Fischer mülteci olarak İzlanda’ya mı gidecek?

Fischer mülteci olarak İzlanda’ya mı gidecek?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Halen Japonya’da, ABD’ye teslim edilmek üzere alıkonulmuş durumda olan Bobby Fischer hakkındaki son haberler şöyle, İzlanda hükümeti, Fischer’e oturma izni vermeyi teklif etti. Fischer, bir telefon röportajında, Japonya’daki vahim durumu hakkında konuştu ve Kasparov’un Fischer Random Satranç hakkındaki beyanatlarına tepki gösterdi.

İzlanda mültecisi?

Fischer’in yasal temsilcilerinden aldığımız iki mesaj şöyledir : Avukatı Richard J. Vattuone ve “Bobby Fischer’i Özgürleştirme Komitesi”nden John Bosnitch’den aldığımız bilgilere göre, İzlanda yetkilileri, Birleşik Devletler’e teslim edilmek üzere Japon göçmenlik bürosu yetkilileri tarafından bekletilen Bobby Fischer’e, oturma izni vereceklerini duyurdular. İzlanda görevlilerinin bugün verdikleri demeç şöyleydi : “Göçmenlik Müdürlüğü bugün yaptığı açıklamada, Fischer’in başvurusunun o­naylandığını söyledi. Tokyo’daki İzlanda Elçiliği, Fischer’i karar hakkında bilgilendirmekle görevlendirildi.” İzlanda hükümeti daha sonra Japon konsolosluğuna “Eğer Fischer dilerse, İzlanda’ya ulaşması konusunda yardım etmeleri” talimatını verdi.

Japon yetkililerin, Fischer’in özgürlüğüne kavuşması ve İzlanda’ya seyahat etmesine izin verip vermeyecekleri hala belirsizliğini koruyor. Bobby Fischer’i özgürleştirme Komitesi, ABD hükümetinden, Bobby Fischer’e orijinal ABD pasaportunu geri vermelerini ve Japon hükümetinden, satranç şampiyonunun, temel insan haklarının aleni ihlalini telafi etmelerini talep etti.

İzlanda Televizyonundaki Röportaj

İzlanda televizyonunda Bobby Fischer ile yeni bir röportaj bulunuyor. İki bölümden oluşan röportajın ilk kısmında, Fischer telefonda vahim durumu hakkında ve İzlanda hükümetine başvurusu konusunda konuştu. İkinci kısımda ise talkshow yapımcısı, Fischer’e, Kasparov’un ChessBase sitesinde yayınlanan röportajında yer alan Fischer Random Satranç hakkındaki fikirlerini okudu.

Anchor: Ya Satranç Bobby, hala hayatında önemli bir yer kaplıyor mu?

Fischer: Hayır, ben Fischer Random oynuyorum. Satranç denen şeye hiç ilgim yok. Satrançla tek alakam düzenlemeleri ifşa etmek, oynamak değil…Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Anchor: Önümde Garry Kasparov’un yeni bir röportajı var.

Fischer: Püffffff !!

Anchor: …ve Kasparov bu röportajında Fischer Random’a olumlu yaklaşıyor. Fischer Random’ın satranç oyununun geleceği olabileceğini söylüyor.

Fischer: Gerçekten mi? Büyük bir sürpriz, çünkü geçmişte bu konuda söyleyecek pek olumlu bir şeyi yoktu. Röportaj nerede yayınlanmış?

Anchor:Bir satranç dergisinin internet yayınında. Elimde Kasparov’dan doğrudan alıntılar var ve kendisi oldukça pozitif.

Fischer: Çok şaşırtıcı! Benim hapiste olmamla ilgili bir şey söyledi mi? Sanırım pek umursamıyor, değil mi?

Anchor: Üzüntülerini dile getiriyor ve bunun bir trajedi olduğunu söylüyor. Fischer Random konusu sorulduğunda da açılış konumlarının sayısının otuz ya da yirmiye düşürülmesini öneriyor.

Fischer: Ooooo! Şimdi oldu! [Gülüşmeler] Kulağa pek de Fischer Random gibi gelmiyor. Sanki Fischer Random’u mahvetmek istiyor gibi…

Anchor: Diyor ki : “Basitçe bir konum seçin ve bir yıl oynayın. Bir sonraki yıl başka bir konum.”

Fischer: Bu tam olarak da benim engel olmaya çalıştığım şey! Spontanlığı geri getirmeye çalışıyorum. Ama O, eski satrancın başına gelenin aynısını, Fischer Random’a yapmak istiyor. Bunu söylediğinize sevindim, zaten gerçek olamayacak kadar iyi bir haber olduğunu biliyordum.

Anchor: Bir alıntı daha yapayım : “Fischer Random Satranç, bana, sorunu çözmek için olanaklı bir yol gibi görünüyor. Bunu henüz yeni duydum, garip gibi görünse de satranç oyuncularının genelinin tepkisi negatif. Bakış açıma göre, Fischer Random tamamıyla kabul edilebilir.” Bu konudaki görüşü olumlu.

Fischer: [uzun bir duraksama] Şey, bu konuşmadan pek çok karışık sinyal alıyorum. Kulağa hiç de hoş gelmiyor… Hayır, hayır, o­na hiç güvenmiyorum.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Fischer
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir