Sicilya Savunması’nda Polugaevsky Varyantı

Sicilya Savunması’nda Polugaevsky Varyantı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Rus Büyükusta Lev Polugaevsky (1934 – 1995) her ne kadar defalarca oynamış olsa da özellikle açılışlar konusundaki uzmanlığıyla bilinir. Sicilya Savunması’nda Polugaevsky varyantı en bilindik katkısıdır. Najdorf Varyantı’ndaki bu keskin devam yolunda siyahlar sıklıkla zor durumda kalır ama dakik karşı saldırılarla şanslar elde eder. Defalarca çürütüldüğü zannedilen Polugaevsky Varyantı halen ayakta ama günümüz  bilgisayar devrinde o kadar açılış teorisini çalışmak isteyenler azalmış durumda.

1.e4 c5 2.Af3 d6 3.d4 cxd4 4.Axd4 Af6 5.Ac3 a6 6.Fg5 e6 7.f4 b5 ile Polugaevsky Varyantı’na girilir.

polugaevsky-varyanti

Bu konumda beyazın gözüken hamlesi 8.e5‘tir. Buna siyahın cevabı ise 8…dxe5 9.fxe5 Vc7!

 

 

Polugaevsky’nin ev hazırlıkları bilindik bir özelliği. Bazı kaynaklara göre ise bu uzun hazırlıkların sebebiyse Polugaevsky’nin tahtada kendine güvenmediğini ve bunu da ev hazırlığıyla telafi etmek yönünde olduğu. Biraz tutarsız gözükmekte çünkü ev hazırlığı bir anlamda korkaklığın göstergesiyse Kasparov en korkak oyuncu olmalı!

Yukarıdaki oyun Polugaevsky’nin ne kadar keskin oynayabileceğini göstermekte. Rakibi 21.Şb1? oynayarak kaybetmiş çünkü alet altta kalır.

Oyun aşağıdaki gibi devam edebilirdi. Polugaevsky’ye göre 17…b4 oynamadan önce 1 saat düşünmüş ve aşağıdakilerin çoğunu hesaplamış!

 

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir