Nakamura Beyazla Carlsen’i Durdurdu

Nakamura Beyazla Carlsen’i Durdurdu

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Londra Satranç Klasik’in 7’nci turunda kazanç yoktu ama mücadele vardı. Turun en önemli oyunu Hikaru Nakamura- Carlsen karşılaşmasıydı. Carlsen Sicilya Savunması’na girerek keskin bir mücadele istediğini gösterdi. Rakibi 3.c3 ile ana devam yollarından sakındı. Carlsen’in iki piyona karşı alet fedası oyunu oldukça karıştırdı. Nakamura’nın dikkatli oyunu zor da olsa berabereyi getirdi.

Polgar ve Anand hareketli bir oyunun sonucunda berabere kaldılar. Gawain Jones beşinci turda Anand’a karşı çok kötü şekilde kullandığı açılışta ısrar etti ve Aronian ile berabere kaldı. En uzun süren oyun ise iki İngiliz’in Adams ile Luke McShane’in oyunuydu. İspanyol Açılışı, Berlin Savunması ile başlayan açılış Fxc6 ile kırışmalı İspanyol konumuna dönüştü. Uzun manevralı oyunda Adams daha iyiydi ama bizim deyimimizle dünyanın en kuvvetli amatör satranççısı Luke McShane (McShane’in asıl işi sigortacılık ve ancak izin zamanlarında oynayabilmekte) 7 saatlik mücadele sonunda berabere yapmayı başardı.

Nakamura – Carlsen maçı satranç severlerin merakla beklediği maç idi. 2860.3 anlık ratinge ulaşan Carlsen yine bir galibiyet elde edebilecek miydi acaba? Şu açıktı ki siyah taşla oynaması Carlsen’in galibiyete ulaşması için büyük bir engel değildi. Carlsen umudunu açılışta elde edeceklerine değil ama oyunortası ve oyunsonu konumundaki imkanlarına bağlayan bir oyuncu. Pek çok değişik açılışı oynayabilen Carlsen bu sefer 1.e4 hamlesine karşı 1…c5’i tercih ederek Sicilya Savunması’na girdi 2.Af3 Ac6 sonrasında acaba Carlsen Sicilya’nın hangi varyantını tercih edecekti. Bunu bilemeyeceğiz çünkü Nakamura 3.c3 ile ana devam yolundan sakındı.

nakamura-carlsen

 

 

 

 

Polgar – Anand oyunu da ilginçti. Bir önceki turda büyük bir hata ile oyunu kaybedeb Dünya Şampiyonun Anand kan kaybını engelleyebilecek miydi? Anand şu anda dünya şampiyonu ama satrançseverler arasında popülerliği oldukça düşmüş durumda. Onun yarı yaşındaki Carlsen ortalığı kasıp kavuruyor ve beklenti en kısa sürede açık ara dünyanın en iyi satranççısı kabul edilen Carlsen’in hak ettiği tahta çıkması. Oyunda Anand Sicilya Najdorf’u tercih etti yine. Polgar keskin Sozin varyantıyla Anand’ı sıkıştırmaya çalıştı.Belli bir noktada vezirler değişilince oyun berabere sonuçlandı.

polgar-anand

 

Gawain Jones – Aronian maçı da beraberlikle sonuçlandı. Jones bu turnuvada deyim yerindeyse Tal gibi keskin oynuyor ama sonuçları kötü! Bu turda daha önce Anand’a kaybetmesine neden olan sistemi oynadı. Neyseki sonu o oyunda olduğu gibi fekalet değil ama beraberlikti.

jones-aronian

 

 

İngiliz satrancı keskindir. Bugünkü oyunda ise uzun manevralar vardı. Bir önceki gün Anand’ı mat eden Adams yükselişini sürdürmek istedi ama McShane geçit vermeyince oyun berabere bitti.

mcshane-adams

 

 

Tur 7 sıralaması (3-1-0 puanlaması)

İsim Fed Elo Gms Puan
Carlsen, Magnus NOR 2848 7 17
Kramnik, Vladimir RUS 2795 6 12
Adams, Michael ENG 2710 6 11
Nakamura, Hikaru USA 2760 6 9
Anand, Viswanathan IND 2775 6 7
Aronian, Levon ARM 2815 6 6
McShane, Luke ENG 2713 6 5
Jones, Gawain C B ENG 2644 7 3
Polgar, Judit HUN 2705 6 2

 

Anahtar Kelimeler
Carlsen
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir