Capablanca Nasıl Kazanıyordu?

Capablanca Nasıl Kazanıyordu?

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Büyükustalar Modern Görüşler kitabında Reti şöyle demiştir: “Morphy piyon öndeyken vezirleri değiştiği için eleştirliyordu. Sonrasında ise Capablanca ufak konumsal üstünlükler için bile vezirleri değişmeye başlamıştı”  Elbette bu iki oyuncu da konumun gerektirdiğini yapmaktaydı. Piyon öndeyken oyunsonuna geçmek herkes için çok doğal öte yandan oyunsonundaki konumsal üstünlüğü anlayıp vezir değişimine gidebilmek ciddi bir konumsal anlayış gerektirmekte. Gelin hep beraber Capablanca’nın ne tür oyunsonlarına girmeyi tercih ettiğini görelim.

Aşağıdaki konum Carranza – Capablanca oyunundan. Capablanca üstün kale oyunsonuna girmeyi başarmış durumda. Üstünlüğü iki sebebe dayanıyor 1) Siyahlar d geçeri yaratabilir. 2) Siyahın şahı daha aktif olabilir.

Unutmayalım ki oyunsonunda iki şey daha da önemli hale gelir. 1) Geçer piyon ve 2) Şah aktifliği. Elbette oyunortasında ve hatta açılışta geçer piyona sahip olabilirsiniz ama bir sürü alet varken geçer piyon fazla tehlike yaratmaz ama oyunsonunda işler değişir.

carranza-capablancaTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Konum değerlendirmesi: Siyahlar geçer piyon yaratabilir ve şahı daha aktif olacak

Plan: 1) Önce şahın aktifleştirilme (e6’ya yerleşmesi) 2) b5, c4, d3 sürüşü ile geçer yaratmak. 3) Beyazın bu planı engellemesi halinde şah kanadında g5,h5 ve g4 sürüşü ile yeni bir cephe açmak. Veya vezir kanadında a hattını açarak yeni saldırı hedefleri oluşturmak.

Tüm bunları Capablanca nasıl uygulayacak görelim. Videoyu ürün sayfasından izleyebilirsiniz.

kazandiran oyunsonu video

 

Satranç Okulu tarafından hazırlanan 26 cd’lik Turnuva Seti ile turnuvalara hazırlanmanız artık çok kolay. Bu sette hem oyunortasına yönelik daha kapsamlı dersler alacak hem de açılış cd’leri ile rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olacaksınız. Sette Ustalar Nasıl Kazanıyor 1-2-3-4-5, İspanyol Açılışı, Caro Kann Savunması, Açık Açılışlar 1-2 ve daha pek çok cd var. Bu seti indirimli olarak almanız mümkün.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir