Kasparov kaç hamle ilerisini görüyor?

Kasparov kaç hamle ilerisini görüyor?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Kasparov satranç tarihinin en büyük oyuncularından biri şüphesiz. Özellikle saldırgan stiliyle oluşturduğu şaheser oyunlara günümüzde bile yaklaşan yok henüz. Bir satranç oyununda bir devam yolu oynanıyorsa hesaplanan ama girilmeyen onlarca güzel varyant da vardır. Kasparov taktik bir oyunu boyunca ne kadar ilerisini görüyordu diye merak ediyorsanız bu video size fikir verecektir.

1990 yılında Kasparov ve Karpov Dünya Şampiyonluğu Maçı için yine buluşmuşlardı. 24 oyunluk maçın ilk bölümü New York’ta ikinci yarısı ise Lyons’ta oynandı. 1987 Dünya Şampiyonluğu Seçmeleri’nden farklı olarak Karpov çeyrek finalden başladı. Hjartarson (3.5-1.5), Yusupov (4.5-3.5) ve Timman (6.5-2.5) galibiyetlerinden sonra Karpov şampiyonluk maçına hak kazanmıştı.

Kasparov ile Karpov’un maçları hep gerilimli geçmiştir. 90 yılındaki maç başlamadan önce Karpov sonucun eşitlikle bitmesi halinde şampiyonun unvanını korumaması gerektiğini dile getirdi. Kasparov ise pek oralı olmadı: “Karpov Dünya Şampiyonu olmak istiyorsa beni yenebilmeli!” Kasparov da aynı şartlarda oynamıştı ve bu kural ancak 2012 yılındaki Anand – Gelfand maçında Anand’ın kabul etmesiyle kaldırıldı. Ağır partilerin eşit bittiği maçı uzatmalar belirledi. Eski şartlarda eşit skor Anand’a unvanını korumasını sağlardı.

Maçın ilk 12 oyunu beraberlikle sonuçlandı. İkinci yarıda üstünlüğü elde eden Kasparov maçı 12.5 – 11.5 kazandı.

Maçın yirminci oyunundaki kritik galibiyet Kasparov’u zafere yaklaştırdı. Aşağıdaki videoda Kasparov oyunun en ateşli anlarındaki analizlerini gösteriyor.

kasparov-anlatiyor-2

Ustaların ne kadar ilerisini gördüğü merak edilir. Videoda göreceksiniz ki 26.Axh6! fedasını yaparken Kasparov hesap yapmadığını çünkü 7 taşının birden rakip şaha baktığını söylüyor. Öte yandan başka bir konumda uzun varyantları arka arkaya sıralamakta!

Videoda aynı zamanda maçın görüntülerini de izleyebileceksiniz.

Tüm oyunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir