Luzhin Savunması: Ölüm Bile Engel Olamıyor!

Luzhin Savunması: Ölüm Bile Engel Olamıyor!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Vladimir Nobokov’un yazdığı romandan beyazperdeye uyarlanan “Luzhin Savunması” satranç severlerin en çok sevdiği filmler arasındadır. Ünlü aktör John Turturo filmde  Rus Büyükusta Luzhin’i başarılı bir şekilde canlandırıyor ve film gerçekçi sahneleriyle dikkat çekmekte. Filmin sonunda Dünya Şampiyonu’nu belirleyecek son oyun sonra devam etmek üzere ertelenir. Tüm satrançseverler maçın sonucunu merak ederken, sinir krizi geçiren Luzhin kendini camdan atar ve ölür. Artık dünya satranç şampiyonluğu bitmiş gibidir. Oysa ki…

Kocasını kaybetmesinin üzüntüsünü yaşamakta olan Natalia, Luzhin’in paltosundaki analizleri görünce hakemlere başvurur ve maçı tamamlamayı talep eder. Maç saatinde satranç bilmediği halde, Natalia sakin bir şekilde hamleleri oynamaya başlar.

 

Luzhin1

Diagramdaki konumda 43…Ke3+ ajurne (erteleme) hamlesi oynanır. 44.Şg4 f5+ 45.Şg5 Şg7! (tehdit Fe7 mat) 46.Ad5 ve sonraki diyagram oluşurTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Luzhin2

Beyaz son hamlesiyle …Fe7 tehdidini engeller ama şimdi Natalia 46…Kh3!! oynar ve taşı elinden bırakmadan önce rakibni iyice bir süzer. 47.gxh3 h6 48.Şh4 Ff2 ve mattır! Bu konum da son diyagramda görülüyor.

Luzhin3

İşte mat konumu! Filmin satranç danışmanı GM Jonathan Speelman sayesinde oldukça gerçekçi satranç sahnelerini izlemenin keyfini yaşadık.
Filmin bu sahnesini aşağıdaki videodan da izleyebilirsiniz. Gerçekten de etüd gibi bir konum oluşmuş. Gerçek hayatta böyle birşey olabilir mi derseniz. İmkansız! Eğer ajurne hamlesi mat hamlesi olsaydı belki olabilirdi.

Oyunu tahtada inceleyebilirsiniz.

 

Bu filme kaynak olan kitabı Satranç Okulu Marketi’nden satın alabilirsiniz.

lujin-1

Basım Dili: Türkçe

Orijinal Dil: İngilizce

Basım Yeri: Türkiye – İstanbul

Sayfa Sayısı: 228

En / Boy: 13,00 / 19,50 cm

Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Basım Tarihi: 2010


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
Genel Dersler
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir