Bilgisayarlar ve Satranç Hakkında

Bilgisayarlar ve Satranç Hakkında

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Değerli Satrançseverler ve Değerli Satrançokulu Yönetici ve Okuyucuları;

Sanırım senelerdir yazışmalı satranç oynayan ve bu alanda 2 GM normu elde etmiş bir kişi olarak bilgisayarlara karşı oynama konusunda görüş bildirmeye hakkım olduğunu düşünüyorum.

Önceleri bilgisayarların yazışmalı satrancı öldüreceğini düşünmüştük ancak umulanın tam aksine bilgisayarlar geliştikçe yazışmalı satranca olan ilgi arttı ve adeta çığ gibi büyüdü. Sanıldığı gibi de oyunlara etkisi çok büyük olmadı.


Elbetteki çok kuvvetli bir bilgisayar sahibi olan oyuncudan çift soru yapmasını bekleyemezsiniz hatta sizden çok zayıf olduğunu bildiğiniz bir oyuncuyu bilgisayar yüzünden kolay kolay yenemezsiniz. Ama yine de eğer belli bir birikimi olan bir oyuncuysanız rakibinizin bilgisayar kullanması o­nu yenmenize engel değildir. Körü körüne bilgisayara bağlı oynayan bir çok oyuncuya hem de materyal feda ederek bir çok oyun kazandım. Bunun nedeni bilgisayarların strateji ve düşünme menzillerinin kısalığıdır.Her ne kadar insanoğlu 50 hamle analiz yapamasada pozisyon anlayışı sayesinde 50 hamle ileriyi değerlendirebiliyor. Bilgisayar ise asla. o­nun için 10 hamlelik bir menzil yeterlidir. 10 hamle için beyaza kesin üstün derken sonraki 10 hamlede kusura bakma siyah üstünmüş deyip fikir değiştirmeleri ve sırtını o­na dayayan oyuncuları hayal kırıklığına uğratmaları çok sık rastlanan olaylardandır. Olasılıkların hamleler ilerledikçe daha da artması yüzünden ben bilgisayarların daha iyi oynayabileceklerine inanmıyorum. Oynasalar bile ilginç olan bir nokta var ki bilgisayarlarda oyun kazanmak için sonu belirsiz varyantlara girebiliyorlar yani gerçekten ilginç riske giriyorlar! Neticede eğer bilgisayarı yönlendiren kişinin birikimi yetersizse muhtemelen elindeki o muhteşem alete rağmen umduğu yerlere gelemeyecektir. Bu kesin!

Bilgisayarlar kesinlikle satrancı öldürmeyecek tam tersine bence satrancın gelişmesine yardımcı olacaklardır.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Son olarak eklemek istediğim bir nokta var. Bazı genç arkadaşlar yazışmalı satrançta rakiplerinin bilgisayar kullanmasını centilmenliğe aykırı bulduklarını bunun doğru olmadığını söylüyorlar. Temelde kendilerine katılmakla beraber bu konularda yaptırım konulamayacağı için yalnız rakibinizi değil o­nun bilgisayarınıda yenmenin keyfini hiç düşündünüzmü peki? Ben Avrupa Şampiyonu olduğumda bilgisayarım yoktu ve rakiplerimin hepsi zamanımızın en ileri bilgisayarlarını kullanıyorlardı.

Yazışmalı satranç satrancın bir koludur ve o­nu olduğu gibi kabul edip keyif almak gerekir. Hem birazcık zorlanmayada alışmak gerekir değilmi? Kolay parti kazanmakla satrancınızı asla geliştiremezsiniz!

Hele hele yazışmalı turnuvalara bir hevesle başlayıp sonra yarım bırakanların mazeretleri hiç kabul edilemez!

Bence bir işe başlamaya karar vermek değil o­nu bitirmeye karar vermek yolun yarısıdır. Bilgisayarlardan ve yazışmalı satrançtan korkmayın. Sonuna kadar gidin siz kazançlı çıkacaksınız !

Saygı ve Sevgilerimle
Fatih Atakişi


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Yazışmalı Satranç
Kategoriler
Makaleler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir