Tarihi Oyun, Tarihi Sonuç!

Tarihi Oyun, Tarihi Sonuç!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

2016 Bakü Olimpiyatlarında Türkiye olağanüstü başarı elde etti. Bu başarı elbette tüm oyuncuların ortak başarısı. Ama bazı oyunlar vardır ki zaferi kesinleştirir ve bu Olimpiyatta olduğu gibi tarihi bir başarıya imza atar. Son turda Gürcistan ile karşılaşan Türkiye 2.5 – 1.5 kazanarak Olimpiyatta 6. olmayı başardı. Siyah taşlarla GM Gelashvili’yi öğretici biçimde yenen GM Emre Can adeta tahtada strateji dersi verdi. 10 yıl öncesinde Türkiye’nin seçkin oyuncuları ile maçlar yapan Gürcü oyuncular oyuncularımıza şans vermezlerdi. Aradan geçen yılları Türkiye iyi değerlendirdi ve bu olağanüstü sonucu elde etti. Gelashvili – Can oyununu stratejik olarak fazla analize girmeden sizin için analiz ettik.

Türkiye’ye Dünya altıncılığını getiren son turun önemli oyununun analizi aşağıdadır.

Capablanca 1936 yılında beyazlarla benzer stratejiyi uygulamıştı. Elbette öncü olarak Capablanca bu fikri bularak dehasını gösteriyor ama geçmiş ustaların ürettikleri üzerinde yükselen gelecek nesillerin nasıl iyi öğrenci olabileceklerini Emre Can da ispatlıyor.

Aşağıdaki konumda siyahın kötü duran taşı hangisidir acaba?

1998 yılında Büyükusta Vasiukov, Şah Mat Satranç Merkezinde seminer vermişti. Bu konumda “Beyaz ne oynar” sorusuna o sıradaki milli takım (bu satırların yazarı da içindeydi) doğru fikri ve cevabı verememişti. Hayatında ilk kez Rus ekolü ile karşılaşan, ilk kez Büyükustadan bir şeyler öğrenmeye çalışanlar için normal bir durum. Ne güzel ki artık böyle öğretici oyunları bizim ustalarımız oynamakta.

capa lilienthalTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir