Oyunsonu : Kale’ye Karşı Kale ve Piyon

0
1069

    Satrançta oyunsonunun önemi, herkesçe bilinmesine rağmen, genç satranççılar heyecanlı oyunortası hücumlarını ve moda açılış varyantlarını çalışmayı, “Satranç ustalığının sihirli anahtarı”na tercih ederler. “Benim için en önemlisi partinin  kazanlıması değil, mantığın zaferidir.” diyen 7. Dünya Şampiyonu Vasily Smyslow’un sözlerine kulak verelim : “Fikirlerin mantığına, partinin son safhasında  olduğu kadar bariz olarak başka hiçbir yerde rastlanmamaktadır. Beni Satrançta erken, hatta ilk adımlardan beri, oyunsonu celbetmiştir.”

Satrançta Kale’ye karşı Kale ve Piyon Finallerine Giriş

Turnuva pratiğinde oyunsonlarının yaklaşık yarısını Kale finalleri oluşturur. Bu sebeple turnuva hazırlığında, Piyon finalleriyle beraber Kale finallerinin incelenmesinin önemi büyüktür. Ne kadar şanslıyız ki, dilimizde yayımlanan en iyi Satranç kitaplarından birisi, tamamen bu konuya ayrılmıştır. Selim Palavan’ın Satrançta Kale Finalleri adlı eseri, turnuva oyuncusuna neredeyse tüm satranç hayatında kendisine yeterli olacak Kale Finali bilgisini veren muazzamlıkta bir eser…

Kale Finalleri’nin belki de en önemli kısmı, Kale’ye karşı Kale ve Piyon oyunsonlarıdır.

Kale Finallerine yeni başlayacak turnuva oyuncuları için Kale’ye karşı Kale ve Piyon oyunsonlarına dair temel konum ve metodların incelendiği makale için tıklayınız. 

Hazırlayan Oğul Köseoğlu

CEVAP VER

Please enter your name here
Please enter your comment!