Siyah Kareler Senfonisi

Siyah Kareler Senfonisi

Bülent Kırca Yorum yapılmamış

Siegbert Tarrasch tutkuları ve iddiaları olan bir oyuncuydu. Klasik satrancın temsilcisiydi. Hipermodernleri hiç sevmezdi. 1.d4 d5 veya 1.e4 e5 ona göre muhakkak oynanması gereken açılış hamleleriydi. Oysa ki onun olgunluk döneminde palazlanan hipermodern satranççılar “1.e4 açan son demlerini yaşar” felsefesindeydi. Reti 1.Af3 ile başlayan kendi açılışını popüler hale getirmişti. Nimzowitsch’in 1.e3 ile başladığı oyunlar vardı. Siyahla da 1.e4 Ac6 bile oynuyordu.

1908 yılında Lasker ile Dünya Şampiyonluğu Maçı yaptı. Onunla da anlaşamazdı. Hatta bir keresinde karşılaştıklarında şöyle demiştir:

“Size söyleyecek üç lafım var; Şah ve mat”

Nimzowitsch ile bir cafede ilk kez oynadıklarında sekizinci hamlede çok iyi duruma geçer ve etrafındakilere “Hiç bu şekilde bu oyunda olduğu gibi 10 hamle içerisinde kazanç konuma geçmemiştim” diye böbürlenir. Ne var ki Nimzowitsch hırslanıp o konumu berabere yapmayı başarır.

Oyunu merak ettiniz muhakkak. Buyrun!

Tarrasch diyor ki “Satranç bilmeyenlere karşı acıma duygusu hissediyorum. Aynen aşkı bilmeyenlere duyduğum gibi. Satranç aşk ve müzik gibi bir insanı mutlu yapabilme gücüne sahiptir.

İşte bu aksi adam pek çok zaman da hipermodern oyuncuları cezalandırmayı başarmıştır.

Ve işte;

Tarrasch’ın Siyah Kareler Senfonisi

Wikipedia: Siegbert Tarrasch

 

Satranç Okulu tarafından hazırlanan 26 cd’lik Turnuva Seti ile turnuvalara hazırlanmanız artık çok kolay. Bu sette hem oyunortasına yönelik daha kapsamlı dersler alacak hem de açılış cd’leri ile rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olacaksınız. Sette Ustalar Nasıl Kazanıyor 1-2-3-4-5, İspanyol Açılışı, Caro Kann Savunması, Açık Açılışlar 1-2 ve daha pek çok cd var. Bu seti indirimli olarak almanız mümkün.

Anahtar Kelimeler
Tarrasch Nimzowitsch
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir