Evrensel Gazetesi’nde Satranç!

Evrensel Gazetesi’nde Satranç!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç ülkemizde hızla yaygınlaşıyor ve basında sıklıkla  yer bulabiliyor.  Bununla beraber satranç köşeleri ise eskisine göre çok daha az. Bir zamanlar Hürriyet’te Cem Pekün, Sabah’ta Özgür Akman ve daha eski tarihlerde Milliyet’te Tunç Alankuş yazarken şimdi sadece Suat Atalık Cumhuriyet’te ve Ilgaz Gümüştaş da Birgün gazetesinde yazmakta.

Neyse ki iyi bir haber Evrensel Gazetesi’nden geldi. Tecrübeli antrenör Evrensel Bilgin artık her hafta Evrensel Gazetesi’nde yazacak.

1974 doğumlu Evrensel Bilgin 1998 yılından beri satranç antrenörüdür. 2007 yılında 2. kademe antrenör olmuştur. Çok sayıda öğrenci ve okul takımı çalıştıran Bilgin halen skype üzerinden özel dersler vermekte. 1992 UKD’ye sahip Evrensel Bilgin’e evrenselbilgin@hotmail.com adresinden ulaşmak mümkün. Bir süre önce sakin  ve doğa içinde yaşam için Ayvalık’a yerleşen Bilgin ülkede satrancın gelişmesi için önce külltürünün var edilmesi gerektiğine inanıyor ve bu sebeple www.turkchess.com sitesi ve Turkchess 1954 Facebook Grubu üzerinden arkadaşlarıyla beraber çalışmalar yapmakta.

Bilgin ilk yazısında satranç camiasında yankı uyandıran bir konuya değinmiş.

Satranç Federasyonunda ‘sessiz’ görevden alma ve düşündürdükleriTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Türkiye Satranç Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 1 yıl önce göreve atanan Uluslararası Hakem Doç. Dr. Güran Ünal’ın görevine gerekçesiz olarak son verildi. Doç. Dr. Güran Ünal, sosyal medya hesabından, federasyon yönetimi ve işleyişi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ünal’ın açıklamalarının bir kısmı şöyle:
“03.04.2018 tarihli ve 04/02 sayılı yönetim kurulu kararı çocuklarıma babalarını daha da iyi tanımaları için bırakabileceğim en değerli belgeyi bahşetti bana. MHK Başkanlığı görevim yönetim tarafından sonlandırıldı. Her ne kadar kararda gerekçe belirtilmediyse de uyumlu çalışamadığımız söyleniyordu soranlara. Haklıydılar. Hedeflerimiz farklıydı galiba. Aynı dili konuşmuyorduk. Uyumlu çalışamıyorduk. Ben hakkaniyet diyordum, adalet diyordum, liyakat diyordum, şeffaflık diyordum, 81 il diyordum, 19 Mayıs projesi diyordum, hakemliği bu kadar basitleştirmeyelim diyordum, FIDE sınavında kimsenin hemşehrisini kayırmam diyordum, yeterli olmayan hakemi arkadaşım diye atamam doğru değil diyordum, sosyal medyada en çok beğeni yapan hakemi atamak da nereden çıktı diyordum, politik olamam diyordum, yastığa başımı koyduğumda rahat uyumak istiyorum diyordum, ağzıyla kuş tutsa kimseye yaranamayan cefakar hakemlerin özlük hakları düzeltilmeli, emeklerinin karşılığı verilmeli diyordum, her söylediğinizi şuursuzca alkışlayacak değil, hata yaptığınızda sizi uyaracak insanlara ihtiyacınız var diyordum. Yani açıkça uyumsuzdum. Üstelik makam-mevkimi feda edercesine bu uyumsuzlukta direnecek kadar da saftım. Federasyonumuz ve hakemlik müessesemiz uyumlu bir şekilde yeni başarılara yelken açtı. Ben de uzun zamandır satranç sebebiyle ihmal ettiğim ailemin yanına döndüm. Babaları saf ve uyumsuz olsa da artık daha bir parlak bakıyor çocuklarım yüzüme ve geleceğe, tabii en önemlisi ben de onların yüzüne bakabiliyorum.”

Türkiye Satranç Federasyonu son dönemlerde, sporcu, hakem ve antrenörlerin federasyonu eleştiren sosyal medya paylaşımlarına verdiği ağır disiplin cezaları nedeniyle kamuoyunda tartışmalara neden olurken, MHK üyesi ve aynı zamanda öneri-şikayet birimi yetkilisi olmasına rağmen lisanssız sporcu oynatan Mustafa İmamoğlu hakkında sadece uyarı verilmiş olması dikkat çekiyor.

Eski MHK Başkanı Güran Ünal’ın yaptığı açıklamalar, hakem atamalarının liyakate değil, kişisel çıkarlar gözetilerek yapılmış olduğuna işaret ettiğinden, hukuken görevi kötüye kullanma suçunun da işlenmiş olabileceği şüphesi uyandırıyor. Yaşanan tüm bu olaylara rağmen Türkiye Satranç Federasyonu kamuoyuna açıklama yapmayarak sessizliğini korumaya devam ediyor.

Kaynak: Evrensel Gazetesi


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Basın Evrensel Bilgin
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir