En Değerli Berabere Teklifi!

En Değerli Berabere Teklifi!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta kısa beraberlikler sıklıkla tartışma konusu olur. Üst düzeyde oyuncuların 15-20 hamle sonrasında beraberlikte anlaşmaları haklı olarak satranç severlerin tepkisiyle karşılaşır. Düşünsenize futbol maçı başlıyor ve iki takım 5 dakika sonra beraberlikte anlaştık diye soyunma odasına çekiliyor. Futbolda beraberliğin üst tura çıkmaya yeteceği durumlar olmuştur ve kendi yarı sahalarından kolay kolay çıkmayan takımlar da ciddi eleştirilmiştir.

Elbette berabere teklifi yüzyıllardır satrancın içinde var. Konum ölü berabere ise boş boş saatlerce oynamanın kurtuluşu olabilir. Beraberlik derece yapmaya yetiyordur veya kendinizi kötü hissediyorken zayıf rakibe berabere teklif edebilirsiniz.

Berabere teklifi ne zaman en çok işe yarar deyince Emre Karadeniz ile Turhan Yılmaz’ın Türkiye Birinciliğindeki oyununu unutmak mümkün değil. İki güçlü oyuncu zaman sıkışmasına girerler. Öyle hızlı oynamak zorundadırlar ki notasyon dahi tutamazlar. İşin ilginci başlarında hamleleri yazmakla görevli hakem de notasyonu tutmaz ama çizik çeker.


IM Turhan Yılmaz

Eskiden zaman ekleme yoktu ve son 5 dakikaya girildiğinde oyuncular yazmak zorunda değildi ama hakem yazardı. Ne var ki hakem de notasyonu tutamayınca sadece hamle sayısını söyle. Mesela “45 hamle oynadınız” der. Şu anda başarılı bir plastik cerrah olan emre Karadeniz hamleleri yazalım deyince hakem boş vermelerini söyler! Oyunculara birer saat daha eklenir. Ne var ki ikili yine zaman sıkışmasına girer! Yılmaz zar zor zeitnottan çıkar ve bayrağı düşer. Kağıt üstünde 60’ıncı hamleyi geçtiği için sorun yoktur ve yine süre eklenecektir. Karadeniz şu eksik kalan hamleleri tamamlayalım deyince 45’inci hamledesiniz diyen hakemin yanıldığı ve 42 hamle yapıldığı ve son durumda da Yılmaz’ın 58’inci hamledeyken bayrağını düşürdüğü ortaya çıkar.

Yılmaz itiraz eder çünkü hakem siz 45 hamle yaptınız deyince ona göre hareket etmiştir. Karadeniz centilmenlik yapar ve devam eder. Ne var ki artık kayıp durumdadır. Brden inanılmaz bir şey olur ve Turhan Yılmaz kendisini kazanca götürecek piyonu verir ve berabereye razı olur.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!


Emre Karadeniz

Herkes şaşkınlık içindedir ama Yılmaz açıklaması ile herkesi şaşırtır. “Eğer oyunu kazansaydım Emre itiraz kuruluna götürür ve kurallar karşısında kesin kaybederdim. Kaybetmektense berabere daha iyi”

Bu derin berabere teklifi için şapka çıkartılır.

Kaynak: Satranç Hikayeleri


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir