Atakişi ile Avrupa Kulüpler Kupası’ndan Sonra

Atakişi ile Avrupa Kulüpler Kupası’ndan Sonra

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Selim Gürcan: Avrupa Kulüpler Kupası şüphesiz sizin için başarılı geçti. 2512 performans ve IM normu. Gerçi şu anda IM olmak için sadece 2400 ratinge ulaşmayı bekliyorsunuz ama yine de IM normunu yarım puan fazlasıyla 4.defa almak çok güzel. Sırasıyla oynadığınız oyunlardan bahsedebilir misiniz?
Umut Atakişi: İlk tur Sax’la oynadım.Daha önce de defalarca oynadıgım bir varyantta Sax’ın yeni bir hamlesiyle karşılaştım. Çok da iyi bir hamle olmadıgını düşündüğüm hamlesinden sonra piyon öne geçtim ama pozisyonum biraz baskı altında kaldı. Sonuçta enterasan bir oyundan sonra berabere oldu.

İkinci turda Agrest’e siyahla oynadım. Bu turnuvada oynadığım en yüksek ratingli oyuncu idi (2599). 1.c4 ile baslayıp Grunfelde dönüşen sonra grunfeldin başka bir varyantına dönüşen garip bir oyundu. Karşılıklı oyun vardı ve oyunun sonunda ben 1 piyon fazlayken berabere teklif ettim rakibim kabul etti. Son vaziyette benim 4 dakikadan az zamanım kalmıştı ve vaziyet temiz değildi.

3. tur Stohl’a karşı beyazdım. Açılışta çok taktik bir konumda ilginç bir alet fedası yaptım. Rakibim oyundakinden daha iyi oynayabilirdi. Oyunu önce rakibimle daha sonra gece kendim bilgisayarla analiz ettim. Sonuçta bazı varyantlarda siyahın şansının oldugu kesin. Fakat yine de Ae4 hamlesinin ilginç oldugunu düşünüyorum Rakibim tahtada doğru hamleleri bulamayınca material ve pozisyon olarak çok üstün hale geldim rahat bir galibiyet oldu.

Evet o oyun gerçekten beğeniyle karşılandı.  Her ne kadar bilgisayarlar konumu soğukkanlılıkla savunabilse de tahta başında en doğru savunmayı bulabilmek çok zor.
Ben bu varyantı 2001 yılında Yunanistan’da yapılan bir turnuvada IM Vouldis’e oynadım 11.hamlede f5 yerine e5 sürmüş ve hemen kaybetmiştim. Oyundan sonra rakibimle 3 saat f5 hamlesini analiz etmiştik. Taş fedasının kesin çok iyi bir hamle olmadıgını biliyordum ama bu konum hakkında tecrübem vardı ve oynadım.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

4. turda ilk defa GM olamayan bir rakiple karşılaştım. IM Strayjecki Bu oyunun berabere bitmesi benim için iyi bir sonuç Rakibim oyunun başında baskılı bir pozisyon elde etmişti ve bundan sonra oluşan konumlarda ben hiç üstün bir konuma geçmemiştim Bu oyuna başlarken

GM normu alabilmeyi umuyor muydun? Sanırım sadece bu turnuvaya özel olarak 7 oyunda norm şansı vardı.
GM normu alabildiğimi sanırım 4. turdan sonra öğrendim. 5. turda Romanishin’e karşı beyazla oynadım. Romanishin çok eski bir oyuncudur ve bazı konumları çok iyi bilir. Benle oynamadan önceki turlardan birinde Adams’a karşı kazandı.Taktik pozisyonlara girmeyi istiyodum çunku rakibim pozisyonel oyunları daha fazla seviyordu.

Ama sanırım buna fırsat vermedi.
Evet, rakibimin istediği oldu ve pozisyonel bir açılıştan oyun sonuna geçtik. Oyun sonunda benim ağır bir hatam oldu ve bunu rakipte görmedi Bunun dışında normal bir oyundan sonra berabere oldu.

Zaman mı azdı, neden Romanishin hamleyi göremedi?
Açıkçası ben bunu akşam bilgisayarla analiz yaparken gördüm.Oyundan sonra bile ne rakibim ne ben farkında değildik. zaman sıkışması fazla yoktu.

6. Tur nasıl geçti?
6. tura başlamadan önce çok stresli ve gergindim Çünkü 2 de 1.5 GM normu yapmama yetecekti. 6.turda Luther’le berabere yapsam son tur GM olmayan birine karşı kazanmam yetecekti. 6 .tur maalesef bir hayal kırıklığıydı. Baştan kötü vaziyete geçtim ve oyunu kaybettim. Herhalde bu kadar stresli olmamın bunda payı büyüktür.Son tur artık GM normu şansım kalmamıştı ve IM Maki’ye karşı sadece rating kazanmak için ve tabii ki takımımın maçı kazanması için oynuyordum. Sveshnikovda rakibim vezir feda etti ve buyuk ihtimalle kazanç kaçırdıgım bu oyun beraberlikle sonuçlandı. Böylelikle 2512 ortalamaya 7 de 3.5 yaparak her ne kadar artık bir işime yaramasa da IM normu ve 22 elo kazanarak yetindim.

Genel turnuva atmosferi nasıldı? Turnuvada Ivanchuk , Adams, Grishchuk gibi pek çok kuvvetli oyuncu vardı.
Turnuva atmosferi çok iyiydi. Özellikle dünyaca oyuncuların oyunlarını seyretmek, yaptığı haraketleri ve analizleri izlemek çok zevkli evet. Bildiğiniz gibi Ivanchuk Türkçe biliyor. Bizimle her fırsatta sohbet etti ve Hakan Erdoğan’ın bir oyununu baştan sona analiz etti. Kendisi sıcak, mutevazi ve mukemmel biri. Umarım dünya şampiyonu olur. Bu arada son gun 1.masa da 1. olan Ivanchukla fotograf çektirdik. Fotografı çektirirken Ivanchuk bana Türkiyeye geldim iyi oynamaya başladım dedi.(Dunya-Rusya maçı ve bu turnuvayı kastediyordu)

O zaman sık sık o­nu davet edelim o da Türk oyuncularını yetiştirsin. Böylece iki tarafa da yararlı olur.
Evet bize yararlı olacağı kesin. Umarım o­na da olur.

Bundan sonra bir yerde oynayacak mısınız?
Olimpiyat kadrosu kesinleşmese de oynayacağım söyleniyor. Daha sonra eğer yapılırsa Balkan şampiyonası ve Ustalar turnuvası Tabii ki bir de lig.

Bu turnuvalarda da başarılarınızı devam ettirmenizi ve en kısa sürede önce IM sonra da GM olmanızı diliyoruz.
Çok teşekkür ederim.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir