Ivanchuk “Topalov’u son zamanlarda hep yendim”

Ivanchuk “Topalov’u son zamanlarda hep yendim”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Türkiye’yi her fırsatta ziyaret eden ve Türkiye sevgisinden Türkçe konuşmayı bile öğrenen Süper Büyükusta Ivanchuk Dünya Kupası’nın ikinci turunda beklenmedik bir şekilde Bulga Cheparinov’a elendi. Elendikten sonra tüm içtenliğiyle bir röportaj veren Ivanchuk neden kaybettiğini anlatıyor ve dünyada üst düzey satrancın durumu ile ilgili görüşlerini sıralıyor. Röportaj haberin devamında

Pek çok kişi açılış töreninde olmamanıza hayret etti.

Bunun için sadece özür dileyebilirim. Mesele şu ki Khanty-Mansiysk’e uçmadan önce hastalandım ve yüksek ateşim vardı. Böyle kötü fiziksel şartlar altında turnuvayı devam edip etmeyeceğimi bile düşündüm açıkçası. En sonunda denemeye karar verdim. Ne yazık ki hastalık sadece açılış töreninde değil ama aynı zamanda ikinci tur maçımda da beni kötü etkiledi.

Buna rağmen bugün Bulgar oyuncuyu yenmek için pek çok fırsat yakaladınız.

Her ne kadar iyi oynamış olsam da fırsatları değerlendiremedim. Cheparinov’un çok iyi savunma gücü var ve hızlıca kazanan bir kombinezon bulamadım. Dolayısıyla kötü oynamış olduğum ilk turda her şey bitti.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Belki de yorgunluktandır – son zamanlarda çok oynuyordunuz.

Gerçekten de ara vermeliyim. Bir yandan bu kadar erken kaybetmekten memnunum. Öte yandan sağlık sorunlarım olmasa Dünya Kupası’nda çok da ha iyi oynayabilirdim. Profesyonel açıdan turnuvaya iyi hazırlanmıştım ama yeterli olmadı.

Genelde tie-breaklerde iyi oynuyorsunuz. Örneğin Moskova Dünya Kupası’nda finale kaldınız.

Ve geçen sene Meksika’da çok zor bir tie-break’i kazandım. Öte yandan ilk turda kaybedebiliyorum. Tie-breakler felsefi açıdan düşünmemize neden oluyor. Eğer kaybederseniz dert etmeye gerek yok, daha sonra bir başka turnuva olacaktır.

2005 San Luis’teki Dünya Şampiyonası Turnuvası’na katılamamanız büyük talihsizlikti.

Pek çok hakkımda iyi düşünce sahibi olan insan bunu söyleyip durdu. Önceleri bu turnuvanın sadece satranç kısmıyla ilgileniyordum. Her ne kadar Gelfand, Bareev, Shirov gibi pek çok kuvvetli oyuncu bu turnuvada oynamamış olsa da bir anda Kupa’nın yarışma kısmıyla ilgilenir oldum: rating, gelecek turnuva galibi… Bu gerçekten benim satrancımı etkiledi. Sonuçta iki İskandinav turnuvasında iyi oynamadım. Bir başka deyişle San Luis’in azametine kendimi fazla kaptırdım.

Bulgar oyunculara karşı iyi oynamıyor gibi gözüküyorsunuz.

Örneğin son zamanlardaki tüm yarışmalarda Topalov’u yendim. Genelde ikimiz beraber sadece Monte-Carlo trunuvası’nda oynuyoruz ama orada da skorlarım daha iyi.

Şu anda en iyi üç oyuncu sizce kim?

Şu anda kesin bir lider görmüyorum. Anand hızlı satrançta başarılı ve Topalov da klasikte

Ya Ivanchuk?

Son senenin sonuçlarını göz önüne alırsak sadece iki kişi satranç Oskar’ına aday gösterilebilirdi – Anand ve ben. Sonuçta Anand dünyanın en iyi oyuncusu seçildi. Ve ben de ancak 7’nci olabildim.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Ivanchuk
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir