Morozevich Röportajı

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Sonuçlarını ve Hedeflerini Anlatıyor
Astana 2001’den sonra Röportaj


Alexander turnuvanın ilk yarısında sadece 1 puan ikinci yarısında ise 3.5 puan aldın. Turnuva sonlarına doğru yorulmaz mısın?

Tabii ki yorulurum. Bu turnuvadaki anlattığınız performansım herhangi bir şekilde önceden planlanmış değil doğal olarak. Daha önceki turnuvalarımda daha üst sıralarda olmamı engelleyen, sonlara doğru zayıflayan oyunumdu. Bu turnuva başlarındaki performansım öyle kötü idi ki, ikinci yarıda artık kaybedecek bir şey yoktu. Hak verirsiniz ki ben sıfır çekecek bir oyuncu değilim.

Formunuzdaki bu dalgalanmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sırf skor olarak değil ama aynı zamanda oyun kalitesi olarak ?
Bu konuda pek bir yorum yapamam çünkü daha kendim yeterince incelemedim. Ama formumdaki dalgalanmalar bariz, reddetmek mümkün değil.

Bu turnuvada rekorlarınızı devam ettirdiniz. Beraberelerden hoşlanmıyorsunuz, siyahla neticeleriniz harika. Sizin seviyenizde bir büyükusta için bunlar sıra dışı. Kısa bir berabere ile mola almak istemez misiniz hiç?
Beşinci turda Vladimir Kramnik ile oyunumu süratlice berabere yapmaya çalıştım ve herkes ne olduğunu gördü. Bu olaydan sonra bir daha böyle bir şey yapmamaya karar verdim ve en iyi oyunumu oynamaya çalıştım. Rekorlarıma gelince bana kalırsa o­nla anti-rekorlar. Korkarım henüz düzgün bir rekor kırmadım.Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Hmm, fakat siyahlarla 8 de 6.5 puan bir rekora benzemiyor mu?
Evet benziyor ama 8’de 7.5 çok daha iyi olacaktı. Kasparov’la 8.turda karşılaşmadan önce sırasıyla 14 güzel oyun oynamıştım. Bu oyunların önemli kısmı güçlü büyükustalara karşı oynanmış ve benim berabereye karşı, fanatik eğilimlerimi sergiliyorlardı. Aslında bu fanatikliği biraz fazla buluyorum ve belki de üzerinde biraz düşünmeliyim. Anti rekorların satrançta kalan tek amacım olduğunu zannetmiyorum. Güzel bir şeyler yaratıp, güzellik ödülleri alarak oyunlar kazanmaya devam ediyorum.

Hangi turnuvalar size en büyük zevki veriyor.
Kazandığım turnuvalar.

Eh… Aslında formatı sormuştum.
Bu soruyu cevaplandırmak benim için zor çünkü ne knockout, ne de çift turlu döner turnuva kazanmayı başarabildim.

Bu turnuvadan aldığınız izlenimler hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz? En iyi ve en kötü oyunlarınız hangileriydi? Rakiplerinizin en ilginç oyunları hangileriydi?
Kötü oyunlarım hep ben kaynaklıydı. Dördüncü ve beşinci turlarda oyunlarım hiç de imrenilecek gibi değildi. Son tura gelince ne Boris Gelfand ne de ben nasıl olup da o oyunu kaybetmediği anlayamadık. Zannederim o oyunda yapabileceğimin en iyisini yaptım. Kazandığm oyunlar belli bir çabanın ürünüydü. (ilk tur hariç büyük olasılıkla) Eğer çok fazla hata yapmamışsam, rakiplerim zaman sıkışmasında bana yardımcı olarak puan kazandırdılar. En iyi oyunum turnuvanın ilk yarısında oynadığım oyundu. Zaman sıkışması gelene kadar oyun muazzamdı ve sonra ben her şeyi mahvettim.

Diğer yarışmacılara gelince… Tabii ki Kasparov-Kramnik oyunu teorik, psikolojik ve profesonel açıdan çok önemliydi. Oyun çok ilginçti.

Kramnik’in ve Sadvakasov’un oyunu iyiydi. Darmen’in performansı hiç de kötü değildi ama tecrübesizliği ve gerilimli olması üzerinde negatif bir etki oluşturdu. Pek çok zaman ikiyle ikiyi toplayamadı. Ve netice olarak kime karşı berabere yapması kime karşı mücadele etmesi gerektiğinin ayrımını iyi yapamadı. Zannedersem gelecek yıl Darmen çok daha tehlikeli olacak.

Gelecek yıl Astana’ya gelecek misiniz?
Organizatörlerin beni kabul etmesi için elimden geleni yapacağım. Her ne kadar performansım bu sefer çok iyi olmasa da oynadığım oyunların yarısı etkiliydi. Turnuvadaki her şey muazzamdı ve  çok iyi organize edilmişti.

Şimdi de genel satranç yaşamımınızdan bahsedelim. Oynadığınız oyun sayısından memnun musunuz? Satranç, hayatınızı yeterince kapsıyor mu?
Belli bir noktaya kadar ne miktarda oyun oynayacağıma ben karar veriyorum. Senede 50-60 civarında oynuyorum . Ve bana göre bu yeterli. Rahatsız olduğum nokta kayıp sayım. Görüyorsunuz ya en tepedeki oyuncular bile kazanç yüzdemi kıskanabilirler, bununla beraber kayıp sayılarım da hayal kırıklığı yaratıcı.

Satranç zirvesinde oynamaktan en çok çekindiğiniz oyuncu kim?
En çok çekindiğim oyuncu şüphesiz Timman. o­na karşı neden bilmem oynayamıyorum. Skorum o­na karşı 6-1.5 geri ve girdiğim pozisyonları dikkate alırsak sıfır da olabilirdi. Dolayısıyla şansım da yaver gittiği için skorum -3. Kasparov’a da skorun aynı ama pozisyonları dikkate alırsak 6’da 2.5 belkide 3 olmalıydı. Kasparov’la oynarken her ne kadar oyunu üstün olsa da bir eziklik hissetmiyorum. Kramnik’e gelince 4’de 2, Anand’a karşı 2’de 1. Timman’la karşılaşınca ise mesele beyaz taşlarla berabere yapıp yapamayacağım noktasına geliyor. Jan tepedekilere kaybediyor ama bana gelince sanki intikam alıyor. o­na karşı ne yapacağımı bilemiyorum. Umarım gelecek sene Astana’da oynamaz.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Morozevich
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir