Nefes kesen yıldırım oyunu

Nefes kesen yıldırım oyunu

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Yıldırım satranç tarafların 5’er dakikadan az süreye sahip olduğu karşılaşma biçimidir. 2012 yılında Astana’da düzenlenen yıldırım Dünya Şampiyonası’nı 30 turda 20 puanla Grishchuk kazanmış ve Carlsen de 19.5 puan ile ikinci olmuştu. Bu turnuvadan oldukça heyecanlı bir oyunu sizlerle paylaşıyoruz. Carlsen şah kanadında kuvvetli bir saldırı düzenlemek için Morozevich’e kalite feda ediyor. Zor durumdaki Morozevich kısıtlı zamanda acaba savunma yapabilecek mi?

Satrançta yıldırım oyunlarının kendine has özellikleri vardır. Örneğin imkansız hamle yaparsanız kaybedersiniz. Ağır partide olduğu gibi hamleyi geri alma şansınıı yoktur. Ayrıca saate muhakkak oynadığınız elle basmalısınız. Süre kısıtlı olduğu için kazanılacak 1 saniyenin bile önemi büyük.

carlsen-moroz-1

Carlsen 17.Kxc5 ile kalite feda ediyor ve adeta köprüleri yakıyor. Ya mat edecek ya da kaybedecek! Fedanın şaşırtıcı yanı 17…Fxc5 hamlesinin şah çekerek gelmesi.

carlsen-moroz-2

3 hamle sonraki konumda Carlsen yeni bir feda ile şahı mat etme peşinde. Videodan Morozevich’in endişeli halini izleyebilirsiniz. Oyun esnasında oyuncuların vücut dilini de gözlemleyebilmek ilginç. 

Bakalım oyun nasıl sonlanmış. Kendiniz görün!

 

30 tur sonunda turnuva tablosu

 

astana24-tab

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir