Capablanca – Blanco oyunundan bildiğimiz Ayala gerçekten kuvvetli miydi?

Capablanca – Blanco oyunundan bildiğimiz Ayala gerçekten kuvvetli miydi?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Capablanca‘nın yazdığı “Satrancın Esasları” kitabı 2000’li yıllara kadar Türkiye’de en çok satılan kitaplardan birisiydi. 1921 yılında yayınlanan bu kitap yeni başlayanlardan orta seviye ve üstüne kadar geniş yelpazedeki satranç oyuncularına yönelik. Uzunca yıllar “İnkılap Yayınevi” tarafından yayınlanan bu kitap şimdi de “Satranç Life” tarafından hazırlandı. Satranç Okulu olarak biz de kendi çevirimizi okurlarımızla paylaşmaya başlıyoruz. İlk örneğimiz Capablanca – Blanco oyunu.

Capablanca

Blanco Güçlü Amatör Müydü?

Piknik Satrancının kurucularından deneyimli satranç antrenörü Can İnce oyunun başında yazılan Capablanca sözlerinin çevirisini eleştirdi: “Bu hamle bana ilk kez Venezuella’lı yetenekli amatör M. Ayala tarafından gösterilmişti.”

Yıllardır hep bildiğimiz şekli, çevirilerde yeralan “Bu hamle bana ilk kez Venezuella’lı kuvvetli amatör M. Ayala tarafından gösterilmişti.” şeklindeydi. “Kuvvetli amatör” ifadesi o kadar cezbediciydi ki her amatörün tatlı rüyasıydı belki de “kuvvetli amatör” olabilmek.

Ve bu efsaneyi paramparça ediyoruz. Capablanca’ya göre Ayala kuvvetli değil yetenekliymiş! Her nasılsa başta Nezih Yazgaç “kuvvetli amatör” yazmış sonra da Satranç Life’ın çevirisinde buna dokunmamışlar.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Capablanca İlginç
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir