Bastır Parayı Carlsen’le Şampiyonluk Maçı Yap

Bastır Parayı Carlsen’le Şampiyonluk Maçı Yap

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Tehlikenin farkında mısınız? Satrancı yaygınlaştırıyoruz derken adeta bir sirk gösterisi haline getirmek üzereler. Kısa bir süre önce zamanında satranca büyük saygınlık kazandıran Rusya Federasyonu tarafından verilen bir teklif büyük şaşkınlık yarattı. Teklifin detaylarını anlatacağız ama eğer kabul edilirse seviyeniz ne olursa olsun Carlsen ile Dünya Şampiyonluğu Maçı yapma fırsatını elde edeceksiniz!

Satranca en büyük saygınlığı kazandıran ülke SSCB idi. Satrancı ve satranç ustalarını desteklerdi. Ustaların yaşam güvencesi vardı ve saygındılar. İsimleri futbolculardan daha çok bilinirdi. Botvinnik opera izlemeye gittiğinde ismi anons edilir ve alkışlanırdır. Satranç kitapları 100 bin adet basılırdı. Dergiler onbinlerce adet satardı.

karpov korchnoy

Karpov – Korchnoy 1974, Adaylar Maçı Finalinin saygınlığı

Bu teklifin Rusya Federasyonu tarafından getirilmesi çok da şaşkınlık verici değil çünkü artık anlaşılan o ki Rusya için saygınlık değil ama para önemli. 90’lı yılların sonunda halen FIDE Başkanı olan Ilyumzhinov Dünya Şampiyonluğu’nu adeta “Yetenek Sizsiniz” gösterisi haline getirmişti. 128 oyuncu ikişer maç yapıp birbirlerini eliyorlardı. Uzatma maç sonuçları yıldırım ile belirleniyordu. Şansın iyice ön plana çıktığı bu yarışmada Büyükusta Khalifman Dünya Şampiyonu olmuştu.

2007 yılında Ilyumzhinov yeni bir teklifle geldi: “2700 üzeri olan herhangi bir oyuncu eğer iyi ödül de ayarlayabilirse Topalov ile şampiyonluk maçı yapabilir”  Bu teklif bir şekilde kabul görmedi ama kısa süre önce Rusya Federasyonu Başkanı Andrey Filatov yeni bir öneri ile geldi:Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

“Dünya Şampiyonu, ödül getirebilen ve maçın masraflarını karşılayan her oyuncunun maç teklifini kabul edebilir.”

Şu şartlar yerine getirilmeliydi:

  • Fide Başkanın teklif edilen maçı veto hakkı vardır.
  • Maç FIDE kurallarına göre yapılacaktır.
  • Ödülün %50’si FIDE’ye verilecektir.
  • Maç, FIDE’nin şampiyonluk elemelerinde bir aday çıkarmasından önce yapılmalıdır.

Bir sonraki FIDE kongresinde bu teklif onay görürse artık siz de yeterince para bulabilirseniz Carlsen’e meydan okuyabilirsiniz.

Satranç profesyonel hale gelmeden önce satranç ustaların geçim kaynağı parasına oynadıkları zenginlerdi. Adeta zengin oyuncu usta ile oynamak için ödül parası belirlerdi ve elbette bu para sonuçta ustaya kalırdı.

Teklifin satrancı ne kadar da zavallı hale getirdiği ortada. Uzun uzun yazmaya gerek yok ama yarın ortaya çok para koyabilecek şımarık bir zengin, Dünya Şampiyonu’nun karşısına çıkarsa olacakları düşünemiyoruz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen İlginç
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir