10 Dakikada Ders 9: Merkezden merkeze fark var!

10 Dakikada Ders 9: Merkezden merkeze fark var!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satrançta merkez stratejisiyle ilgili pek çok ders bulunmakta. Yeni başlayanlara ilk öğretilen şeylerden biri merkezin önemidir. Merkez konusu o kadar önemlidir ki üst düzey öğrenciler bile sürekli bu konuyu tekrarlamak zorundadırlar. Bu dersimizde size basit ama temel merkez bilgileri vereceğiz. Belki de bunları daha önce hiç duymadınız. Bu arada yandaki konumda beyazla ne oynardınız?

 

 

Aşağıdaki konum 1.e4 e6 2.d4 c5 hamlelerinden sonra oluştu. Beyazla 3 hamle belirleyin ve bunlardan da hangisini tercih edeceğinize karar verin.

Beyazla temel alternatifler:Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

3.Af3 ve 3…cxd4 sonrasında Sicilya Savunması’na dönüşür.
3.c3 ve  Sicilya Alapin’e dönüşür
3.d5! Beyaza alan ve merkez üstünlüğü veren hamle

merkez 2

3…exd5 4.exd5 d6 sonrasında ulaşılan konum yukarıda. Bu konum hakkında ne düşünüyorsunuz. Konumu değerlendiriniz ve sebeplerini belirtiniz.

merkez-2-2

Beyazlar üstün çünkü merkezdeki d5 piyonu hem beyazın aletlerinin rahat gelişmesini sağlarken aynı zamanda siyahın aletlerini de kısıtlıyor. Ff8 ve Ab8’in hareket kabiliyeti kısıtlıdır.

merkez 3

Bu konumda beyazla ne oynarsınız?

merkez 4

6.d5! Bu hamleyle beyaz merkezde üstünlük elde eder. Siyahın atı ve filinin hareket kabiliyeti yine kısıtlandı. Beyaz birazdan e4 sürerek merkezi güçlendirecek.

merkez 6

Bu durumda beyazın yine d5’te piyonu var ama bu sefer beyazlar üstün değil çünkü siyahın aletleri kısıtlanmıyor. Fil bu sefer d5’e baskı kurmakta. 1.Vd3 Aa6! sonrasında b8’deki At tüm gücüyle c5’ten oyuna girer.

– Unutmayın iyi bir merkez sadece kendi aletlerinizi desteklememeli ama aynı zamanda rakip aletleri de olabildiğince kısıtlamalı!

Anlatan FM Selim Gürcan

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Merkez Stratejisi
Kategoriler
10 Dakikada Ders
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir