Skandal! Dünya Kadınlar Şampiyonu fil, at matını yapamadı.

Skandal! Dünya Kadınlar Şampiyonu fil, at matını yapamadı.

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

FIDE Kadınlar Grandprix’sinin dördüncü turunda inanılmaz bir olay gerçekleşti. Dünya Kadınlar Şampiyonu Ushenina rakibi Girya karşısında kazanca geçmişti. Girya normal şartlarda terk etmeliydi çünkü Ushenina’nın yapması gereken sadece fil ve at matı yapmaktı. Girya’nın belki başta terbiyesizce sayılabilecek devam etme kararı inanılmaz bir sonuca yol açtı. Dünya Şampiyonu mat edemedi ve 50 hamle sonra beraberlik oldu!

Fil ve At matı nadiren gelen ama bilmiyorsanız hiç de kolay olmayan bir mattır. Öncelikle rakip şah fil ile aynı renkli köşeye sürüklenmeli. Bunu yaparken de şahın kaçışlarının kontrol edilmesi gerekli.

Aşağıdaki konumda Dünya Kadınlar Şampiyonu Ushenina kritik Ae2! hamlesini kaçırıyor. Sonrasında ise nafile mat girişimleri karşılık görmemiş.

ushenina-ae2

Beyazlar Ae2 ve Fe6 hamleleriyle siyah şahın hapsini devam ettirirdi.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Satranç Okulu’nda Ediz Erencek Kolay Fil ve At Matı  başlığında konuyu incelemişti.

Gelelim merak edilen oyuna.

 

Peki bu beceriksizlik ne anlama geliyor? Ushenina fil ve at matını bilmiyor mu? Büyük olasılıkla azalan zaman ve oyunun yorgunluğu Ushenina’yı normal düşünemez hale getirmiş. Kramnik 1 hamlede mat olabildiğine göre Ushenina da böyle bir beceriksilik yapabilir.

Gerçek olan şeyse şu: “Hiçbir oyun terk edilerek kurtarılamaz” Rakibi Girya devam etmekte haklıydı!


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir