSCB Satranç Federasyonunun Koçlarını Komitesinin Toplantı Anları Mevcut olanlar: >Averbach, Alotertsev, Antoshin, Balashov, Baturinsky. I.Boleslavsky, I.Bondarevsky, Bykhovsky, Vasyulov, Keres , Konstantinopolsky, Kotov, Petrosyan, Spasskyi Suetin, Taimanov

1.Konu: Petrosyan Huebner maçının sonuçları üzerine
Karar: Petrosyan-Huebner maçının sonuçları tatmin edici

2.Konu: Fischer taimanov maçının sonuçları üzerine

Kotov: Terketmeden önce, komite’de bize söylendi ki: Kesin olarak kazanmak gerekli değil ama mücadele edip, makul bir skor almamız bekleniyor. Ne yazık ki bu olmadı ve Sovyet satranç tarihindeki en büyük yenilgiyi elde ettik. 21 saatlik bir uçuştan sonra vardık. Hiç bir hazırlık yoktu. Sanki Kanada Federasyonu varolmamış gibiydi. (Başkan John Prentice Maç boyunca iki üç kez gözüktü) Bir sonraki gün turnuva salonuna baktık. Sunulan şartlar yetersizdi. Reddettik. Diğer oda daha iyiydi ama Fischer beğenmedi. Üçüncü oda da kırmızı halıyı vb şeyleri beğenmedi. Tartışmalar sırasında Fischer huzursuzdu , sandalyeye gelişi güzel yayıldı, elini ağzına yapıştırmıştı, daha sonra kalktı, yorgun olduğunu söyleyip terketti.

Sonuç olarak uygun şartlar Suttles çiftinin Üniversite kulübündeki iyi ofislerinde bulundu.

Fischer aydınlatma konusunda çok hassas. Yumuşak ışıklandırma istedi ve bunun için özel bir plastik kaplama gerekiyordu.

Ayın 12’sinde yapılması planlanan kura çekimi ertelendi. İtiraz etmedik çünkü Taimanov ‘un da dinlenmeye ve iklime uyum sağlamaya ihtiyacı vardı.

İzin günleri konusunda Euwe, Fischer ‘e dini tatil günü olan 30 Mayıs’da oynamama hakkı verdi. Bütün olarak koşullar çok uygundu.

Vasyukov: Hazırlığımızın bir parçası olarak 500 tane Fischer oyunu analiz edildi, ve yeni olanlar (1963-1970) yorumlandı. 1970 yılında Fischer en üst formdaydı (Buenos Aires ve Olimpiyadlar), fakat Mallorca’da oyununda gelişme için hala imkan vardı.

Fischer‘in zevkleri ve alışkanlıkları çalışıldı. Bir plan düzenlendi. Teknik olarak kimse Fischer ‘i yenememişti. Kaybettiği zaman, genelde kombinatif oyunlardı. o­nu karışık mücadeleye çekmeye karar verildi. Özellikle Beyaz olduğumuzda bu konuda başarılı olduk.

İlk oyunda Furman-Geller oyunu takibedildi. Fischer‘in oyunu bilmediği ortaya çıktı. Endişelendi, ama hemen bir cevap buldu. Problem ne kadar zor olursa olsun genelde bir hamleye 10-15 dakikadan fazla hiç düşünmezdi. Böyle bir istikrara hiç görmedim. Fischer pek çok tek hamle yaptı. Bir yerde Beyaz iyi bir üstünlük elde edebilirdi ama bu ancak ev analizlerinde anlaşıldı. Aşırı derecede karışık bir oyundu.

Baturinsky: Oyuncuların ne kadar vakit harcadığını gösteren kayıtlar var mı?

Kotov: Hayır, zaman skor demonstrasyon tahtasında gösterilmiyordu ve zamanı kaydetmek mümkün değildi.

Vasyukov: İkincisi Sicilya’ydı:5.Ab5 ve 6.Ff4. Fischer bu hamleyi bir süredir kullanmıyordu. ‘My 60 Memorable Games’ adlı kitabında bu varyantı kullanıma uygun bulmuyordu. Çok güzel bir kitap ve Rusça olarak basmak çok yararlı olacaktır. Fischer Er feda ederek yeterli kompansasyon elde etti. Taimanov iyi müdafa koydu ama sonuçta bir hata yaptı (35…Kc8 yerine 35…Ab5?) ve Fischer kazanç vaziyette ajurne etti. Fakat analizlerimiz esnasında bulduğumuz incelikleri bulamadı ve oyun tekrar ajurne olduğunda, oyun berabere oluyordu.

Üçüncü oyunda Taimanov‘un morali iyiydi çünkü Fischer‘in analizindeki ve oyunundaki zayıf yanlar ortaya çıkmıştı. Taimanov harika bir açılış oynadı (Şah Hint Savunması tekrar denenmedi) Fischer maçtan sonra 20.Vh3!’in o­nu kayıp vaziyette bırakacağını itiraf etti. Fakat 72 dakika düşündükten sonra Taimanov başka bir hamle seçti, insiyatifi kaybetti ve oyun umutsuz bir konumda ajurne oldu.

Bu oyun maçın dönüm noktası oldu. Bundan sonraki maçlarda Taimanov kötü bir performans gösterdi.

İkinci oyun bitmişti. Taimanov Kale+Fil Kale’ye karşı finalini reddetti çünkü Fischer ‘in o­nu yıpratacağını düşündü. Daha farklı bir yol seçti. Ama büyük olasılıkla psikolojik durumundan ötürü şaşkınlık verici bir hata yaptı.

Üçüncü oyundan sonra Edmondson ve Kotov, Taimanov ‘u hastaneye götürdüler, orada kan basıncı ölçüldü (95’in üzerinde 165) ve bir oyunluk izin verildi.

Dördüncü oyunda Fischer ‘in oyunu kusursuzdu ve oyunsonunda bir taş fedasıyla uzun bir kazancı buldu.

Beşinci oyunda Fischer Şah Hint yerine Grünfeld oynamayı seçti. Ama o açılışta da Fischer için sürpriz vardı. Taimanov Er feda etti ve baştan sona kazanca oynadı. Ajurneden önce Fischer 33…Vc6 gibi güzel bir hamle yaptı. Fischer bu tür konumu kuvvetlendirici hamleler yapmakta çok usta, taşları bir anda toparlandı. Taimanov‘un oyunu kusursuzdu ama Fischer ‘de defansta mükemmeldi.

Oyun Taimanov‘a hafif üstünlükle ajurne oldu. 44…Ve5 hemen berabereyi getirecekti ama 44…Ve4’de Fischer ‘in imkanlarından biriydi.

Baturinsky: Analizlerinizde 45.Vc7 Şh6 46.Kf6? varyantını 44….Ve4? hamlesine cevap olarak dikkate aldınız mı? Aldığımız bilgiye göre kale kaybı analizlerde dikkate alınmamıştı.

Vasyukov: Hayır, öyle değil

vasiukov sorgulamada

GM Vasiukov adeta sorgulanıyor!

Taimanov: Biliyordum ki Fischer‘le olan maçım hayatımın en önemli mücadelesiydi. Kendimi çok iyi olarak hazırladım, En iyi uzmanların yardımlarını aldım (Botvinnik ve diğerleri)

Genelde rahat bir havada oynarım, ama burada görev bilincinin etkisi altındaydım. Büyük olasılıkla hatam buydu.

Görevlerimden biri de Fischer‘in oyununu ortaya çıkarmaktı. Eğer devam etmem istenseydi, Fischer ‘le oynayacak oyuncuların işini kolaylaştırmak için devam edebilirdim.

Skordan utanç duyuyorum ama oyunumda hata göremiyorum. Fischer tarafsız bir oyuncu olarak kapanış töreninde bu maçın kendidi için zor geçtiğinin ve 6 oyun sonunda aslında normal skorun 3.5-2.5 kendisi lehine olması gerektiğini söyledi.

Eğer Fischer ‘in en ufak bir avantajı olmuş olsa ve rakibin hiç bir karşı şansı olmasa bu maç önceden skoru belirlenmiş bir maç olarak kabul edilebilirdi.

Koçlar hem yardımcım hem de arkadaşlarımdı. Hatalarım tamamen psikolojik durumumdan kaynaklandı. Kotov çok iyi koşullar sağladı. Bu arada Kanada standartlarında 200 kişilik güzel bir seyirci topluluğu vardı.

Balashov: Fischer’in en büyük zayıflığı Siyahlarla açılış eksikliği.

Baturinsky: Isınma oyunlarının skorları nasıldı?

Vasyukov: Taimanov bana ve Balashov ‘a (danışmalı olarak) karşı oynadı. Skor +0 -3 =4 idi, ve bir ajurne oyun ki bu o­na avantajlı bir durumdu. İki oyun Tal ‘e kaybetti.

Baturinsky: Taimanov ‘un maçtan önce tamamıyla açılış repertuarını yenilediğini duydum. Doğru mu?

Vasyukov: Pek öyle değil. Yeni açılışlar hazırlandı, ama maçın gidişatı o­nları kullanma fırsatı vermedi.

Baturinsky: Bizim taraf maç 6-0 iken devam etmeyi düşündü mü?

Kotov: Hayır.

Alototsev: Fischer ‘in Siyahlarla oynarken ki eksiklikleri zayıflık mı yoksa güçlü yan mı olarak görülebilir?

Balashov: Zayıflıktır

Alatortsev: Beşinci oyundaki 46.Kf6?yı detaylı olarak anlatabilir misiniz?

Taimanov: 44…Ve5 ana varyantı Fischer için en iyisiydi. Ama Fischer bu tür oyunsonlarını sevmezdi ve 44…Ve5 oynamama tehlikesi vardı. 44.Kf6?dan sonra Kale kaybını görmedim. Körlüktü. Çok nadiren bu tür şeyleri kaçırırım. Kendimi pek iyi hissetmiyordum.

Suetin: Üçüncü oyundan sonra planlarınız nasıl değişti ve dört Büyükusta’nın çalışma tarzları nasıldı? Sıfıra karşı yenilmek yerine en azından yarım puan almayı hedef olarak belirlediniz mi?

Vasyukov: Kotov kendi odasında analiz yaptı Balashov‘la ben de kendi odalarımızda. Taimanov iş bölümü yaptı. o­na genelde dinlenmesini söyledik ve herşeyle biz ilgilendik.

Averbach: Maçtan önce Taimanov nasıl hissediyordu?

Taimanov: Biraz aşırı çalışmış gibiydim ama bu her zamanki halimdi. Baş ağrım ve yüksek kan basıncım vardı, iklime uyum sağlamak zordu.

Konstantinopolsky: Fiziksel hazırlığın neleri içerdi?

Taimanov: Sanotoryuma gittim, saunaya girdim ve yürüdüm. Klasik dinlenme tarzı. Özel bir form çalışması yoktu.

Konstantinopolsky: Hastalandığında sağlık yardımı aldın mı?

Taimanov: Maç için doktore görevlendirilmemişti. Hastaneye gittiğimde sağlık yardımı aldım. Bir gün daha dinlenme almayı reddettik.

Konstantinopolsky: Maç boyunca rejiminiz nasıldı?

Taimanov: Yemekten sonra, maçtan önce siesta yaptım. Turnuva salonuna yürüdüm. Hava soğuk ve değişkendi.

Spassky: Fischer daha evlenmedi mi?

Kotov: Fischer dünya şampiyonu olduktan sonra evleneceğini söyledi.

Taimanov: Fischer ‘i herkesten iyi tanıyorum ve o­nunla oynayacak olanlara yardıma hazırım.

Averbach: Belki de Taimanov kendi gücünü abarttı?

Taimanov: Hayır. Keskin bir mücadele olunca benim şanslarım daha iyiydi.

Spassky: Fischer nasıl giyiniyordu?

Taimanov: Gösterişsiz bir şekilde. Satranç söz konusu olunca kusursuz davranıyordu.

Boleslavsky: Oyunlar esnasında takım arkadaşlarından ayrı kalmak seni ters etkilemiş olmasın?

Taimanov: Etrafımda insanları gördüm ve Kazic ile konuşabiliyordum.

Kotov: Taimanov‘un varyantları analiz ederken hamle atlamasına şaşırdım. Tüm kayıpları (dördüncü oyun hariç) Hepsi iki hamlelik körlüklerdi. Bu bir yaş sorunu olabilir mi? . Belki de sebebi havalardı. Taimanov maçı çok ciddiye aldı.

Taimanov oyun bittikten hemen sonra analiz yapmayı sever. Ajurne oyunların analizleri Botvinnik tarzı bir sistemle analiz edilmedi, kayıt tutulmadı, ama genel olarak analizler kötü değildi. Taimanov ‘un sinirleri bozuldu, sakinliğini muhafaza edemedi ve oyunsonunda 5-6 hamleyi yıldırım hızıyla yaptı.

Spassky ,  Botvinnik tarzı hazırlığın Taimanov için uygun olmadığını söylemekte haklıydı. Bu Taimanov tarzındaki bir oyuncunu yaratıcılığını sınırlayacak ve karşılığında hiç birşey vermeyecek bir tarzdı.

Spassky: Fischer ‘in gücü hakkındaki gerçekleri o­nu demoralize etmemek adına saklamamanız gerektiğini söyleyip durdum.

Kotov: Maç boyunca Fischer tenis oynadı. Uyumluydu. Dört dil konuşuyor. Her yönden ideal bir satranççı. İnanılmaz bir konsantrasyon. Tam bir ahenk. Her zaman yanında cep satrancı veya bir satranç kitabı taşıyor. Garip davranışları sadece müzakereler esnasında ortaya çıkıyor. Sürekli olarak şunu tekrarlıyor:‘Dünya şampiyonu olunca bir senede üç maç oynayacağım, üç senede bir maç değil.’

Spassky: Hepimiz Fischer ‘e kaybettiğimizde önüne kırmızı halılar mı sereceğiz?

Petrosyan: Evet, ama burada değil.

Konstantinopolsky: Beşinci oyun ajurne olduğunda berabere teklif etmeyi düşündünüz mü?

Kotov: Hala şans vardı, ve sonuçta Fischer asla berabereleri kabul etmez. Fischer‘in eksik bir yanı var, bir takım alışkanlıklara çok bağlı. Spassky ve Botvinnik Şah’ının atak altında olmasından hoşlanmadığını belittiler.

Konstantinopolsky: Fiziksel çalışmalarda ciddi hatalar vardı: iklime uyum sağlamak için yeterince zaman yoktu, yaşını dikkate alırsak zihni satrançtan uzaklaştıracak yeterince egzersiz yapılmadı, yardımcıların arasında bir de dotor olmalı, iklimin analizi yapılmalı, kullanılacak ilaçlar konusunda bir tavsiye hazırlanmalıydı. Şimdiden Fischer ‘in ilerki rakiplerinde bu uygunlukları sağlamalıyız.

Baturinsky: Buraya maçları özellikle de satrancımız için büyük bir başarızlık olan Fischer-Taimanov maçını tartışmaya geldik. Bu bir gösteriş olayı değil, yenilginin sebeplerini bulmalı ve bunlardan gelecek için dersler çıkarmalıyız.

Taimanov‘un Fischer’le olan maçındaki sorunlarını biliyorduk. Taimanov ‘un yenilgisinin sürpriz olmayacağının ipuçları verilmişti. Ama olayların bu şekilde gelişmesini de beklemiyordu.

Tüm uygun şartlar Taimanov için sağlanmıştı. Uygun bir buluşma yeri sağlamak için çok uğraştık. ABD’yi ve Latin Amerika’yı reddettik ve iklimi Rusya’ya benzeyen Kanada’yı tercih ettik. Ama söylenmeli ki Federasyon, Koçlar Komitesi ve Merkez Satranç Kulübü elinden geleni yeterince yapmadı. Taimanov ve koçlarına çok fazla güvendik.

Balashov hakkında, genç olduğundan söylenecek az şey var ama Vasyukov hakkında söylenecekler var. Botvinnik‘in Smyslov ‘la olan rövanş maçında Caro-Kann’a dönmesi gibi açılış repertuarını değiştireceğini vaad etmişti. Ama bir değişiklik olmadı.

Koçluk konusunda diğer sporlardan geriyiz. Koçlarımız bazen eskortmuşlar gibi davranıyorlar. Örneğin Gufeld Geller‘in koçu olarak Korchnoi ‘la olan maçta çok sorumsuz davrandı. Çok konuştu, ajurne olan yedinci oyunun ikinci hamlesindeki bir devam yolunu görmedi.

İkinci oyunun açılışında Fischer, Nikitin‘in kitabındaki analizi biliyordu ama Taimanov ve Vasyukov bilmiyorlardı.

Birileri Fischer‘in davranışlarının, basın aracılığıyla saptırıldığından bahsetti. Ama önde gelen büyükustalarımızdan hiç biri o­nun aleyhinde konuşmadı, işe yaramaz insanların düşünceleri başarımızı etkilememliydi. Maçın öncesinde Taimanov keyifliydi. İnandırıcı olmayan sözlerini yadırgamadık çünkü her halde bunun kötümserlikten iyi olduğunu düşündük.

Ajurne oyunlar dikkatsizce analiz edildi. Bu konuda yardım etmek için üç büyükusta gönderdik. Birinci kategori oyuncuları bile ajurne analizlerini yazarlar. Belki de doktor göndermek daha iyi olacaktı.

Spassky: Seksolojist olsaydı bari.

Baturinsky: Bakıyorum ki keyfin yerinde Boris .

Maç için moral hazırlığı yeterli değildi. Fischer‘le olan gelecekteki karşılaşmalarda daha iyi hazırlanmalıyız. Bazen turnuva salonu ve şartlar gibi konularda Fischer ‘le yüz yüze gelmeye çekiniyorduk. Bana kalırsa müzakere konusunda inatçı olmak psikolojik açıdan FIDE kuralları içinde kalmak suretiyle uzun vadede yaralı olacaktır. Ayrıca FIDE’ye bu tür organizasyonlar yapmakta tecrübesi olmayan federasyonlara böyle önemli maçların verilmemesi konusunda başvurularda bulunmalıyız.

Petrosyan: Çok detaylı bir hazırlık önemli. Ben Fischer‘i herkesten çom tanıyorum, ama kimse maçtan önce benim tavsiyelerimi almadı. Bana kalırsa gelecekte bütün detaylar titiz bir şekilde müzakere edilmeli ve şartların yerine getirilmeyişi eksi puanla değerlendirilmeli. Fischer ‘le oynarsam anlaşmanın tüm şartlarına sıkı bir şekilde uyulması konusunda ısrar edeceğim.

Alatortsev: Federasyon, Taimanov‘un kendisinden daha suçlu. Klasik hazırlık metodları artık çağ dışı. Başka bir yönü daha var: zihinsel durumla ilgili çalışma. Morali yükseltmek, psikolojik hazırlıkla aynı şey değil. Yaklaşım çeşitlendirilmeli. Taimanov ‘un çalışması satrançla sınırlıydı. Yarışmacılar zihinsel durumlarını kontrol edebilmek için de eğitimden geçirilmeliler. En sağlıklı atletlerin yanında bile yardım için psikiatrisler bulunuyor.

Fischer‘in karakterini analiz etmeliyiz.(Alatortsev sonra zihinsel aktivitenin üç kriterini anlattı).

Fischer-Larsen maçını izlemeliyiz. Bütün kaynaklarımızı devreye sokmalıyız.. Mücadele zorlaşıyor.

Keres: Bizim hazırlık metodlarımızla ilgili eleştirilerinize katılmıyorum. Neredeyse tüm oyunlarda Taimanov açılışlardan tatmin edici durumda çıktı. Taimanov bir noktaya kadar o­nu yanlış bilgilendiren çevremizin ve arkaşlarının etkisinde kaldı. Fischer‘in gücünü gözünde azalttılar ve güllük gülistanlık bir tablo çizdiler. Bu hazırlıktaki psikolojik hataydı. Fischer sadece güçlü bir satranççı değil, aynı zamanda kişilik olarak da çok mücadeleci çünkü sonuna kadar mücadele ediyor ve asla pes etmiyor. o­nun kişiliğinin bu yönüne dikkat etmedik. Fischer ‘i kesinlikle küçümsememeliyiz. o­nun gibi olabilen sadece iki isim verebilirim.

Averbach:Taimanov Fischer‘i küçümseme eğilimindeydi. “taş duvarla” karşılaşmak için hazırlıklı değildi. Fischer‘in hayali ve gerçek zayıflıklarını fazla abarttık, öte yandan kendi zayıflıklarımızı da unuttuk. Koçlar Komitesi’nin bilmediği ve uyarılmadığı çok konu vardı. Gelecekte çok daha iyi hazırlanmalıyız. Fischer‘le olacak maçta hazırlık takımının başında Bondarevsky olmalı.

Spassky: Bizim kendi planımız var ve o­ndan vazgeçmemeliyiz.

Bondarevsky: En değerli kaynağımız aylarını Fischer’i incelemeye ayırmış üç kişi. Bize materyali sağlamalılar.

Sonuç: Taimanov-Fischer maçının sonuçları tamamiyle tatmin edici değil. Aşağıda belirtilen komisyon daha detaylı bir sonuç çıkarmak için tartışmaları değerlendirecek: Averbach, Antoshin, Baturinsky, ve

Kotov

Baturinsky:Bir grup oluşturmalıyız, Taimanov grubundan raporları almalı ve yeni üyeler eklemeliyiz. Korchnoi-Petrosyan maçının galibi belirlenene kadar, grup Fischer maçına genel olarak hazırlanmalı ve kazanan belli olduğunda bu rapor o­na ve dünya şampiyonuna verilmek üzere hazır tutulmalı.

Vasyukov: Raporumuzu sunmak için iki haftaya ihtiyacımız var.

Baturunsky: Raporlar 2 Haziran’dan önce verilmeli ve unutmayın: maçın sonucu tamamıyla yetersiz olarak kayıtlara geçmeli .

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir