Feda Et, Et ve Mat Et!

Feda Et, Et ve Mat Et!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Efsanevi Amerikalı Satranç Şampiyon Bobby Fischer gerisinde sadece bir kitap bırakmıştır. “My 60 Memorable Games” soğuk savaş zamanında bile pek çok Rus ustanınn favori satranç kitabı idi. Ne var ki sadece 1969 yılına kadar olan oyunları kapsayan bu kitaptan Fischer’in sansasyonel bir şekilde Dünya Satranç Şampiyonluğu’na gittiğini onun ağzından öğrenemiyoruz. Bu dersimizde Fischer’in iki ünlü Kxh5 kalite fedasıyla başlayarak benzer örnekleri inceleyeceğiz.

Yukarıdaki oyunda Fischer, yakın dostu Gligorich’i Dragon’un yan bir varyantında  26.Kxh5 fedasıyla yeniyor. Şah kanadını parçalayan bu feda tipik. Fischer o kadar çok uygulamış ki bu fedayı “Patentini isteyebirim!” diye kitabında şaka yapmaktan kendini alıkoyamaz.

Fischer Dragon varyantıyla ile ilgili şöyle diyordu bahsi geçen kitabında: Dragon varyantına karşı 16 defa oynamışım. 9 kazanç ve sadece 2 kayıp. Öyle bir varyant ki amatörler bile bu varyantta beyazlarla ustaları yenebilir. Yapmanız gereken temelde ‘Feda et, et ve mat et’ “Fischer’in bu varyanta pek de iyi bakmadığı açık. Günümüzde de son durum onu haklı çıkartıyor. Bazen Dragon’u canlandırıyorlar ama bu uzun sürmüyor.

Bir başka kurban Bent Larsen.” Bu tür konumlarda feda bir bebek gülümsemesi kadar doğaldır” der Fischer.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

Henüz Dünya Satranç şampiyonu olmamış genç Karpov da Fischer’in yolundan gitmekte.

 

 

Siyahları da hor görmeyelim. Onların da feda yapmaya hakkı var!

Size güzel fedalar! Yalnız yapmadan önce biraz hesapla destekleyin. Gerçek hayat bu filmlere benzemez!

Anlatan FM Selim Gürcan


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir