2015 Akılda Kalanlar

0
326
Carlsen qatar

Yeni bir yıl, yeni umutlar yeni heyecanlar bir önceki yıldan daha huzurlu daha mutlu ve satranç ile dopdolu geçmesi dileklerimle yazıma başlıyorum.

En son biten Qatar Open ile başlamak istiyorum.

Carlsen yine klasını konuşturdu ve iyi başlamadığı turnuvayı iyi bitirmeyi başardı.

Bu turnuvada Carlsen’in oynadığı ve aklımda kalan en ilginç partisi eşitlik bozma maçlarında Yu Yangyi’ye karşı kazandığı ikinci oyun. 5/3 yıldırım temposunda oynanan eşitlik bozma maçlarında Carlsenin rakibine oranla çok daha fazla şey bildiğini çok iyi anladık.

Carlsen siyahlarla oynuyor.

 

 

 

Sıradışı açılışlar ve sıradışı oyunlar denildiğinde aklıma ilk gelen parti Mamedyarov – Khismatullin partisidir. Her anlamada sıradışı olan bu partiyi Mamedyarov kazanmayı başardı

.

Şimdi bu oyuna bakıp siyahlar için; -vay acemi beyaz şahı öyle pozisyonda yakalayıp nasıl kazanamaz diye düşünebilirsiniz ama Büyükusta Khismatullin çok ilginç bir oyuncudur ve 2015’in en muhteşem hamlesi oyumu kendisine veriyorum.

Yukarıdaki pozisyon Khismatullin 2653 – Eljanov 272, 2015 Partisinden alınmıştır. Sıra beyazda ve beyazlar h6 karesindeki şahın sıkışık pozisyonundan faydalanmak için Vh8 oynuyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here