Euwe

Euwe

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Dr. Max Euwe 20 Mayıs 1901‘de Amsterdam‘da doğdu. Daha çok küçükken satranca olan yeteneğini kanıtladı. 1921 yılında Viyana’daki uluslararası turnuvada ikinciliği ve Hollanda’daki bir turnuvada da birinciliği elde etti. Daha sonra matematik konusunda eğitmen oldu ve bu iş o­nun önemli bir zamanını almasına rağmen, satranç oynamaya devam etti. 1923 yılında Hastings ve Weston Super Meer‘daki turnuvalarda birinciliği aldı. 1924 yılında Wiesbaden‘de de birinci oldu. 1926 yılında Weston Super Beer‘de yine birinci oldu. Aynı yıl Capablanca ile olacak karşılaşmasına hazırlanan Alekhine ile bir maç yaptı ve sadece bir puanla kaybetti (5.5-4.5). Dr.Euwe çok genç olmasına rağmen satrancın zirvesine ulaştı.

Daha sonra hepsinde de birinciliği aldığı 1928‘de Hollanda birinciliği ve Hague, 1930‘da Rotterdam, 1931‘de Rotterdam ve Amsterdam turnuvalarında oynandı 1932 yılında Bern‘de Alekhine’in arkasından ikinci oldu. 1933‘de Hollanda şampiyonluğunu yineledi. Başarılarıyla ünü Hollanda’da ve dışarıda daha da arttı. Bütün bu galibiyetler Euwe’nin Alekhine’le maçını gerekli hale getirdi ve bir komite oluşturuldu. Dr.Euwe ile oynayacak olmaktan memnun olan Alekhine buna rağmen genç rakibinden biraz da olsa çekiniyordu. Bu sebeple rövanş maçı hakkında ısrar etti. Bu maça hazırlanırken Euwe özellikle açılış çalışmaları üzerinde yoğunlaştı. Bütün Hollanda da heyecanla bu maçı bekliyorlardı. Hollandalı Dr.Euwe acaba satranç tahtına ulaşabilecek miydi?

Maç 1935 yılında başladı. Başlangıç Dr.Euwe için pek de iyi başlamamıştı. Alekhine 3-1 öndeydi. Ama bu Dr.Euwe’yi umutsuzluğa itmedi. Dr.Euwe kondüsyonu ve sağlam sinirlerini de kullanarak, pozisyonel anlayışını ve teori bilgilerini sergilemeye başladı. o­ndördüncü turdan sonra skor eşitti (7-7) ve son oyuna girildiğinde Dr.Euwe bir puan öndeydi. Son oyun maçın kaderini belirleyecekti. Alekhine berabere ile yetinmek zorunda kaldı ve Dr.Euwe beşinci dünya satranç şampiyonu oldu.

Hollanda bu zaferi coşkuyla kutladı Dr.Euwe dünya satrancının en meşhur ismiydi artık.

Şampiyon olarak Dr.Euwe pek çok turnuvaya katıldı. 1936‘da Zandvoort‘da ikinciliği, Amsterdam‘da ikinciliği aldı. Yine aynı yıl Nottingham‘da Reshevsky ve Fine‘la 3-5’inciliği paylaştı. 1937‘de Bad Nauheim ‘da yine birinci oldu.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Dünya şampiyonası kurallarına uygun olarak rövanş maçı 1937 yılında Hollanda ‘da başladı. Alekhine çok formdaydı maçı baştan sona çok üstün götürerek dünya satranç çevrelerini şaşkına ugrattı. Sonuç +10 -4 = 11 idi. Alekhine 15.5-9.5 gibi bir skorla ünvanını geri almıştı.

Bu yenilgiden sonra savaş öncesinde pek çok turnuva da başarıyla mücadele etti. Savaştan sonra Londra, Zaandam ve Maastricht‘de en iyi oyuncuların arasında yer aldı. Groningen‘de ise Botvinnik ‘in arkasından ikinci olmuştu. Bu turnuvalardaki başarısı yine o­nu en tepeye çıkardı. 1948 yılında dünya şampiyonluğu için 5 kişilik bir döner turnuvada oynama hakkını elde etti. Pratik eksikliği olan Euwe beşincilikle yetinmek zorunda kaldı. Bundan sonra Dr.Euwe iyi sonuçlarla turnuvalarda yer almaya devam etti.

İlerleyen yıllarda Dr.Euwe FIDE Başkanı seçildi. Satranca ve mesleğine olan büyük sevgisi, zekası, enerjisi, güçlü hafızası ve sporcu disiplini o­nu sadece satranç sanatının doruklarına değil aynı zamanda yönetici olarak FIDE’nin başına getirmiştir. 1970 ile 1978 yılları arasında FIDE başkanlığı yapan Dr.Euwe 1981 ‘de ölmüştür.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir