Fischer Satranca dönecek mi?

Fischer Satranca dönecek mi?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

13 Temmuz’da Japonya’da yakalanan ve halen Japonya’da tutulan eski Dünya Satranç Şampiyonu Robert James “Bobby” Fischer, kendisine oturma izni verdiğini bir basın açıklamasıyla ilan eden İzlanda’nın bir televizyon kanalında telefonla katıldığı bir röportajda, şu anki durumu, yapmak istedikleri, satranç hakkındaki fikirleri ve radyoaktif sızıntı hakkında konuştu.

Fischer : Burada hapsedildim! Biliyorsunuz bu yasal değil. 13 Temmuz 2004 tarihinde Japonlar beni kaçırdı! Tamamen illegal! Herşey kanunsuz!

Anchor : Evet, peki şu anda size nasıl davranıyorlar?

Fischer : Yani en azından aç bırakmıyorlar ama bir nükleer enerji santralinin yakınlarındayım, beni karga-tulumba sızıntı yapan bir nükleer enerji santraline getirdiler!

Anchor : h-hm…

Fischer : Yani çok tehlikeli bir durum bu… Bence bu bana karşı yapılan komplonun anahtar bileşenlerinden biri! Bir gün buradan çıksam bile yaşamımı bir kaç yıl kısaltmak istiyorlar, anladın mı?Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Anchor : Evet…

Fischer : Yaşamımın 20 yılını benden alabilirler, çünkü bu radyoaktivite sizi anında öldürmez, anladın mı?

Anchor : hı-hm…

Fischer : Tabi çok büyük bir doz almadıktan sonra… Ama bir kaç hafta birkaç ay hatta 10 yıl, 20 yıl sonra öldürür!

Anchor : İzlanda’ya gelmek istediğini duyduk Bobby, neden İzlanda’ya gelmek istiyorsun?

Fischer : Ben bu !^+#~!! Japon adasından kurtulmak istediğimi söyledim. Bana siyasi himaye sağlayacak bir ülke bulmaya çalışıyorum. Görüyorsunuz beni kanunsuz bir şekilde tutukladılar ve kanunsuz bir şekilde Amerika’ya göndermeye çalıştılar. Beni 10 yıl hapsetmek istiyorlar, bunu biliyor muydunuz?

Anchor : Evet, biliyoruz.

Fischer : …hem de 1992’de Yugoslavya’da satranç oynadığım için!

Anchor: Evet…

Fischer : Tamamen kanunsuz! orada oynayarak yanlış hiç bir şey yapmadım! Bu sadece o zamanki başkan Bush’un emri! Ben Amerikan anayasasına karşı bir şey yapmadım! Yine de beni zorla Amerika’ya götürüp, orada hapsedip, sonunda da öldürmek istiyorlar. Beni kesinlikle öldürecekler, bundan hiç şüphem yok, çünkü Yahudiler hakkında konuştum, Yahudileri satrançta yendim ve tamamen Yahudilerden oluşan bir ülkede Yahudilerin aptal olduğunu gösterdim, değil mi?

Anchor : İzlanda’ya tamamen yerleşmeyi mi düşünüyorsunuz yoksa aslında başka planlarınız mı var?

Fischer : İlk önce bu iğrenç ülkeden ayrılmak istiyorum, demek istediğimi anlıyor musunuz? Nükleer radyasyona maruz kaldığım ve zehirlendiğim bu hapishaneden ayrılmak istiyorum. Şu an için tek düşündüğüm bu, sonra sırada ne var göreceğim.

Anchor : Bobby, eğer şu an bir fırsatın olsa, İzlanda halkına ve İzlanda hükümetine mesajın ne olur?

Fischer : Tokyo’daki İzlanda elçisi Mr.Oscarson’a bir mektup yazdım. O da bir kaç hafta sonra dışişleri bakanı Mr Odeson ile görüşmemi söyledi ve o­ndan da hala bir cevap alamadım. Sanırım şimdiden bir ay falan oldu. Umarım o mektupta söyledklerime katılırlar ve bana siyasi himaye verirler ki be kahrolası ülkeden ayrılabileyim. Bu eşek şakası yeterince uzun süredir devam ediyor!

Anchor: Ya Satranç Bobby, hala hayatında önemli bir yer kaplıyor mu?

Fischer: Hayır, ben Fischer Random oynuyorum. Satranç denen şeye hiç ilgim yok. Satrançla tek alakam, pek çok defa söylediğim gibi, düzenlemeleri ifşa etmek, bu açıdan hala ilgiliyim. Ama istediğim, satranç oynamak değil…

Anchor: Önümde Garry Kasparov’un yeni bir röportajı var…ve Kasparov bu röportajında Fischer Random’a olumlu yaklaşıyor. Fischer Random’ın satranç oyununun geleceği olabileceğini söylüyor.

Fischer: Gerçekten mi? Büyük bir sürpriz, çünkü geçmişte bu konuda söyleyecek pek olumlu bir şeyi yoktu.

Anchor : Ama bu son röportajda temel olarak Fischer Random’ı övüyor.

Fischer :  Röportaj nerede yayınlanmış?

Anchor: Bir satranç dergisinin internet yayınında, şu an önümde tam adres yok ama elimde Kasparov’dan doğrudan alıntılar var ve Kasparov oldukça pozitif.

Fischer: Çok şaşırtıcı! Benim hapiste olmamla ilgili bir şey söyledi mi? Sanırım pek umursamıyor, değil mi?

Anchor: Hayır, hayır, Üzüntülerini dile getiriyor ve bunun bir trajedi olduğunu, insanalrın sana yardım etmek için ellerinde geleni yapmaları gerektiğini söylüyor. Fischer Random konusu sorulduğunda da açılış konumlarının sayısının otuz ya da yirmiye düşürürlerse, bu fikirden hoşlanacağını söylüyor.

Fischer: Ooooo! Şimdi oldu! [Gülüşmeler] Kulağa pek de Fischer Random gibi gelmiyor. Sanki Fischer Random’u kirletmek ve mahvetmek istiyor gibi…

Anchor : Ama hayır Bobby, diyor ki : “Basitçe bir konum seçin ve bir yıl oynayın. Bir sonraki yıl başka bir konum.”

Fischer: Bu tam olarak da benim engel olmaya çalıştığım şey! Spontanlığı geri getirmeye çalışıyorum. Ama O, eski satrancın başına gelenin aynısını, Fischer Random’a yapmak istiyor. Bunu söylediğine sevindim dostum, zaten gerçek olamayacak kadar iyi bir haber olduğunu biliyordum. Gerçek olamayacak kadar iyi bir haber olduğunu biliyordum…

Anchor: Bir alıntı daha yapmama izin verin : “Fischer Random Satranç, bana, sorunu çözmek için olanaklı bir yol gibi görünüyor. Bunu henüz yeni duydum, garip gibi görünse de satranç oyuncularının genelinin tepkisi negatif.” Yani bakış açısı olumlu. Alıntı yapmaya devam ediyorum : “Bakış açıma göre, Fischer Random tamamıyla kabul edilebilir.”

Fischer: Şey, bu konuşmadan pek çok karışık sinyal alıyorum. Kulağa hiç de hoş gelmiyor… Hayır, hayır, o­na hiç güvenmiyorum.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Fischer
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir