Kramnik: “Kazandım!”

Kramnik: “Kazandım!”

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Soru: Sizinkine benzer durumda Mikhail Tal “Başım güneşle dolu!” demişti. Maçtan sonraki duygularınız nelerdi?

Vladimir kramnik: Oyun esnasında çok konsantre olmuştum. Hatta son oyunu kazandıktan sonra bile mücadele havasındaydım. Veselin’in 44…Kc5 oynadığı ana çok duygusal bir andı! Çok mutluydum. 45.Kb7+ oynadıktan sonra coşku geçti. Ne olduğunun farkına varmam için zaman geçmesi gerekti. Çok zorlu bir maçtı ve rakibe verilen avans da dikkate alınınca bence iyi bir iş çıkardım. Bu belki de Dünya Şampiyonası maçlarında bir tarafın ekstra puana ve ekstra beyaza sahip olduğu tek maçtı. Bu şartlar altında kazandığıma memnunum.

Rus destekçileriniz hakkında ne söyleyebilirsiniz? Tacın Rusya’da kalmasından çok memnunum. Satranç değişmekte – örneğin kimse 12 oyunun hiçbirinde ciddi bir zaman sıkışması olmadığını fark etmedi. Bu ciddi bir ilerleme. Artık satranç daha hızlı ve pratik oynanıyor ve krizler oyunun dördüncü ve beşinci saatlerinde ortaya çıkıyor. Bu maç modern satrançtaki yeni ve gelişmekte olan eğilimlere vurgu yaptı. Ve sonuç ise yine tekrarlamalıyım yüksek düzeyde gerilimdi. Hiç kısa berabere yoktu. Eminim ki satrançseverler bundan fazlasıyla memnundur! Her ne kadar herkes benim zaferimden memnun olmasa da…

Satrançseverlerin zevk almasının bir sebebi de şampiyonluğun hızlı maçlarda belirlenmesi gibi geliyor. Belki de satrancı hızlandırmayı düşünmeliyiz mi?

Zaman kontrolleri hakkındaki görüşüm değişmedi. Satrançta üç zaman kontrolü var: klasik, hızlı ve yıldırım. Hepsinin de varolma hakkı var Önemli maçların klasik zaman kontrolüyle oynanması gerektiği görüşüme sıkı sıkı bağlıyım ama hızlı turnuvalara da karşı değilim. Bu tür turnuvalar göze hitap ediyor ve kitleleri çekiyor. Ama klasik satranç devam etmeli, en azından bu tür maçlar için. Klasik satrancın çok destekçisi var ve yüz yıldan fazla bir geçmişi olduğunu da söylemek lazım.

İki oyuncunun da maçlarını kendi stillerinde kazanmasını sembolik olarak değerlendirir misiniz? Topalov taktik bir mücadelede kazandı ve siz de iki sakin oyunsonunu kazanca çevirdiniz! Maçta daha çok yönlülüğünüzü gösterdiğiniz için kazandığınızı düşünüyor musunuz?Tüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Çok yönlülük konusunda emin değilim ama objektif olarak 2’nci ve 4’üncü oyunlarda yani hafif iyi oyunsonlarında daha iyiyim. Bir bakıma o konumlara ulaştığım için şanslıyım. Bu tür konumları sahte bir mütevazılik olmadan iyi oynayabildiğimi söyleyebilirim. Öte yandan Veselin o tür konumlarda pek iyi değil. Bir hiçten iki kazanç çıkardım ve o saldırgan “ya hep ya hiç” oyununda: g4,f5 kazandı. Bu anlamda uzatma maçı oyuncuların stillerini ortaya çıkaran bir turnusol kağıdı idi. En sonunda Veselin’den bir fazla kazandığıma memnunum.

Maçın resmi yorumcusu Vladimir Belov uzatma maçlarının maç esnasındaki neredeyse en az hatalı oyunlar olduğunu söyledi. Siz ne dersiniz?

Hatasız mı? Bunu söylemezdim! Topalov’un Oyun 4’teki gafını hatırlayın veya benim 3’ncü oyunum. Esasında 25 dakika 10 saniye artırma çok kötü hataları engellemek için yeterince iyi. Maç çok gerilimliydi ve sanırım bu şartlar altında maçın seviyesi yeterince yüksekti.

Vladimir maçı kazandıktan sonra Lozan’da hakem kararı konusunun mücadelesini yapacak mısın?

Tatsız şeyler hakkında konuşmayalım. Gelibiyetimin tadını çıkarmak ve satranç hakkında konuşmak istiyorum. Kazandım! Bilgisayarla maçım dışında gelecek ile ilgili birşey düşünmüyorum. Dünya Şampiyonluğu Maçına o kadar konsantre oldum ki kısa vadede plan yapmaya başlamayacağım. Bugün rahatlamalıyım ve takımım ve beni Elista’da destekleyenlerle içmeliyim. Ondan sonra düşünmeye başlayacağım.Fritz 10 ile maçınızdan bahseder misiniz?

Ayakta kalan son adam siz mi olacaksınız?

Korkarım zor bir maç olacak. Bilgisayarla oynamak genelde zor. Her sene İspanya’da 3’e 3 turnuva düzenleniyor: 3 bilgisayar ve üç üst seviye büyükusta. Geçen sene olanlar Topalov, Ponomariov… Ve her insana kazancı büyük bir hediyeymiş gibi görüldü! Bu maçın favorisi olmadığımın farkındayım. Ne var ki gerçekten kazanmak istiyorum – sadece para için değil ama bilgisayarı yenmek için bunun son şansım olabileceğinden! Yapabileceğimin en iyisini yapacağım. Bilgisayara karşı tecrübem de var. Ama ne yazık ki hazırlanmak için fazla zamanım olmadı ve olamayacak. Sonuçta profesyonelim.

Takımınızın maçtaki performansını nasıl değerlendirirsiniz?

Çok menunum. Bir sebepten gazeteler memnun olmadığımı yazdı ama bu yanlış. Eğer açılışta kötü bir konuma geçtiysem bu herhangi birşeyden memnun olmadığım anlamına gelmez. Oyun 9’daki yenilgiden dolayı tek sorumlu benim. Siyahın sorunu yoktu ama ben yarattım… Takımdaki havadan ve çocukların azmindan çok memnunum.


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Kramnik
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir