Kasparov sağ gösterip sol vuruyor

Kasparov sağ gösterip sol vuruyor

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Kasparov’un saldırgan ve dinamik stili pek çok harika oyuna imza atmasını sağlamıştır. Beyzla da siyahla da korkulan bir oyuncuydu. 1.d4’e karşı Şah Hint Savunması rakiplerine korku verirdi. GM Yusupov rakibinin bu silahını etkisisz hale getirmek için Torre Atak’ı oynuyor ama yenilgiden kurtulamıyor. Her ne kadar oyunsonuna girilmiş olsa da Kasparov öyle saldırgan oynuyor ki belli bir noktada yaptığı manevra ile şunu söylemeden edemiyorsunuz: “Kasparov sağ gösterip soldan vurmuş.”

Oyunun kritik konumlarından birisi. Beyaz 22.a3 ve devamında Şd2 ile konumu kilitlemeyi planlıyor. Siyahla ne oynardınız?

yusupov-kasparov-1

21…b4! 22.cb4 Ab6 23.a3 Kfc8 sonrasında piyon feda eden Kasparov …c3 sürüşüyle konumu açmaya hazırlanıyor.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

yusupov-kasparov-2

27…c3 ve planlanan parçalama işlemi. Beyazın e5’teki filinin ne kadar işlevsiz olduğuna dikkat. Her ne kadar fil piyon zincirinin dışına çıkmış olsa da ne saldırıda ne de savunmada işe yaramakta.

yusupov-kasparov-3

30…b5! Fikir Kd3 ve Ab6-c4 ile taşları daha da aktifleştirmek. Kasparov bu amaç için b5 piyonunu da feda edecek.

Aşağıdaki konumda siyahla ne oynardınız?

yusupov-kasparov-5

34…Kg8! Kasparov oyunsonunu bile oyunortasıymış gibi oynuyor. İkinci kale devreye girerse oyun bitecek.

yusupov-kasparov-6

35…f4!! Harika bir hamle. Bu hamle yerine 35…Kc8 hamlesine 36.Kc5 vardı. Şimdi 36.exf4 Kc3! 37.Şd1 Kh8 siyah kazanır.

36.Kf5 Şg6 37.Kxf4 sonrasında

yusupov-kasparov-7

37…Kc8!

İşte sağ gösterip sol vurmak böyle olur. Siyah g hattından gelmeyi planladı. …f4 sürüşüyle hattı açmaya çalıştı ve beyaz piyonu kale ile alınca c hattı savunmasız kaldı çünkü artık beyazın Kc5 hamlesi yoktu.

Kasparov’un Seçilmiş Oyunları II CD’sinde bu oyunda anlatılmıştır. Saldırgan bir oyun tarzınız varsa Kasparov’un Seçilmiş Oyunları I ve Kasparov’un Seçilmiş Oyunları IIcdlerini öneririz.

kasp-2

Hazırlayan FM Selim Gürcan


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir