Dvoretsky: “Carlsen açılış trendlerini değiştirdi”

Dvoretsky: “Carlsen açılış trendlerini değiştirdi”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dvoretsky SSCB dağıldıktan sonra en çok tanınan antrenörlerden birisi. Yazdığı kitaplar çok ilgi görmüş ve satranç eğitimine bakışı tamamen değiştirmiştir. Özellikle bilgisayar öncesi dönemde hazırlanan antrenman örneklerinin derinliği şaşırtıcıdır. Dvoretsky pek çok ünlü Büyükustayı da yetiştirmiştir. Yandaki Resimde Dvoretsky en ünlü öğrencisi Büyükusta Yusupov ile görülmekte.

Barsky – Son zamanlarda duyduklarımıza göre o kadar çok bilgi var ki  Büyükustalar artık ev hazırlığından kaçınmaya başlamışlar. Tam olarak açılış çalışmayı bırakmasalar da daha çok hafif repertuvarı tercih etmekteler.

Dvoretsky: Durum tam olarak böyle değil. Mesele çok açılış teorisi olması değil. Carlsen’in ortaya çıkması ve onun yeni trend oluşturucu olması ile beraber insanlar onu takip etmeye başladı. Kasparov zamanında tam tersine herkes açılışları olabildiğince derin çalışırdı. Carlsen ise oyunu beceri ile oynayabileceğimizi gösterdi ve kazanmak için keskin açılışlar olmadan diğer özellikler kullanılabilirdi. Ama şimdi bile oyuncular açılışsız oynayamazlar. Belki zorlayıcı uzun varyantları çalışmıyorlar ama açılış hazırlığı hala çalışmanın önemli bir bölümünü kapsamakta.

Bu sebeple mi oyunortası ve oyunsonunda sıkıntılar oluyor?

Kesinlikle. Ama bunun sebebi sadece oyunun diğer aşamalarına vakit ayıramamaları değil ama bilgisayarların ortaya çıkışı. Satranç oyuncuları sorularına hemen cevap bulabilmekte. Daha önceleri beyinlerini açık tutup düşünmek zorundaydılar ve bu sayede değişik becerilerini geliştiriyorlardı ve karar verme yetileri artıyordu. Elbette günümüzde bilgisayarlardan yararlanmamak kabul edilemez ama beynin antrenman yapmasını da sağlayarak kombine bir çalışma yapılmalı. Bir antrenörün en önemli görevi de bu işlemi uygulatabilmesidir.

Ernesto Inarkiev ile çalışmayı onun açılış hazırlığına verdiği aşırı önemden dolayı bırakmıştınız. Ama yine de iyi bir ilişkiniz devam etti. Oyunlarını takip ediyor musunuz?

Elbette.



Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Öyleyse sizi ve Ernesto’yu Avrupa Şampiyonu olduğu için kutlayalım.

Öncelikle Ernesto’yu kutlamalısınız. Çok kararlı, arzulu ve çok çalışan bir oyuncu. Gözüken o ki zamanında sahip olduğu tekdüze yaklaşımdan uzaklaşmış görünüyor ve gerçekten yeni bir şeyler elde etmiş. Ernesto daha iyi satranç oynuyor, daha özgüvenli ve oyun kalitesi artmış durumda. Harika birisi ve daha büyük başarılar diliyorum!

Gelecek vaat eden satranççılarla düzenli çalışıyor musunuz?

Hayır. Bir noktada farkına vardım ki başarımın sebeplerinden birisi kendimi tamamen işime vermemdi. Her zaman öğrencilerimin problemlerini düşünür ve en ufak detaylara önem vermemdi.

Yaş aldıkça artık daha az enerjim var ve sağlık sorunlarım da çıkınca artık bir öğrenciye tam yoğunlaşamayacağımı anladım. Dolayısıyla artık düzenli çalıştırdığım öğrencim yok.

Ama bildiklerimi antrenörlük seminerlerinde paylaşıyorum. Ve bu çalışmalarda da sadece öğrettiğim materyalin sorumluluğuınu almaktayım ve bu açıdan da şu ana kadar problem olmadı. Ayrıca yeni kitaplar hazırlama konusunda da daha aktifim.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir