Mamedyarov, Carlsen’in rakibi olabilir!

Mamedyarov, Carlsen’in rakibi olabilir!

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Berlin’de oynanmakta olan Adaylar Turnuvasının 13. turunda Türk satrançseverlerin merakla takip ettiği Şehriyar Mamedyarov, Rus rakibi Grishchuk’u yendi. Birinci sırada olan Caruana da Aronian’ı yenince son turda heyecan doruğa çıkmış durumda.

Caruana 8 puandayken, Mamedyarov ve Karjakin 7.5 puanda. Bir eşitlik halinde Mamedyarov eşitlik bozma ile turnuvayı kazanıyor.

Mamedyarov’un siyah taşlarla Kramnik’e karşı oynaması işini oldukça zorlaştırıyor. Öte yandan ilk karşılaşmalarında Kramnik kaybetmişti ve basın toplantısında Kramnik ile Mamedyarov analiz kapışması yankı uyandırmıştı. Büyük olasılıkla Kramnik maçın rövanşını almak için tüm gücüyle yüklenecek. Bu da elbette keskin oyun ve iki taraflı şanslar anlamına gelir.

Karjakin ise Ding Liren’e karşı oynuyor ve Ding şu ana kadar hiç oyun kaybetmedi. Bununla beraber 7 puandaki Ding’in ufak da olsa birinci olma şansı var ve bunu zorlayabilir.

Mamedyarov 12. turda dramatik şekilde Ding’e kaybetmişti. Grishchuk’u yenerek iddiasını sürdürdü. Karjakin, Kramnik ve Grishchuk’u yenerek Rusların korkulu rüyası oldu adetaTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!


“Mamedyarov beyazla 18 aydır kaybetmiyordum ve en kritik durumda kaybettim. Üstelik Ding sürekli berabere yapıyordu. Geldi beni yeniverdi. Kaybetmem adeta felaketti. Bugün saat 7’de kalktım ve kazanmak zorundaydım” diye yorum yaptı.

Caruana güzel bir oyunla Aronian’ı yenerek liderliğini sürdürdü.

Caruana “Son yıllardaki en heyecanlı son tur. Üç hatta dört oyuncu birincilik için mücadele ediyor” diye yorum yaptı. Turnuvada pek iyi oynamayan Aronian kötü sonuca rağmen güleryüzlü yorumlar yaptı.

Turnuvada son durum

İstatistik bilgilere göre Mamedyarov’un birinci olma şansı %25

Canlı Yayın 27 Mart 16:00: Chess24


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir