Anand ile Carlsen yine yenişemedi

Anand ile Carlsen yine yenişemedi

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dünya Şampiyonluğu’nun ikinci maçı 25 hamlede beraberlikle sonuçlandı. Anand 1.e4 yaptığında seyirciler alkışladı. 6.h4 ve bazı başka hamleler de alkışla desteklendi. Carlsen beklenmedik şekilde 1…c6 Caro Kann Savunması ile cevap verdi. Anand sürpriz savunma karşısında sağlam oynamayı tercih edince oyun beraberlikle sonuçlandı.

 

anand-carlsen-2-2

Anand daha önceki iki unvan maçında 1.d4’ü kullanmıştı. Bu seferki 1.e4 tercihi seyirciler tarafından coşkuyla karşılandı. Gözüken o ki Anand da satranç yorumcuları ile aynı fikirde; Carlsen oyunun erken aşamalarında keskin mücadeleye sokulmalı, oyun uzadıkça Carlsen’in şansı artmakta. Ne var ki Carlsen’in Caro Kann tercihi belli ki Anand için sürpriz oldu. Geçmiş yıllarda …Ff5’li Caro Kann varyantı’nda siyahla kısa rok atmak intihar sayılırdı. Carlsen’in tercih ettiği bu yol gümümüzde makul kabul ediliyor.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

 

Anand 12 -14 hamlelerinde oldukç.a zaman harcadı ve rakibinin oyununun onu şaşırttığını itiraf etti. Anand belli bir noktada “Kör uçuş yapmalıydım veya sağlam bir yolu seçmeliydim.” diye yorum yaptı. Anand ayrıca “Bu iki oyundan daha iyi oyunlar olacağına eminim” dedi.

Carlsen rakibinin tepkisini doğal karşıladığını “Özellikle rakibin hazırlığına düşünce sağlam oynamak anlaşılabilir.” sözleriyle belirtti.

Bazı yorumculara göre Anand 18.Vg4 ile vezirleri kesmeyerek daha keskin bir şekilde oynayabilirdi.

anand-carlsen-2-2

Carlsen Caro Kann Savunması’na girerken.

anand-carlsen-2-4

Seyirciler ses geçirmez camdan duvar ile ayrılmış durumda. Polis de ayrıca koruma sağlıyor.

anand-carlsen-2-5

Gazeteciler görüntü almak için olabildiğince cama yapışmış durumdalar!

anand-carlsen-2-6

Carlsen bu aşırı ilgiye şaşkınlıkla bakıyor 🙂

 

Canlı Yayın: Saat 11:30’da

Resmi Site: http://chennai2013.fide.com/


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir