Carlsen “Sonunda herkes hak ettiğini alır”

Carlsen “Sonunda herkes hak ettiğini alır”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Magnus Carlsen Londra Satranç Klasik Turnuvası’nı hem birinci bitirdi hem de Kasparov’un rating rekorunu kırdı. Şu anda anlık 2861 ratinge sahip olan Carlsen ile Nakamura oyunundan sonra yapılan röportajı yayınlıyoruz.

Nakamura ile oyunu hakkında

Birbirimizi defalarca şaşırttık. Ulaştığımız konum çok bilindik değildi. En azından siyahlar için oldukça normaldi. Bu sebeple rahatsız olmadım.

16…Adxb4 fedası ile ilgili.

Net birşey göremedim. O noktada kazanca oynamam gerektiğini düşündüm çünkü rakibimin oyunu bana garip gelmişti. b4’ü aldıktan sonra kaybetmeyeceğini düşündüm ve varyanta girdim.

Daha iyi olacağımı sandım ama yanılmışım. Sanırım eşitti ve öyle gitti.

f3’te kesinlikle değişime gitmemeliydim. Şu anda bu hamle beni rahatsız ediyor. Sakin olmalı ve f3’ü ve sonra e5’i almanın birşey olmadığını anlamalıydım. Sonrasında farklı bir plan bulabilirdim.

Turnuvadaki durumu hakkında

Oyunlarım çok parlak değildi. Kötü de değil ama parlak değillerdi. Bu sanırım mücadele ile ilgili. Sonunda herkes hak ettiğini alıyor ve bir noktaya kadar bu sonucu hak ettiğimi düşünüyorum.

Kasparov’un rekorunu kırması hakkında

Bence harika birşey. Bu bence kariyerimdeki en büyük başarım ve sanırım kimse bu rekoru bu kadar çabuk kıracağımı da düşünmüyordu. Üstelik bunu iyi bir performansla başarmak da güzel. Nanjing’de 2800 ratingi 3000 performans ile geçmiştim ve burada da iyi bir performans çok güzel.

Diğerlerinden 50 puan ileride olmak hakkında

Eğer hepimiz en iyi performansla oynarsak büyük fark olmaz ama farkımın kötü turnuva geçirmemem olduğunu düşünüyorum. Ortalama turnuvalarım da var ama 2800 altına düşmediğim için diğerlerinden öndeyim.

Neden böyle?

Bilmiyorum. Bazen kötü başlıyorum ama eninde sonunda benzer iyi bir perfomansla bitiriyorum.

Sanırım daha da ilerletebilirim. Öğreneceğim daha çok şey var. Zor kısmı bildiklerini oyunlarda kullanabilmek. Satranç hakkında bilen çok kişi var, öğreniyorlar ama ilerletemiyorlar. Göreceğiz. henüz öğreneceğim çok şey var ve bundan memnunum.

Anahtar Kelimeler
Carlsen
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir