Polgar Röportajı

Polgar Röportajı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrancı kaç yaşında öğrendiniz?
Satrancı beş yaşında iken öğrendim.

Babanızın devrimci eğitim metodları ve tekniklerinden haberdar mıydınız?
Hayır küçükken farkında değildim fakat o­n yaşıma geldiğimde yetişme tarzımızın diğer çocuklarınkinden farklı olduğunu anladım ama kızkardeşlerim ve ben daha sonra bunun bizim için normal olduğu kanısına vardık.

Bayan müsabakalarında oynamayı ne zaman bıraktınız?
Bayan müsabakalarında gerçekten isteyerek hiç oynamadım. Sadece üç kere oynadım ve bunlardan ikisi olimpiyadlarda diğeri ise 1986 yılında o­naltı yaş altı Dünya Şampiyonasında. Bayan müsabakalarına karşı değilim ama benim için yeterli seviye erkek müsabakalarında. Aslında satrançtaki bayan/erkek ayrımı cinsiyetler arasında seviyeyi kötüleştiriyor. Böyle bir ayrım olmasaydı kısa vadede bayan katılımcılar arasında azalma görünebilir. Ama uzun vadede seviye yükselir ve bu oyun için iyi olur.

En çok ilham aldığınız oyuncu kim?
En çok esinlendiğim oyuncuyu belirleyemem. Bütün zirve oyuncularının benim üzerimde büyük etkisi oldu. Küçükken Paul Keres ‘in “En İyi Yüz Oyun” kitabı sayesinde özellikle o­ndan etkilendiğimi söyleyebilirim. Bana büyük bir motivasyon sağladı. Kasparov, Karpov ve Kramnik ‘in aynı zamanda oyunum üzerinde etkileri oldu.

Sizce tüm zamanlarım en iyi oyuncusu kimdir?
Tüm zamanların en iyi oyuncusunu parmakla göstermenin imkanı olduğunu düşünmüyorum. Bütün büyük oyuncular kendi zamanlarında büyük başarılar edlde etmişler.

Satrançtaki en güçlü özellğiniz nedir?
Bence en büyük özelliğim savaşma ruhum ve asla mücadeleyi bırakmamam.

En zayıf özelliğiniz?
Bunu siz erkeklerle paylaşmak istediğimden emin değilim.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Büyük bir turnuvaya nasıl hazırlanırsınız?
Genelde turnuvadan o­n gün önce başlarım ve bu hazırlık çoğunlukla açılışlar üzerine olur. Düzenli antrenörüm Lev Psakhis’tir ama diğerleri ilede çalıştığım olur.

Çalışmanızın bir parçası olarak özel bir diyet uyguluyor musunuz?
Hayır.(Vurgulu)

Şimdi evli bir bayan olmanız oyununuzu geliştiriyor, engel oluyor ya da herhangi bir farklılık yaratıyor mu?
Satranç oynarken her zaman aile ve arkadaşlar gibi dış faktörleri unutmaya çalıştım, ve böylece kendimi kontrol etmeyi öğrendim. Fakat bununla birlikte eşimin yanımda bulunması güzel bir duygu.

Satranca bir oyundan fazla birşeymiş gözüyle mi bakıyorsunuz?
Benim için satranç bir oyundan fazla ; o benim mesleğim. Satranç sanatı ve yaratıcılığı arttırır. Yirmi yıl önce bügün olduğundan daha çok yaratıcı bir aktivite idi. O günlerde kendi yaratıcılığınıza güvenmek zorunda idiniz fakat bugün yaratıcılığın yükünü azaltan bilgisayarlar ve antrenörler gibi bir çok başka faktör bulunmakta.

Daha çok genç bir bayansınız ve yıllardır satrançta ön sıralarda yer alıyorsunuz. Sizce bu daha ne kadar sürecek?
Bu benim tutku ve ilgime bağlı. Eğer tutkumu kaybetmezsem daha uzun süre yerimi korurum çünkü, beni tehdit eden çok az bayan oyuncu var. Benden bir sonraki bayan oyuncu (Xie Jun) ile aramda 100 rating puanı fark var. Profesyonel olarak yarışan çok az bayan var ve bu da benim 1 numara olduğumu o­naylıyor.

Kasparov – Kramnik maçı hakkındaki izlenimleriniz nelerdi?
Oyunun kalitesi beni pek memnun etmedi. Kramnik’in hazırlığı akıllıcaydı. Berlin Savunması çok akıllıca bir seçime dönüştü. 4. ve 2. oyunlarda Garry inanılmaz hatalar yaparak taş kaybetti. Ben daha kaliteli oyunlar bekliyordum. Yine de artık yeni bir şampiyonumuz var ve zirvede değişiklik olması daha sağlıklı bir şey.

Sizce Fide ile bir toplantı yapmanın zamanı geldi mi?
Gerçekten bilemiyorum. Bu Ilyumzhinov ‘un ajandasına bağlı. Örneğin Fide ‘nin zaman kontrolünü kısaltmak gibi bir planı var. Böyle bir değişikliğin yapılması görülmeye değer.

Türkiye ‘deki Olimpiyad hakkında ne düşünüyorsun? Bireysel ve takım performansından memnun musun?
Bireysel performansımdan memnunum. o­nüç oyunda artı yedi puan yaptım. Özellikle İsrail ‘den Smirin ve Fransa ‘dan Fressinet ‘e karşı aldığım galibiyetler beni sevindirdi. Masa madalyası alamadığım için biraz şanssızdım.

Eğer Leko son oyununu kazansaydı Macaristan bronz madalya alacaktı. Bu gerçekten düş kırıklığı yaratmış olmalı?
Turnuva başlangıcında Macaristan takımı ikinci sıradaydı ve sonunda dördüncü sıradaydı. Düş kırıklığına uğramıştık. Son tura Slovenya karşısında başladığımızda bronz madalya kazanacağımıza emindik. Leko büyük baskı altındaydı ve kazanç durumunda berabare yapması madalyanın elimizden kaçması demekti.

Çin ‘in bayanlar satrancına egemen olması hakkındaki fikrin nedir?
Bunun sebebi satrancı çok ciddiye almaları. Devlet satrancı eğitim kampları ve profesyonel eğitim toplantıları ile çok iyi destekliyor.

Yeni Delhi ‘deki Fide Dünya Şampiyonluğunda yer almamanın sebebi nedir?
Zonal turnuvasına katılmadım çünkü dünya şampiyonasına katılabilmem için gerekli olan minimum rating’e sahip olduğumu düşünüyordum. Fakat öyle değilmiş. Ama inan bana, yapacak birçok işim vardı ve canım hiç sıkılmadı.

Turnuvadan önceki favoriniz kimdi?
Vishy Anand ve Shirov ‘un şampiyona başlangıcında en iyi şanslara sahip olduğunu düşünüyordum. Bahis oynamam gerekseydi Anand üzerine oynardım. Bayanlar şampiyonasında ise favorim Xie Jun ‘du.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Judith Polgar
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir