Ponomariov Röportajı

Ponomariov Röportajı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Ruslan, nereye kaybolmuştun ve şimdi ne tarafa seyahat ediyorsun?
Hintli Vishy Anand’la yapacağım hızlı satranç maçına kendimi hazırlamak için Sivastapol’da egzersiz yapıyordum. Maça bu Perşembe günü Almanya’nın Mainz kentinde başlıyoruz. Orada büyük bir festival olacak, bine yakın katılımcı bekleniyor. Ama yine de, Sanıyorum bizim duellomuz dikkatin odağında olacaktır.

Şimdiye kadar, birkaç ciddi maç yaptın öte yandan Hintliyse son o­n yıldır üst düzeyde mücadele ediyor. Bunun yanısıra, dünyanın en iyi “hızlı satranç” oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Yani? Vassily Ivanchuk’la final maçımdan önce de taht mücadelesine dair neredeyse hiç pratik tecrübem yoktu. Yine de kazandım. Tabi Anand’ın özellikle kısa zaman kontrollu oyunlarda en tehlikeli rakip olduğunu kabul ediyorum. Klasik karşılaşmalara gelince, iki kez karşılaştık ve ikisi de berabere bitti.

Egzersizlerinde Vishy için süprizler hazırladın mı? Ve bu arada, Sivastapol’da çalışmalarında sana kim yardımcı oldu?
Bunu sormamalısın! Bugünlerde bütün bilgiler araştırılıyor.

Satrançta yeni bir devrim başlıyor bugünlerde -“Mutlak Dünya Şampiyonluğu”. Ama sen, FIDE Dünya Şampiyonu, bu projenin geliştirilmesi sürecinde katılımda bulunmadın.
Şampiyonaya dair karar Prag’da benim katılmadığım süper turnuvada alındı. Yine de Kirsan Ilyumzhinov’un asistanı beni arayıp son durumu aktardı, dolayısıyla bilgi sahibiyim. Şaşırtıcı olan, şu ana kadar resmi bir şartnamemizin veya kontratımızın olmaması.

Öyleyse yarı finalde Garry Kasparov’la oynuyor olman sana uygun?
Şampiyon ünvanını korumalı ve ben bunu yapacağım! Nasıl veya kime karşı- bunlar ayrıntılar. Şüphesiz bu olayda da daha farklı seçenekler olabilirdi. Örneğin, farklı versiyonlara göre şampiyon olan benim ve Kramnik’in arasında bir maç olabilirdi. Ancak FIDE, Kasparov’un istekleri karşısında o­nu tekrar sistemlerine kabul edebilmek için geri adım attı. Bu, Federasyonun oynadığı kuvvetli bir hamleydi. Yine de FIDE’nin gönüllü olarak taht mücadelesinin dışında bıraktığı arkadaşlarım için üzülüyorum. Ivanchuk ve Anand örneğin.

Moskovadaki arkadaşlarım Kasparovla oynamayı kabul ettiğine dair bir söylenti ilettiler. Ancak taht maçını değil de bir hazırlık maçını kabul ettiğin yönünde.
Bunlar Moskovadaki yetenekli masalcılar. Eğer resmi bir teklif gelirse oynayacağım.

Maç için hazırlanmaya başladın mı?
Şu ana kadar kendimi Anand’a hazırladım. Kasparov’a gelince, sadece ölçüsünü alıyorum. Genel olarak tecrübeli bir satranç oyuncusunun yardımını almak isterim, tıpkı Ivanchukla düellomun öncesinde Bulgar Veselin Topalov’dan aldığım gibi.

Yani Topalov’un yine yardımcın olması ihtimal dışı değil? Mümkün olabilir. Bundan bahsetmişken, son günlerde buna dair bir rüya gördüm. Rüyamda Veselin ve ben Kasparov’la yapacağım bir maça hazırlanıyordum. Sonra garip bir şekilde, Gary Kimovich oynamayı reddetti ve FIDE o­nun yerine Topalov’u koymaya karar verdi. O zamandan beri bu rüyanın ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyorum.

Kasparov’la bilgisayar arasında yapılacak maça dair ne hissediyorsun?
Neden sorduğunuzu anlıyorum. Hislerim karışık! Kesinlikle bu organizasyon çok ilgi çekici. Bundan yaklaşık bir yıl önce Ilyumzhinov bilgisayarla FIDE dünya şampiyonu arasında yapılacak bir müsabaka olacağını ilan etti. Bunla ilgili olarak Boris Alterman beni İsrail genç takımındayken aradı. Maçın yöneticileri katılımım için $30,000 ve galibiyetim için $50,000 önerdiler. Bu gibi maçların gelirlerinin genelde daha iyi olması gerektiğinden bu teklifi geri çevirdim. Sonradan Kasparov’un bu müsabakada oynayacağına dair bilgi sızdı. Ancak bu sefer toplam ödülün biraz farklı olduğuna dikkat etmeli- $1,000,000. Ve sadece katılım için $500,000.

Bilgisayarla yapacağın maçın iptal olması planlarını etkiledi mi? Hayır, planlarım değişmedi. Moskova’da “Dünyanın Geri Kalanı Takımı”nda Rus Takımına karşı oynayacağım. Sonrasında, Wijk-an-Zee ve Linares’de turnuvalar olacak. Olimpiyatlarda Ukrayna takımında oynayacak mısın? Şu an içim birşey söyleyemem. Ancak Federasyon bu konuda benimle müzakerelere başladı. © www.chesspage.kiev.ua

Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir