Anand kaybetti ama Bilbao’yu kazandı

Anand kaybetti ama Bilbao’yu kazandı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Anand Bilbao’nun son turunda Aronian’a kaybetmesine rağmen turnuvayı tek başına birinci olarak bitirdi. Daha önce dört defa aynı turnuvada oynayan Anand, bu turnuvayı ilk kez kazandı ve Carlsen ile maçı öncesinde moral depoladı. Diğer masada Vallejo Pons, Ponomariov’u yenerek son turda puan durumunu biraz toparlamış oldu. Anand 3 puan sistemine göre 11 puan ile birinci, Aronian 10 puan ile ikinci, Ponomariov ve Vallejo Pons ise beşer puan ile 3-4 oldular.

Turnuvanın son turuna birinciliği garantilemiş olarak giren Anand yaptığı bir hata ile hafif kötü konuma düştü. Her ne kadar konumu savunabilse de zaman sıkışmasında hata yapınca oyunu kaybetti.

Vallejo Pons – Ponomariov oyununda beyazlar c5’ten etkili bir piyon fedası yaptı. Ponomariov piyonunu almamayı tercih etti ama sonra c6’ya giren piyon durumu oldukça güçleştirdi.Sonrasında rakibini yavaş yavaş boğan beyaz oyunu kazandı.

 Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

 Aynı yerde oynanmakta olan Avrupa Kulüpler Kupası’nda SOCAR takımı yedinci galibiyet ile tam puanda. Son turda SOCAR takımının birinci masası Topalov rakibi Svidler’i yenerken diğer altı masa berabere bitti.

 

Topalov son turnuvada kazandığı 15 rating ile 2800 kulübüne katılmak üzere. Canlı rating durumu aşağıdaki gibi

canli 2014


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir