Capablanca ne demek istiyor?

Capablanca ne demek istiyor?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç Okulu Facebook sayfasındaki harika soruları hazırlayan ve titizlikle takibini yapan deneyimli satranç eğitmeni ve antrenörü Bülent Kırca aşağıdaki paylaşımı yapmıştı:

İki önemli Capablanca kuralı (istisna konumlar hariç) :

  1. Rakibinizin fili varsa, piyonlarınızı, rakibiniz filinin aynı rengi karelere yerleştirin.
  2. Eğer sizin filiniz varsa, rakibinizin filinin olup olmamasına bakmaksızın, piyonlarınızı, kendi filinizin ters rengi karelere yerleştirin.

Oyununun mükemmelliğinden dolayı “Satranç makinası” olarak adlandırılan Capablanca’nın her tavsiyesi önemlidir. Ne var ki belki de en çok kafa karıştıran tavsiyelerden birisi buydu: “Rakibinizin fili varsa, piyonlarınızı, rakibiniz filinin aynı rengi karelere yerleştirin.”

Başta Evrensel Bilgin olmak üzere pek çok satranç aşığının yönettiği Turkchess 1954 facebook grubunda bu durum tartışılmaya başlandı.

Üyelerden Taha Yıldırım Capablanca’nın sözünü boşa çıkaracak bir konum yayınladı.

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Yukarıdaki konumda beyazlar piyonlarını aynen Capa’nın dediği gibi rakip filin rengine koymuş ama siyahlar filiyle piyonlara saldırabiliyor ve oyunu kazanır.

Benzer şekilde izole piyonumuz varsa onu rakip filin rengine koymak da çılgınlık gibi gözükmekte çünkü bu açıkça file hedef vermek anlamına gelirdi.

Bu satırların yazarı için  Capablanca’nın  tavsiyesi uzunca süre anlamsız olmuştu. Ancak aşağıdaki oyunu görünce tavsiye anlam kazanabildi.

Lasker – Capablanca 1924 oyununda oluşan konum.

Siyahla ne oynarsınız?

 

Capablanca güzel konumdaki f6-filini çekinmeden rakibin atı ile değişiyor.

 

 

Oluşan konumda iki kanatta piyonlar var  ve fil, attan daha etkili bir alet olmalı. İşte bu noktada Capablanca’nın tavsiyesi devreye giriyor!

“Rakibinizin fili varsa, piyonlarınızı, rakibiniz filinin aynı rengi karelere yerleştirin.”

 

 

Berabere biten oyunun son konumu. Capablanca tavsiyesinin ne kadar değerli olduğunu kesinlikle gösteriyor. Rakip filin rengine konan piyonlar fili etkisiz hale getirdi. Beyazların yarma yaparak konumu açma şansı olmadı.

Oyunun tümü aşağıdadır.

 

Chajes – Capablanca 1913 oyununda da aynı yaklaşımla oynuyor.

Bu oyunda Capablanca kendinden zayıf olan rakibini zorlamak için girişimde bulunarak piyonlarını beyaz karelerden kıpırdatıyor. Lasker gibi bir rakibe karşı bunu denemezdi.

Capablanca’nın güçlü rakibi Lasker’i bu şekilde durdurduğu pek çok oyunu var.

Aşağıdaki oyunda ise Capablanca tavsiyesine uygun şekilde oynayan taraf Lasker.

 

Satranç Okulu tarafından hazırlanan 26 cd’lik Turnuva Seti ile turnuvalara hazırlanmanız artık çok kolay. Bu sette hem oyunortasına yönelik daha kapsamlı dersler alacak hem de açılış cd’leri ile rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olacaksınız. Sette Ustalar Nasıl Kazanıyor 1-2-3-4-5, İspanyol Açılışı, Caro Kann Savunması, Açık Açılışlar 1-2 ve daha pek çok cd var. Bu seti indirimli olarak almanız mümkün.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Capablanca Oyunsonu
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir