Satrançta tematik bilgi

Satrançta tematik bilgi

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Şah oyunsonları satrançta belirleyicidir. Bazı konumlar oldukça karışık olabilir ama her şah oyunsonunun sonucu bellidir. Bu sebeple bu tür oyunsonlarını iyi bilmek hem o konumu iyi oynamak için gerekli hem de şah oyunsonuna girip girmeme konusunda karar verebilmek için önemlidir. Yandaki konumda beyaz oynar ve kazanır.Larsen ve Gligorich arasında 1956 yılında oluşan bu konum en ünlü örneklerden birisi. Larsen verdiği doğru karar ile kazanca geçecek.

oyunsonu 1

1.Vxf7! Vxf7 2.Fxf7 Şxf7 3.Kxf8 Şxf8 4.Şxf2 sonrasında beyaz kazanca geçer. Oluşan şah oyunsonu beyazlar için kazanç çünkü beyaz uzak geçer yaratabilmekte.

İşte oyunsonu bilgisi beyazlara kolay bir kazanç getirir. Kimi oyuncular tematik konumları bilmenin önemli olmadığını çünkü konum gelirse hamleleri bulabileceğini düşünür. Eğer beyazlar uzak geçerin kazanç getireceğini bilmeseydi en az 10 hamle fazladan hesaplamak zorunda kalırdı ki bu hiç de kolay bir iş değil. İşte bu sebeple ulaşacağımız konumlar hakkında ne kadar çok bilirsek hesaplama açısından yükümüz azalır. İyi oyuncuların önemli avantajlarından birisi de bu şekilde binlerce tematik konumu ve sonuçlarını bilmeleridir.

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Bir başka örnekte Fischer konumu şah oyunsonuna dönüştürerek kolay bir kazanç elde ediyor.

 

Satranç Okulu tarafından çıkartılan 25 CD’lik Okul ve Kulüp Seti hem öğrenciler hem de öğretmenler için rehber niteliğinde. Bu set ile hiç bilmeyen bir oyuncu tüm incelikleriyle satranç oynamayı öğrenebilir ve turnuvalarda başarıyla oynayabilecek seviyelere kadar yükselebilir. 7’li Satranç Öğreniyorum, açılış, oyunortası ve oyunsonu cd’lerinden oluşan bu seti indirimli fiyatla alabilirsiniz.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir