Fantaziano Rafet Bulca

Fantaziano Rafet Bulca

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

 

Kısa bir süre önce Antalyalı satranççı, ressam ve heykeltraş Rafet Bulca’nın öldüğünü öğrendim. Ne Antalyalıyım ne de onun yakın arkadaşıyım. Bununla beraber onun anısına ufak bir hatıramı yazmak istedim. Herkes tarafından “Fantaziano” olarak bilinirdi. Sanırım bunda çizdiği fantastik tabloların etkisi vardı. İstanbul Satranç Derneği’ne geldiği dönemlerde uzaktan takip ettiğim tatlı dilli nazik bir insandı. Bununla beraber zaman zaman kafası atabilen insandı. Bir tartışma sonrasında Adnan Şendur’a fiziksel güç uyguladıktan sonra nazik bir şekilde üzüntülerini bildirmesi ilginçti şüphesiz. Ama tüm bunların yanında iyi bir satranççıydı.

Sanatçı yönünün yanı sıra belki çok az kişi onun satranççı yönünü hatırlar ama benim şahit olduğum bir oyunu gerçekten ilginçti.

19-20 yaşlarında iken yaklaşık 1900 UKD gücünde olan arkadaşım Volkan Yirik o gün Rafet Bulca ile eşleşmişti. Rafet Bulca görünüş olarak tam bir hipiydi. Açıkçası görünüşüne bakınca onun iyi bir satranççı olduğunu pek beklemezdiniz. Volkan Yirik rakibi Rafet Bulca’nın Şah Hint Savunması’na karşı popüler bir devam yoluna girdi ve adeta rakibini Vezir kanadında süpürdü. Klasik Şah Hint’te c5, Ac4 , Ab5  gelerek vezir kanadında siyahları yıktı.

Tam konum kayıp derken Rafet Bulca ilginç bir şey yaptı.

Durdu.

Yaklaşık 40 dakika boyunca düşündü. Üstelik yerinden milim kıpırdamayarak düşünüyordu. Aynen yukarıdaki tablosunda durduğu gibi 40 dakika durdu!

Benim değerli arkadaşım Volkan Yirik ise bu düşünme süresince iyice tedirgin olmaya başlamıştı. Rakibi bu kayıp durumda ne düşünüyordu ki?

Rafet Bulca öyle bir konsantrasyonla düşünüyordu ki bir havalanmadığı kalmıştı adeta!

meditasyon 2

Oyundan sonra meditasyon yaptığı bile söylendi.

Ve nihayet Refat Bulca oynadı ama ne oynadı!

Vezirini feda etti!

Daha önce bitik gözüken durum vezir fedası ile bir anda değişiverdi. Rafet Bulca’nın zavallı gözüken o aletleri Refat Bulca tablosu ahengine kavuştu. 

Fantaziano fantastik bir vezir fedası ile taşlarına can veriverdi. Vezire karşı sadece iki alet olmasına rağmen aletler canladı ve şah kanadında dayanılmaz bir atağa başladılar.

40 dakika beklerken Volkan’ın zaten sinirleri bozulmuştu. Vezir fedası ise ağır darbe oldu.

Oyun devam etti. Rafet Bulca oyunu kazandı.

Bulca rakibinden özür diledi.

Umarım gittiği yerde en güzel tabloları yapmaya devam eder.

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir