Yazıcı: “Durum çok bilinmeyenli denklem gibi”

Yazıcı: “Durum çok bilinmeyenli denklem gibi”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Satranç dünyasında gündeme oturan konunun önemli kahramanlarından biri olan ve halen Calvia’da bulunan TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı ile internet aracılığı ile haberleştik ve kendisine son gelişmeleri sorduk. Yazının devamından kısa röportajımıza ulaşabilirsiniz. Satranç Okulu: 29 Ekim günü Kasparov-Kasimdzhanov maçıyla ilgili Kasparov’un basın açıklaması ChessBase’de yayınlandı. Hemen ardından bugün sizin açıklamanız yazıldı. Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

YAZICI: Garry Kasparov’un Çeşme’ye geldiği andan itibaren, bu maçın ülkemizde düzenlenmesi için harekete geçtik. Bundaki en büyük etken bir tarafta kardeşlik bağlarımız bulunan Özbek Dünya Şampiyonu Kasimdzhanov’un olması, diğer tarafta kuzey komşumuz Rusya’yı temsil eden, satrançta dünya markası haline gelmiş Kasparov’un olması.Bulmamız gereken toplam para 1,4 milyon ABD Doları. Açıkçası, söz konusu maçı Kasparov oynayınca bu parayı Dünyanın en güçlü yedinci ekonomisi olan Türkiye’de sponsorlar aracılığıyla bulmak bir sorun olmuyor. Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Mehmet Ali Şahin’in de manevi desteğiyle kararımızı verdik ve FIDE nezdinde girişimlere başladık. 13 Ekim’de Moskova’da FIDE Başkanı Ilyumzhinov tarafından yapılan baısn toplantısıyla maçın Dubai’de yapılacağı açıklandı. Üstelik Dubai’de toplam bütçe 2,5 milyon ABD Doları olacaktı. Bunun üzerine FIDE Genel Kuruluna kadar beklemeye geçtik. Beklememizin nedeni, Devlet adına garanti verdikten sonra maçın Dubai’de yapılması durumunda ülkemizin prestiji açısından sakıncalar bulunmasıydı.

FIDE Genel Kurulu sürecinde FIDE Başkan Vekili Makropulous ve Dünya Şampiyonaları Komitesi üyeleri Zurab Azmaiparashvili ve Israel Gelfer ile görüştük. Gelfer’in önerisi Dubai’ye ilişkin koşulların organizatörler tarafından banka garantisi altına alınmaması durumunda Türkiye’ye Devlet Garantisi için süre verilmesiydi.Bu noktada açıklanması gereken bazı unsurlar var. Öncelikle, Dubai’de maçın düzenlenmesine ilişkin herkesin aklına gelen Birleşik Arap Emirliklerinin ya da Dubai şeyhinin bu konuda talebi olacağı. Ancak ilginç olan bu konuda Dubai’nin bırakın garantiyi herhangi bir girişimi bile yok. Yani, aslında durum çok bilinmeyenli bir denklem gibi. Bir taraftan FIDE başkanı Dubai’yi açıklayıp zaman kazanmaya çalışıyor, diğer taraftan Dubai’den en ufak bir talep yok. Bu durum bizim canımızı çok sıktı.

Kasparov, maçın yapılmasına ilişkin FIDE Genel Kuruluna sunulmak üzere bana bir mektup yolladı. Ben de resmi yollardan FIDE’ye mektubu ilettim. Herşey bu noktada başladı. FIDE, Genel Kurula yollanan bu mektubu, Genel Kurula sunmadı. Tabii bu mektup Kasparov tarafından yazıldığı için TSF ile ilişkili de değildi. Bu durumda mektubu bizim de sunmamız pek doğru değildi. Chessbase’in en üst düzey yöneticisi olan ve yakın arkadaşım Frederick Friedel mektubu bu gelişmeler üzerine sitede yayınladı. Tam bu saatlerde biz de Genel Kurul’da Dubai’ye net bir süre verilerek, bu sürenin bitiminde Türkiye’ye öncelikle bir opsiyon tanınmasını istedik.

Bu kararın FIDE Genel Kurulunca alınmaması durumunda maçı düzenleyemeyeceğimizi de açıkça belirttik. Avrupa’lı delegelerin (Azmaiparashvili, Boris Kutin, Geoffrey Borg) açık desteğine karşın, Oturum başkanı olan Makropolous böyle bir kararın Dubai açısından büyük riskler taşıyacağını söyledi. Oysa bu karar Komite toplantısında oy birliğiyle alınmıştı. Bizim sorunumuz, Ponamariov – Kasparov maçında iki kez yaşanan ve FIDE’nin son derece başarısız olduğu ikili görüşmeler sürecinden korkmamız. FIDE başkanı ya da yetkili kişiler, bu türlü görüşmelerde kuralların öngördüğü koşulların dışında taleplerde bulunuyor. Bizim, TSF olarak böyle bir sürece girmemiz söz konusu değil tabii. Bizim talebimiz en yetkili organ olan Genel Kurulun bu konuda net bir karar almasıydı.

Oturum Başkanı Makropulous, bizim önerimize karşın yetkinin FIDE Başkanına verilmesi yönünde bir öneri getirdi. Açıkçası politik bir manevra tabii. FIDE Başkanının amacı, bu konunun Genel Kurulda tartışılmadan yetkisi altında olması. Ayrıca ne FIDE başkanı ne de Dubai’den herhangi bir yetkilinin Genel Kurulda olmaması da bizi iyice endişelendirdi.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Makropulous’un önerisi çok sayıda karşı oya karşı kabul edildi. Bunun üzerine Kasparov bir saat içinde mektubu basın aracılığıyla yayınladı. Akşam yaptığımız görüşmelerde de bir sonuç alamadık. 

Bütün bu gelişmeler sonucunda net bir şekilde FIDE’ye bu olayın üzerine gideceğimizi ve karar alınmadan maçın düzenlenmesi hususunda herhangi bir kişiyle pazarlığa oturmayacağımızı bildirdik.

Genel Kurulun bitmesi üzerine bugün bu basın bildirisini yayınladık.

Bu basın bildirisiyle, Kasparov’un mektubunda ülkemizin adının geçmesi nedeniyle kendi bakış açımızı sergiliyoruz. İkinci unsur da eğer maçın yapılması tehlikeye girerse, FIDE yönetiminin bundan sorumlu tutulması gerektiğini talep ediyoruz.

SO: FIDE Genel Kurulundaki Diğer Gelişmeler Neler?

Hazır yeri gelmişken, ülkemiz 2007’de düzenlenecek olan FIDE Genel Kurulunu, 2007 Dünya Yaş Grupları Şampiyonasıyla birlikte Antalya’da düzenliyor. Genel Kurulu almamızın amacı 2012 Antalya Satranç Olimpiyatlarını ülkemize kazandırmak. Burada taktiğimiz çok açık. 2012 Dünya Satranç Olimpiyatlarının nerde yapıalcağı 2008 yılında oylanacak. 2007 Genel Kurulunu Antalya’da yapmak ile bu konuda şansımızı artıracağız.

FIDE Genel Kurulunda yapılan görüşmeler sonucunda; 2005 Dünya Okullararası Satranç Takım Şampiyonası (Eskişehir), 2005 Dünya Gençler Şampiyonası (İstanbul), 2006 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları, 2007 Dünya Yaş Grupları Şampiyonası (yaklaşık olarak 500 bin Euro gelir bekliyoruz), 2007 FIDE Genel Kurulu, 2008 Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları ülkemizde düzenleniyor.

FIDE Genel Kurulunda bize sorulan soru hangi turnuvayı alacağımız değil almak istemediğimiz bir turnuva olup olmadığı J

FIDE Genel Kurulunda satranç kurallarına ilişkin köklü değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler 1 Temmuz 2005’ten itibaren yürürliğe girecek. Yeni Kurallara ilişkin olarak da önümüzdeki yıl içinde Kural Komisyonu Başkanı Guert Guijsen’in katılacağı bir hakem seminerini ülkemizde düzenleyeceğiz.

SO: Açıklamalarınız için teşekkür ederiz. Her ne kadar Kasparov-Kasimdzhanov maçının tehlikeye girmesini istemesek de dileğimiz bu maçın Türkiye’de gerçekleşmesi.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
TSF Ali Nihat Yazıcı
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir