Anılar 4 – 5

Anılar 4 – 5

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

ngiltere’den döndükten sonra artık ben de özellikle Balkaniyadların vazgeçilmez elemanıydım. Artık milli olmaya başlamıştım. İnanın kaç balkan birinciliğinde oynadığımı bilmem zamanlar Balkan birincilikleri tabiki takım halinde altı masa üzerinden yapılırdı.6.masanın genç olması kuraldı. Yani 20 yaş altı. Ben de önceleri hep 6.masada oynardım. İlk balkaniyad maçım hiç unutmam Bulgarların o zamanlar altın çocuğu İnkioff ileydi. Oynadık oynadık ve sonra ajurne (ertesi güne ertelendi) oldu. O zamanlar maçlar 2.5 saat 40 hamle ve 1 saat 20 hamle oynanırdı bitmez ise ertesi sabaha ertelenirdi. Son konum ben beyazla at fazlayım ancak rakibin de aynı kanatta üç Er’i var, analiz ediyor. Bulgarlar ve hep siyahı kazandırıyorlardı ancak Cavit uzman beni analiz masasından kaldırdı sabah ola hayr ola dedi. Bu arada Bulgarlar benim yaşıma itiraz ettiler. Hâlbuki Dünya gençlerden yeni gelmişim yaşım henüz 17.Pasaportuma bile inanmayıp Ankara’ya yaşımı teyit için telex çekmişlerdi. Ama tabiki istekleri olmadı ve oyun berabere bitti. O zamanlarda o tip ülkelerden yarım puan almak bile mucizeydi. Övünmek gibi olmasın da bilenler bilir Balkaniyatların korkulu rüyası sayılırdım.  Yanılmıyorsam Sait Halim Paşa yalısındaki ’80 Balkaniyat’ta -ki biz iki kez yapmışltık.1975 ve 1980- Yugoslavlarla oynuyoruz. Bizim takım 5.5 – 0.5 kaybetmişti. Gene yarım puanı ben almıştım ama nasıl… Hulak ile siyahlarla oynuyorum ve Hulak’ın o yıl Yugo yıldırım birincisi olduğunuda biliyorum.

e4’e karşı Af6 oynayarak oyuna başladık.

Eveeettt… GM Hulak ile siyah taşlar bende ve en çok sevdiğim açılış olan Alekhine Defans ile maça başladık. Geçmiş zaman atım a5 karesinde ilgisiz bir konumda ancak ben de bu arada devamlı kiş yakalamış vaziyetteyim. Bir iki kez aynı konum oldu ve ben başka bir hamle yapmayıp aynı hamleyi yaparsam berabere olacak. Ancak hamle Hulak ’ta düşünmeye başladı fakat yapacağı hamle mecburi hamle çünkü devamlı şah çekiyorum. Düşündü düşündü düşündü ve Bayrağı kalkmaya başladı 40 hamlenin dolmasına en az 10 hamle var ve 30 sn. kalınca tek hamleyi yaptı ve beni göz hapsine aldı. Bu demek ki bak az vaktim var oynarsan saatten kazanırsın. Ben tabiki berabere hamlesini yapmazsam kaybedeceğimin farkındayım çünkü durumum iyi değil… Beraberemi takarak Hulak’ı da üzmüştüm. Bir de gene Balkaniyad’ın birinde Ghinda ile oynuyorum ancak benim durum kayıp ve maç ajurne oldu. Bana kazanınca Romanya takım halinde birinci oluyor. Onların analizatörü olan Botez sağolsun maçı analiz edip Gihinda’nın eline vermiş. Botez’ın verdiği analiz sonucunda maçı oynadık ve berabere oldu. Ghinda da ben de şaşırmıştım. Birinci masaları Ghergeu az daha Botez’i dövüyordu… Zannederim 1975 Balkaniyad’ı idi. .Pera Palas otelinde yapılıyor. Galatasaray Postahanesi de oraya yakındır. Postahaneden gidip en az yüz adet iadeli taahhütlü kâğıdı almıştım. Gehorgeu’ ya verip bunları doldurmasını istemiş ve çekilişte para kazanacağını söylemiştim. Zavallım her gün oturup bunları dikkatle dolduruyor ve bana teslim ediyordu ben de hesapta PTT ye teslim ediyordum. Tabiki çöpe atıyordum. Bunlar çok masumane muzipliklerdi…

Bir de Romanya da Suba ile oynuyoruz yine Balkaniyad. Bu sefer ben beyazım ve o bana Af6 oynadı. Hayatımda ilk kez biri bana benim en çok sevdiğim açılışı oynuyordu. Şaşırdım kaldım. O zamanlar bu açılış pek kabul görmüyorsa da sonra Fischer bile Spassky e karşı oynayıp kazanmıştı. Şuba açılışı o kadar güzel oynadı ki adeta masada kaldım. Kısaca açılışın bir evresinde b5 sürdü ben Fb3 kaçınca Ad5 ile c3 atımı aldı bc3 den sonra d5 sürüp b3 film paralize oldu. Vezir kanadı durumum a2,c2,c3,d4 ve Fb3.Yürekler acısı bir konum. Yapacak bir şey yok; Ae1 ve f4 fikriyle deliler gibi hücum edeceğim aklım sıra. Allahtan Şuba çok düşünen bir GM idi. O zamanlar sigara içmek falan serbest. Birini yakıyor yanmışını kül tablasında unutuyordu. Önümüzde ikimiz içinde korkunç bir zaman sıkışması oluştu ben amacıma ulaşmıştım. Mat hücumu yapan bendim o da savunma yapıyordu. Başımız çok kalabalık. Bu arada bizim Şuba sigarasını tersten yaktı ve filtresi alev almasına rağmen farkında değildi. O zaman sıkışmasında ben hamlemi yaptım ve rakibimden hamle bekliyorum bayrak düştü düşecek ikimizin de. Sırtımda Rahmetli Ergun Gümrükçüoğlu’nun elini hissettim. Mat ettin oğlum kalk artık diyordu. Ben mat ettiğimin o da mat olduğunun farkında değildi. Sevincimden Jırayr Çakır’ın göğsünde ağlamıştım… Allah rahmet eylesin. Düşünüyorum da o zamandan bir ben bir de Fatih Atakiş’i kaldık. Zannederim İlhan Onat, Nevzat Süer, Cavit uzman, İsmet İbrahimoğlu, Ergun Gümrükçüoğlu, Seracettin Bilyap, Mübin Boysan, Ali ipek, çoğu rahmetli oldular.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Feridun Öney
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir