Satrancınızı İlerletmek İçin Kaynaklar

Satrancınızı İlerletmek İçin Kaynaklar

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dört yaşından başlayarak çocukların yeni eğlencesi oyun oynayanları izlemek. Yaşı kırkı geçenler için de garip değil çünkü eskiden oyun oynayabileceğiniz cihaz sayısı azdı ve biri oynar diğerleri sırasını beklerdi. Üstelik beklerken izlemek bile eğlenceliydi çünkü sonunu bilmediğiniz bir filmi izliyordunuz adeta ve senaryoyu yazan da tam oradaydı! Teknoloji değişiyor ama insanlar bir nesilde tamamen değişmiyor. Ebeveyn iseniz çocuklarınızın oyun oynayanları youtube dünyasında inanılmaz bir tutkuyla izlediğini de fark etmişsinizdir. Hatta şanslıysanız biraz garip de olsa rating alan “Bunu biliyor muydunuz” tarzı ilginç videoları da takip ediyorlardır.

30 – 40 yıl önce satrançta ilerlemek istiyorsanız yapabileceğiniz yegane şey satranç kitabı bulmak ve tahta başında kitabı incelemek, çalışmaktı. Kasparov’un da dediği gibi “Chessbase’in yapılması tekerleğin keşfi kadar önemliydi.” Chessbase çok pahalı diyorsanız hemen size DAEM Chess Studio’yu önerelim bu arada. Ve bundan sonra artık ustalar kitaptan değil ama bilgisayardan satranç çalışmaya başladılar. Elbette satranç ustaları satranç tahtasını hemen kenara atmadılar. Örneğin aşağıdaki resimde Carlsen henüz 18 yaşındayken Kasparov ile çalışıyor.

kasparov carlsen antrenman

Neden Satranç Okulu Eğitim Cdleri

  • 6-7 yaşındaki öğrenci satranç kitaplarını takip edemiyor
  • Çocuklar artık videolardan daha iyi öğreniyor
  • Çocuklar video izleyerek öğrenmeyi seviyor
  • Eğitim cdlerinde kritik yerlerde sorular sorulmakta
  • Böylece öğrencinin katılımı sağlanıyor
  • Kaliteli bilgiye ulaşabiliyorsunuz
  • Alabileceğiniz bilgi bölgenizdeki öğretmenin bilgisiyle sınırlı kalmıyor

118 Değişik Eğitim CD‘sine ulaşıp evinizde iyi eğitim alabilirsiniz

ode indir

Eğitim CD’lerini Dinlemek Yeterli Mi?

Hayır! Eğitim cdleri adeta sizin özel öğretmeniniz olacak ama satrançta ilerlemenin 3 ayağı olduğu unutulmamlı: 1) Eğitim 2) Oyun oynamak 3) Soru çözmek

Satranç eğitimi için Satranç Okulu Eğitim CD’lerini kullanabilirsiniz. Oyun oynamak için önereceğimiz sayfa Satranç Oyna Odası Soru çözmek içinse Satranç Soruları sitesini öneririz. Veya Satranç Kitapları‘ndan kitap seçebilirsiniz. Satranç Okulu 1a ve 1b ile Satranç Kampı Seti çok beğenilmekte. Unutmayın günde 1 saat cd dinliyorsanız 1.5 saat satranç oynamalı 30 dakika da soru çözmelisiniz. En azından oran böyle olmalı 🙂

Peki satranç kitaplarına ne oldu?

Satranca başlama yaşının 6 olduğu düşünülürse artık satranç kitaplarını takip etmek çok zor. Çocuklar ve insanlar artık eskisi gibi sabırlı değil. Googleda arama tuşuna bastığı zaman bile sonuç 1 saniye geç gelse sabırsızlanıyor. Bu şartlar altında satranç takımını dizmek, satranç kitabını açmak konum dizmek hamleleri uygulamak ufak yaş grubu için oldukça zor. Elbette satranç kitapları varolmaya devam edecek ama bu kitaplardan eğitim videolarına sığaması zor olan daha az bulunan değerli bilgiler alınacak.

Satranç kitapları satılmıyor mu?

Elbette satılıyor ama en çok satanlar genelde soru çözme kitapları.

Satranç Kampı Seti

satranc kampi

Veya Çocuklar İçin Satranç Seti

cocuklar icin

Youtube’da kanalımızı da takip edebilirsiniz. Kanala abone olursanız yeni video geldiğinde hemen haberdar olursunuz.

 

Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir