Satranç Ustasını Nasıl Yenersiniz?

Satranç Ustasını Nasıl Yenersiniz?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Oyundan önce kendinizi psikolojik olarak oyuna hazırlayın.

Oyunları ratingler değil ama oyuncular oynar. Ratingi düşük oyuncunun da kendisinden çok yüksek ratingli oyuncuyu yenme şansı vardır. Kendinizden 200 elo yüksek bir oyuncuyla oynuyorsanız 4 oyunda 1 puan almanız beklenir istatistiksel olarak. Neden daha ilk oyunda bu puanı almayasınız ki? Oyunda başarılı olacağınızı düşünün, kendinizi kazanabileceğinize ikna edin.

Rakibe karşı açılış hazırlayın

Güçlü bir oyuncuyla oynuyorsanız rakibinizin kayıtlı pek çok oyunu vardır. Sizin ise fazla oyununuz yoktur. Yani hazırlıkta avantaj sizden yana. Öncelikle rakibi şaşırtmak adına şüpheli açılış sistemlerine girmeyin. Herkes internette binlerce oyun oynuyor ve sizin denemek istediğiniz şaşırtma yöntemini rakibiniz illa ki biliyordur. Başarılı olmak istiyorsanız ana devam yollarını tercih edin. Böylece sağlam bir konum elde edersiniz. Öte yandan teorisi çok uzun ve taktik devam yollarını tercih etmeyin. Rakibi sizle baş başa bırakacak konumlar yaratmaya çalışın. Rakibin sadece açılış bilgisi ile sizi yenmesine izin vermeyin.

Korkusuz olun, rakibe korku verin!

Güçlü oyuncuları en çok memnun eden şey maça yenik çıkan oyunculardır. Yüz ifadesinden, oturuşundan rakibin psikolojisini çözebilirsiniz. Hatta el sıkışmasından bile. Kaybedip gitsem de bu işkence bitse havasındadırlar. Özellikle küçük yaş gruplarında bu duygu çok fazladır. Sandalyenizde dik oturun, kararlı bir şekilde rakibinize bakın, gözünüzü kaçırmayın. (Rakibe dik dik bakın anlamında değil) Sıkı bir şekilde el sıkışın ve kararlı bakışlarla tahtayı inceleyin.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Saldırgan oynayın


Kazanca oynadığınızı gören rakip endişe duymaya başlayacaktır. Normalde güçlü oyuncu rahat bir şekilde oyunu kazanırım duygusu ile gelir. Ne var ki tahtada rakibe problem çıkartmaya başladığınız o da kaybedebileceği korkusuna kapılır ve hata yapma ihtimali artar. Unutmayın rakibin sizden kaybedecek daha fazla şeyi var. Size kaybettiğinde çok fazla elo kaybedecektir. Bu kayıp adeta parmakla gösterilecek ve usta için utanç konusu olacaktır. Bu duygular hep bir yerlerde gizlidir ve usta oyuncu bunları bastırır. Siz saldırgan oynadığınızda bu korkular ortaya çıkar ve rakibin performansını olumsuz etkiler.

Uzun oyunlara hazır olun, sonuna kadar mücadele edin. Gevşemeyin!

Usta oyuncuların kondisyonu daha yüksektir. Uzun  oyunlara alışıktırlar ve oyunun sonlarında da güçlerini korurlar. Daha zayıf olan oyuncu ise oyunun sonlarına doğru dikkatini toplayamayabilir. Karışıklıktan kaçmak için vezir değişimlerine girebilir. Unutmayın usta oyuncular özellikle eşit gözüken ama avantajlı oyunsonlarına girmeyi tercih ederler. Elbette kolay değil ama asla gevşemeyin!

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir