Tebrikler Güneş Yıldız

Tebrikler Güneş Yıldız

Serkan Yeke Yorum yapılmamış

Türkiye Yaş Grupları Küçükler ve Yıldızlar Satranç Şampiyonası 23-29 Ocak tarihleri arasında Antalya Manavgat’ta yapıldı.Türkiye’nin hemen hemen bütün illerinden toplamda yaklaşık 2200 sporcunun katıldığı böylesine büyük çaplı ve önemli organizasyonu TSF alnının akıyla tamamlamayı başardı. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. En az 5000 kişinin yarışmacı sporcu antrenör ve veli olarak katıldığı bu organizasyonda elbette aksaklıklar hatalar olmuştur, olacaktır. Önemli olan yapıcı olabilmek tamamlayıcı olabilmek. Biz de bunun için çalışıyoruz zaten.

Böylesine önemli bir turnuvaya hazırlıksız gelmek mümkün değil. Bütün bir yıl sistemli ve disiplinli bir şekilde çalışan ve turnuva sırasındada hem psikolojik olarak hemde sportif açıdan zinde kalabilen sonuca ulaşmayı başardı.

Bazı sporcular böylesine bir atmosferin stresini kaldıramadı ve beklentilerimizi karşılayamadı. Ancak gelecek için umut verdiler hataları ve yapılması gerekenleri gördük ve şimdiden çalışmalara başladık.

Her yaş kategorisinde milli takım havuzuna girebilmek için kıyasıya yarışan ve takıma girmeyi başaran herkesi kutluyorum.

Bu başarı sadece sporcuya ya da sadece antrenöre ya da sadece veliye ait değildir. Bu bir ekip işidir. Sporcu antrenör ve veli uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır.

Bir antrenör olarak velilerden beklentimiz güvendir.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Veli antrenörüne güvenmek zorundadır tabiiki antrenörde bu güveni verebilmelidir.

Gerisi çalışma ve çalıştırmaya kalır.

Öğrenci üzerine düşeni yapar antrenör üzerine düşeni yapar veli üzerine düşeni yaparsa sonuç herkes için tatminkar olur.

Güzel bir hazırlık döneminden sonra katıldığımız bu ciddi turnuvada herkes üzerine düşeni yapınca sevgili öğrencim Güneş YILDIZ ikincilik kupasını kaldırmayı başardı.

FB IMG 1454309386469

Bu hem benim için hem de ailesi için çok anlamlı bir başarıydı.

İlk kez 8 yaşında katıldığı ve üçüncü olduğu bu turnuvada her yıl aralıksız katılmasına ve milli takım havuzuna girmesine rağmen çeşitli sebeplerden kupaya uzanamayan Güneş, bu yıl altıncı kez katıldığı bu turnuvada adeta güneş gibi doğdu.

Bir yıldır çalışıyor olmamıza rağmen gösterdiği inanılmaz yükseliş grafiği bu sonucu hak etmesine sebep oldu.

Sadece Türkiye de değil diğer ülkelerde de kızların satrançta başarılı olması erkekleri yenmesi onları geçmesi çok kolay birşey olmamıştır.

Polgar kardeşlerin inanılmaz başarı öyküsü bütün kadın satranç oyuncularıın imrendikleri bir başarı öyküsüdür.

Ülkemizde ise Betül Cemre Yıldız ve Kübra Öztürk kızlarımızın idolü olabilecek başarılara imza atmışlardır sadece.

Yani baktığınız zaman kadın satrancında bir elin parmağı kadar başarı öyküsü vardır ancak.

Kadınlar satranç için yetersizlermidir? Asla değillerdir.

Ama yaş ilerledikçe birçoğunun satranca ilgisi erkekler kadar stabil olmuyor maalesef.

Bu tesbit sadece gözlemlerime dayarak söylenmiştir. Bilimsel bir veri içermemektedir söyleyeyim.

Şimdi gelelim Güneş Yıldız’ın yıldızının parladığı bu turnuvadaki oyunlarına.

Bir turnuvada herşeyin yolunda gitmesini bekleyemezsiniz.Her türlü aksilik yaşanabilir şanssızlıklar olabilir.Ama öyle bir an gelirki şansın sizin yanınızda olduğunu hissedersiniz. Elbette satrançta şans yoktur. Ama acaba yok mudur?

4.Tur Güneş Yıldız – Eylül Çelik arasında oynanan maçta aşağıdaki konum oluştu.

 

Açılışta tempo kayıpları yanlış planlar derken yukarıdaki pozisyon oluştu. Tamamen kayıp olan bu pozisyon yine de teknik zorluklar içermekte. Beyaz b5 piyonundan kurtulabilse berabere yapacak siyahlar dikkatli davranmak zorunda keza at oyunsonunda taktik temalar yardımıyla imdadımıza yetişebiliyor. Ancak asıl önemli nokta beyazların burada bir dakikanın altında süresi var. 30 saniye ekleme olmasa oyun tamamen kaybedilmiş durumda.Siyahların ise 20 dakikaya yakın süresi var.

 

Bu şanslı berabere Güneş için turnuvanın dönüm noktası aynı zamanda ve bundan sonra daha özgüvenli oynamasına sebep oldu. Bir satranç oyuncusunun pozisyonel anlayışı iyi olmak zorundadır. Karşısına çıkan pozisyonu okuyabilmelidir. Bu yönde çok çalışma yaptık ama bu çalışmaların gerçekten faydalı olup olmadığı hep soru işareti olarak kalmıştı bende ta ki 5. tur maçında aşağıdaki oyunu görünceye kadar.

Şevval Bitmez – Güneş Yıldız 5. Tur maçı

Beyazların çift fili olmasına rağmen e3 karesindeki file kötü fil diyebiliriz. d3 karesindeki fil ise kritik noktaları kontrol ediyor. Fakat Ac4 oynarsak Fxc4 ten sonr ters renkli filler pek umut vaadetmiyor. Burada Güneş çok ilginç bir plan yaparak beyaz haneli filden kurtulabileceğini öngörüyor.

 

Ve oluşan konumda siyah atın beyaz filden bariz üstün olduğu görülmektedir.Bu oyunu pozisyonel anlayışı sayesinde kazanmayı bildi. Açılış hazırlığı böylesi bir turnuvada çok önemlidir.Oynanan varyantlar iyi seçilmeli ve oynanabilecek yeterliliğe sahip olduktan sonra öğrenciye önerilmeli. Özellikle kızlar kategorilerinde çocuklara oynatılan bir varyant var ki çoban matının modern versiyonu diyorum ben buna. Sonuç alma konusunda oldukça başarılı bir varyant ama ben şu anki tecrübemle oynamaya cesaret edemiyorum 8-9 yaşında çocuklara oynatıyorlar. Açıkça eleştiriyorum bunu. Bizde bu varyanta güzel bir hazırlık yaptık bütün trikleri öğrendik.

Güneş Yıldız – İlayda Kaygısız

 

Sicilya Paulsen, Sicilya Kan, Grivas Sicilya’ya dönüşebilecek hamle dizisi oynanıyor siyahla hedef f2 piyonu ve beyaz bilmiyorsa biraz pasif oynarsa amaca ulaşılıyor.

Buraya kadar öncesinde hazırlandık ve siyahların vezir hamlesi üzerinde çok durmamıştık. Bundan sonra tamamen Güneş yaratıcılığıyla başbaşa oynuyor.

Bu pozisyonu internette izlerken tahtada gördüğümde ne yalan söyleyeyim içimden bu atın d6 karesine ulaşmak için izlediği yola hayran kaldım.İçimden bu nasıl bir pozisyonel anlayış böyle aferim sana Güneş diyordum ki sonraki hamleyi gördüm.

Bir anda bütün büyü bozuldu. At muhteşem yolculuğunu böyle bitirmemeliydi. Üzerinde çalışmamız gereken bir ayrıntı ortaya çıkmış oldu böylece. Bu inanılmaz hataya rağmen oyunu kazanmayı başardı. Son tur maçı yine yaratıcı fikirlerle dolu öğretici aynı zamanda eksiklerimizi gördüğümüz bir maç oldu. Bu maçın önemli tarafı şu ki siyahlar ile Alekhine in uyguladığı fikri beyazlar ile uygulayabileceğini akıl edebilmesidir. Ancak usta düzeyinde bir anlayış bunu gerektirir zannımca. Ne demek istediğimi anlatabilmek için önce Alekhine in maçını veriyorum.

Pomar – Alekhine 1945

 

Maçın devamı uzun olduğu için vermiyorum beyazlar ile uygulanacak fikre bakalım şimdi.

Güneş Yıldız – Ilgın Leycan İnce

 

Satranç Okulu tarafından hazırlanan 26 cd’lik Turnuva Seti ile turnuvalara hazırlanmanız artık çok kolay. Bu sette hem oyunortasına yönelik daha kapsamlı dersler alacak hem de açılış cd’leri ile rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olacaksınız. Sette Ustalar Nasıl Kazanıyor 1-2-3-4-5, İspanyol Açılışı, Caro Kann Savunması, Açık Açılışlar 1-2 ve daha pek çok cd var. Bu seti indirimli olarak almanız mümkün.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Kategoriler
İleri Seviye
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir