Dünya Şampiyonunun kapısını çalan çocuk

Dünya Şampiyonunun kapısını çalan çocuk

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

12 yaşındaki çocuk satranç takımını koltuğunun altına alır ve Dünya Satranç Şampiyonunun yazlığının kapısına dayanır. Kararlılıkla kapıyı çalar ve çıkan kadına “Mikhail Moisevich Botvinnik” ile maç yapmak istiyorum der. Kapıdaki kadın Botvinnik’in eşidir ve büyük olasılıkla pek çok zaman yaptığı gibi çocuğu başından savmak için “Botvinnik şu anda uyuyor, oyun oynayamaz.” der. Çocuk pes etmez. Sonraki karşılaşmalarında Botvinnik karşısına çıkmak zorunda kalacaktır!

O çocuk henüz 21 yaşındayken 1957 yılında SSCB Şampiyonu olur. 1958 yılında ise Dünya Şampiyonluğuna giden yolda Portoroz İnterzonalini kazanır. 1959 yılında ise Adaylar Maçını kazanarak Dünya Şampiyonu Botvinnik ile maç yapmaya hak kazanır.

Bu sefer Botvinnik’in maça çıkmama gibi bir mazereti yoktur.

Tal’in çılgın ve saldırgan stili Botvinnik’in Rusya’da oluşturduğu ekolün tam tersidir. Botvinnik’in dünyasında olaylar yavaş gelişir, macera sürpriz feda yoktur. Feda varsa bile karşılığı hemen alınır.

Ama Tal öyle midir! Fedayı patlatır sonra alet eksik oynar, oynar ve kazanır.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Maç öncesinde Tal yapacağı ilk hamleyi de söyle “1.e4 oynayacağım” Dediğini de yapar. Botvinnik inatçı Fransız Savunması ile cevap verir ama keskin bir konum oluşur.

Tam Tal’e göre!

İşte oyun

 

 

Bu önemli galibiyetten sonraki dört oyun da berabere biter. Tal bu oyunlarda parlak konum elde etmez. Aksine üçüncü oyunu zor kurtarır. Altıncı oyun ise ona hayat verir.

Bu maçı genel olarak Kasparov da şöyle anlatır. “1960 yılının ilk baharı dünya satrancında unutulmazdır. 49 yaşındaki Botvinnik 24 yaşındaki Tal’e karşı ünvanını korumaya çalışmaktadır. Kendine has oyununu imrenilecek tekniğiyle birleştiren Tal sonunda maçı kazanır. Dünya satrancında pek az kişi böyle inanılmaz bir yükseliş göstermiştir. 18 yaşında usta 21 yaşında Büyükusta 24’ünde de dünya şampiyonu! Bu unvan maçı boyunca Tal atak stiliyle Botvinnik’i oldukça şaşırtır.”

Botvinnik’in 1.d4 hamlesine Tal Şah Hint Savunması yapar. Beyazın oynadığı g3’lü sistem siyahın olası şah kanadı atağını imkansız hale getiren ve rakibi merkezden boğmaya yönelik bir yoldur. Tam da işler Botvinnik’in istediği gibi giderken Tal konumu karıştırır ve bir fedayla belirsiz bir konum yaratır.

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir