Erdoğan: “Sen önce maçlara ayık çık da sandalyeden düşme!”

Erdoğan: “Sen önce maçlara ayık çık da sandalyeden düşme!”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

GM Tkachiev kısa bir süre önce Türkiye’nin Suriye politikası üzerine bir demeç verdi. Erdoğan’ın politikasının Suriye’de çıkmaza girdiğini ve satranç terimleriyle oyunun pat olmak üzere olduğunu söyledi.  Tkachiev dikkate değer politik bir rakip olsa belki de Başbakan Erdoğan “GM Tkachiev sen önce maçlara ayık çık da sandalyeden düşme!” derdi. Yalan olmazdı çünkü Tkachiev gerçekten bir oyununa sarhoş çıkmış,oyun esnasında defalarca sızmış ve en sonunda arkadaşları tarafından odasına taşınmıştı.

39 yaşındaki Fransız Büyükusta Tkachiev’in enteresan özelliklerinden bahsedeceğiz ama şüphesiz en ilgi çekeni fazla alkolden satranç tahtasında sızmasıydı. Satranç maçlarının öğlen vakitlerinde başladığı dikkate alınırsa Tkachiev’in ciddi bir alkol sorunu olduğu ortada.

sandalye-2

Neyse ki Tkachiev’in başına bu gelmedi! Dengesini koruyarak masada sızmayı başardı.

2009 yılında Kolkata Açık Turnuvası’nda Tkachiev satranç salonuna sarhoş bir şekilde geldi. Oyun esnasında defalarca sızdı. Hamle yapabilmesi bir yana, saldalyeden düşmemesi büyük başarı kabul edilebilirdi. Tkachiev sızdıkça arkadaşları omuzundan sarsarak onu uyandırmaya çalıştılar. Hatta yüzüne su serpenler de oldu ama çabalar başarısız olunca sadece 11 hamle yapmış olmasına rağmen oyunuzamandan kaybetti.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Üstelik bu Tkachiev’in tek vakası değil. Dresden Satranç Olimpiyatı’nda da sızdığı için maça çıkamayınca hükmen kaybetmişti. Bu yenilgi yüzünden takımı madalya şansını da kaybetti.

tkachiev-2

GM Tkachiev’in Satrancı Popülerleştirme Çabaları

Tkachiev öyle veya böyle satrancı popülerleştime çabasında olan bir satranççı. Bu çabalara göz atalım.

1) Dünya Satranç Şampiyonası Maçları yıldırım oyunlarıyla belirlensin. Klasik satranç çok sıkıcı. Oyuncular kendi aralarında en az 25 tane yıldırım oyun oynasınlar ve eleme usulü şampiyon belirlensin. İlgili yazı Blitz Devrimi (İngilizce)

satranc-guzellik

2) Satranç güzellik yarışması düzenlensin.  Tkachiev ve kardeşi satrancı popülerleştirmenin yollarından biri olarak da bunu görmüş. Bu da güzellik yarışması ilanı

3) Turnuvalarda sansasyonel davranışlarda bulunmak. Masa başında sızmaktan daha iyisi olur mu! Guardian Haberi

4) Politik demeçlerle basında yer bulmaya çalışmak.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
İlginç
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir