Leko: Fischer Satrancı için Bir Kilometre Taşı

Leko: Fischer Satrancı için Bir Kilometre Taşı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Fischer Satrancı için Bir Kilometre Taşı

Michael Adams ile maçınız tarihi bir olay olacak. Fischer Satrancının yaratıcısı Bobby Fischer ile özel olarak oyunlar oynadığınıza dair bir takım söylentiler var.
Birkaç kelime ile açıklayayım. Kısa bir süre önce Bobby Budapeşte’deyken iyi bir dostluğumuz oldu. Benim için bu fantastik bir tecrübeydi ama bu anılarımı kendime saklamayı tercih ederim. Benim hakkımda veya olaylar hakkında birşey öğrenmek istiyorsanız lütfen Bobby’ye sorun. Bu arada eğer o­nun arkasından, topluma açıklanmak üzere yapılmamış konuşmaları açıklasam bu ne tür bir arkadaşlık olurdu?

Fischer’in Macaristan’ı terkettiği ve Japonya’da yaşadığı söyleniyor.
Evet bu doğru olabilir ama o­nunla yaklaşık bir yıldır temasa geçmemiş durumdayım. Ama Japon mutfağını sevdiği için orada mutlu olmalı.

Michael Adams ile maçınızdan ne bekliyorsunuz?
Çok heyecanlı dakikalar olacak. Mickey bana göre mükemmel bir Fischer Satrancı oyuncusu. Çok yüksek düzeyde konsantrasyon ve hesap yeteneği gerektiren bir işle yüzleşmek zorundayım.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Bu Bobby Fisher ile çok tecrübe kazanmanıza rağmen kendinizi favori görmediğiniz anlamına mı geliyor? Bunun yanı sıra sekundantınız Arthur Yusupov da Fritz’e karşı Fischer Satrancı oynadı
Fisher Satrancı’nı en üst düzeyde oynamanın tek bir yolu var. Doğal yetenek! Varsaymalı ki dünyanın en iyi oyuncuları bu yönden nispeten iyidir. Bu yönden Adams ve Leko’nun da iyi olduklarını söylemek küstahlık olmaz herhalde. Mickey ile aramdaki maçın sonucu herhangi bir referans noktası olmadığı için tartışmaya açıktır. Aslında benim çok fazla tecrübem yok. Fakat bu büyük bir sorun değil çünkü kimse bu oyunda tecrübelerine güvenemez. Arthur’la bu konuda konuşmadım çünkü beraber çalışmalarımızda başka önceliklerimiz var. Öte yandan eğer Adams haklı olarak standart olmayan konumlarda en iyi oynayan oyuncu olarak kabul edilmişse, bu maçı doğal olarak farklı bir şekilde kazanmalı. Bekleyelim ve görelim.

Açılış teorisi yok. Normal satrançta geniş bir kesim tarafından en iyi hazırlanan oyuncu olarak biliniyorsunuz. Gücünüzü yansıtmakta, Adams’in standart olmayan varyantlar oynadığını dikkate alırsak zorluk çekecek misiniz?
Gözüküyor ki Internette çok makale okumuşsunuz. Eğer Leko’nun oyununun ve başarılarının sebebi yenilikler ise, o zaman halka o­nun nasıl 14 yaşında Büyükusta olduğunu açıklayınız ki o zaman Leko genç bir çocuk olarak kendinden 10 misli fazla teori bilen süper Büyükustalarla mücadele ediyordu. Diğer bir örnek üstüste 4 kez tek maç bile kaybetmeden kazandığım geleneksel Janus satranç turnuvasıdır (Janus satrancı 10 x 10 ‘luk tahtada oynanır ve içinde ‘Janus’ ismi verilen fil ve atın hareket kabiliyetine sahip bir taş vardır) Fischer Satrancı’nda teori ve prensipte bilindik yollar yoktur. Bunun benim için dezavantaj olacağını zannetmiyorum. Tabii aynı zamanda müsabakadan zevk de almaya çalışacağım. Şu anda maçı heyecanla bekliyorum. Ama sonuç olarak bu ikimizin de kazanmaya çalıacağı bir yarışmadır. Bu açıdan şimdiden biraz baskı var. Bu maçın galibi Fischer Satrancı’nda dünya şampiyonu olarak görülebilir çünkü. Bu seviyede bu ana kadar böyle üst düzey maç oynanmadı.

Fischer Satrancı’nın genel olarak kabül görme olasılığı var mı? Yoksa klasik satrancın yeterince karışık olduğunu düşünen insanlara ve Yusupov’a katılıyor musunuz?
Evet o­nlara katılıyorum. Klasik satrançta keşfedilecek çok şey ve çözülecek çok problem var. Hatta en üst seviyede bile. Bununla beraber Fischer Satrancı içinde gelecek görüyorum. Neden olmasın? Kimse Fischer Satrancı’nda kimin en güçlü olduğunu bilemez. Mainz’de ilk kilometre taşını koyacağız. Dünya satrancı Hans Walter Schmitt’e bu katkılarından dolayı teşekkür etmeli.

Sekiz oyundan nasıl bir sonuç çıkacağını tahmin ediyorsunuz?
Kendi açımdan en iyisini yapmayı bekliyorum. Amacım kazanmak.

30 Haziran’da maçtan bir gün sonra bir satranç bilgisayarı ile karşılaşacaksınız. Hardwareden ötürü “Pocket Fritz” kardeşi “Fritz o­n Primergy”den daha zayıf olmalı. Geçen sene bu kuvvetlendirilmiş bilgisayarı 1.5 – 0.5 gibi etkili bir skorla yendiniz.
Bu programların ne kadar kuvvetli olduğunu hiç bilemezsiniz. Oyuna çok ciddi yaklaşmalısınız, aksi halde zor. Tabii ki geçen yılın skoru benim açımdan iyi olacaktır.

Almanya ile bağlantılarınız çok iyi. Alman şirketleri sponsorluğunuzu yapıyor, www.chesgate.de’nin Alman sahibi size ümit bağlıyor. Gelecekte internetteki planlarınız neler?
Kısa bir süre önce birkaç yıllık donanım anlaşması imzaladım. Pek çok satranç şirketinin ve internet firmasının tekliflerini reddettim ama Chessgate’in yaklaşımı beni ikna etti. Yeni homepage’imi Chessgate’de kuruyorum. Bazı ürünlerle ilgili aktivitelerde de beni kullanmayı düşünüyorlar. Bana kalırsa bu harika bir anlaşma ve iki tarafta da sonuçlarından memnun kalacak. Ama en önemlisi bu portal bana pek çok satrançseverle iletişim içinde olma fırsatını veriyor.

Mainz’deki maçlarınız süresince hayranlarınıza detaylı analiz vermeye hazırsınız.
Doğru, bunu yapmaktan hoşlanıyorum. Maçlardan sonra oyunu tartışacağım ve Chessgate standında analiz oyunu oynayacağım. Bu konuda tecrübem var çünkü RWE Gas’ın sponsorluğu altında Dortmund’da buna benzer birşey yapmıştım. Bazı meslekdaşlarım böyle birşeyi hayal bile edemezler ama ben satranç heveslileri ile bu şekilde diyaloğa girmekten hoşlanıyorum. Bunun yanı sıra bu şekilde satranç toplumuna olan saygımı gösteriyorum. İnsanlar bizi izlemeye geliyorlar. Minnettar olmalıyız ve karşılığında birşeyler de vermeliyiz, zor anlarda bile.

Chess Classic Mainz’in diğer göze çarpan yanı, dünya şampiyonluğu mücadeleleri. FIDE tarafından organize edilen knockout yarışmalarında hep yer aldınız. Burada arkadaşınız Viswanathan Anand dünya şampiyonu oldu. o­nu dünya şampiyonu olarak kabul ediyor musunuz? Yoksa Kasparov’u tahtından indirdikten sonra Vladimir Kramnik’i mi dünya şampiyonu kabul etmek lazım?
İkisinin de fikirlerine katılıyorum: yaşa ve bırak yaşasın. Vishy FIDE dünya şampiyonu ve Delhi ve Tahran’daki süper turnuvalarda oynadı. Vladimir ise son 15 yılın en kuvvetli oyuncusunun üstünlüğünü yıktı. Gelenekleri göz önüne alırsak, o­nun kendini dünya şampiyonu olarak görmesi de mantıklı. Dolayısıyla şu anda iki şampiyonumuz var. Öküz gibi kuvvetli olan Kasparov ve birkaç genç oyucu da büyük potansiyele sahipler. Bu büyük gerilim ve ilgi yaratıyor. Bunun nesi yanlış? Boksta her kilo grubunda dört dünya şampiyonu var. Zaman zaman birbirlerine de meydan okuyorlar ve muazzam dövüşler oluyor.

FIDE görevlileri bu konuda o kadar rahat hissetmiyorlar….
Satrançta eksik olan, insanların nelere maruz kaldığına dikkat etmeyip, yeterince saygı göstermeyen görevliler. Örneğin karar yapıcı olarak adlandırılan bazıları, önemli kararlara önde gelen büyükustaları dahil etmek istemiyorlar. Yeni zaman kontrolü çok saçma. Şu anda klasik satranç ve hızlı satranç var. Bu iki sistem iyice yerleştirilebilir ve maddi olarak da dünya kurumları sayesinde iyi duruma getirilebilir. Ne var ki bu yeni sistem ne klasik satranç, ne de hızlı satranç. Şu anda olan sistemlere sebepsiz yere rakip ve o­nlara zarar veriyor. Belli ki bu oyun kişisel çıkarlar ve politik amaçlara alet ediliyor. Bunun üst düzeydeki profesyonel bir sporla bağdaşan bir yanı yok.

Bu durumları karşı gruplar kurup engellemenin yolu var mı?
Eninim ki işler mantıklı bir şekilde yoluna konulabilir. Octagon bir umut ışığı. Anlıyorlar ki biz yani oyuncular olmadan birşey yapılamaz. Ama milyonlarca satrançsever biraz geç de olsa buna karar verecekler. Talep arzı oluşturur, organizasyon veya genel düşünce değil; toplumun genel isteklerine karşı hareket eden biri değil. Medya ve sponsorlar izleyicilerin ne istediğine dikkat edeceklerdir. İşler böyle yürür tersine değil. Fakat şunu vurgulamalıyım büyükustaların görüşlerine önem verildiğine ikna olana kadar herhangi bir tartışmaya girmek niyetinde değilim.

Anand ile Kramnik arasında olacak prestij maçı hakkındaki tahmininiz nedir?

Sanırım skor birbirine çok yakın olacak. Belki de ilk 10 maç 5-5 bitecek ve uzayacak (Ç.N. ilk 10 oyun 5-5 bitti, uzatmaları Anand kazandı).


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir