Kasparov’la Yıldırım Röportaj: Linares, Leko ve püf noktaları.

Kasparov’la Yıldırım Röportaj: Linares, Leko ve püf noktaları.

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Kasparov’la Yıldırım Röportaj: Linares, Leko ve püf noktaları. Dünyanın #1 oyuncusu amatör satranççıların sorularını cevaplıyor .

Satranca yeni başlayanlar hangi açılışları oynamalı ve na kadar farklı açılış öğrenmeliler?
Başlangıç seviyesinde açılışlar o kadar da önemli değildir. Önemli olan sık ve kendi seviyenizdeki rakiplerle oynamaktır. Daha çok taktik oyun ve oyunsonları üzerine eğilmeli. KCU ‘yu (Kasparov Chess University) deneyin ve bol bol pratik yapın.

Size göre Leko, oyununu bir gün dünya şampiyonluğu maçında oynayabilecek kadar geliştirebilir mi?
Gerçekten çok çaba gösteriyor bu da o­nun için iyi bir artı. Tüm gücüyle sınırlarını zorluyor. Linares’de iyi mücadele etti. Bu sefer farklıydı. 2000 ile 99’un aksine kazanç için çok savaştı ve mücadeleci konumlar yarattı. Bununla beraber, oyunları çok zorladığı için daha kötü sonuçlar elde etti.

Bu belki de Bareev’in “barışçı satranç” hakkındaki düşüncelerine dolaylı bir cevaptır. Bir kez o şekilde oynamaya başladığınız zaman normal satranca dönmeniz güçleşmektedir. Linares’de Leko’yu izleyebildim, pek de memnun değildi. Karpov’la olan zaman sıkışmasından sonra gördüm. Başta o­nun için kazançtı zaman kontrolünden sonra ise berabere idi. Yüz rengi, ceketi gibi açık sarıya döndü. O an Leko’yu hislerini dışarı vururken gördüğüm ilk andı. Leko iyimser ve cana yakın biri. Satranç tahtası başında paranoyaya ve öyle karanlık düşüncelere sahip değil.

Sanırım tüm olay çevreyle ilgiliydi. Satranç dünyasının istediği gibi oynadı. Ama herkesin kendine has bir karakteri vardır ve o­nun karakteri de böyle. Ama bir an kendi metodları o­na yetersiz geldi. o­na mükemmel başarıyı getirmedi. Stili o­nu tepeye taşıdı ama ya devamı? Las Vegas 1999’dan sonra değişmeye çalışıyordu ama şimdi oynadığı yeni satranç problem çıkartıyor. FIDE şampiyonasında Khalifman’a kaybetti. ikili maçta Kramnik’e yenildi (Tabii ki Kramnik daha kuvvetli bir oyuncu ama bir noktada skor eşitti.). Wijk aan Zee’de o kadar da çaba göstermiyordu, ama Linares’de gerçekten azimliydi.

Karpov

( 29.Vf1!! Kimse Leko’dan böyle bir hamle beklemiyordu. 29.Fe3 Vd3 30.Kec5 Khd8 31. Kc7 Kd7 32.f4 Vb5 33.fg hg 34.Kd7 Vd7 35.f4 an fazla berabere olurdu.)

Vladimir Kramnik’le rövanş maçınızda neyi farklı yapacaksınız?
Kazanacağım!

Okumam gereken en önemli 3 kitap hangileridir? (Daha yeni 1697 gibi bir rating çıkardım ve sadece 8 turnuva oyunu oynadım.)
Bugünde hala okumamız yararlı olan eski ustaların yazdığı kitaplar hangileridir?

Leko
Bu konuda yeni bir şeyler söyleyebileceğimi zannetmiyorum; iyi kitaplar hala en iyi olmaya devam ediyor. David Bronstein’in Zürih 1953’ü, Paul Keres 1948, Alexander Alekhine’in New york 1924’ü, Bobby Fischer’in “My 60 Memorable Games”i gibi…

Fantastik mücadeleci satrancınızdan dolayı tebrikler. Son turda Grischuk’a karşı galibiyetinizde hangi hamlede mata giden planı tasarladınız. Pek çok oyunda “!!” alan hamleler görüyoruz ama burada durum farklıydı. Sanki rakibiniz kendi oyununu kurabilir gibi gözüküyordu ama aslında daha yüksek bir planın kontrolü altına girmişti.
Bunun kısa cevabı şu ki; oyunun sonlarında Grishchuk matı görmedi. Uzun bir turnuva sonucunda yorgundu. a7’nin boşta olduğunu görmeyerek Fe3’ü kaçırdı daha sonra da koordinasyonu sağlayamadı. Buna rağmen berabereye çok yakındı. Sonra 27… Kb7 oynadı ki büyük olasılıkla oyundaki ilk hatasıydı. 28.g4’den sonra o­nu yakaladım. Tamamen kayıp olmasa da çok zor bir vaziyete düşürdüm. Çok yorgundum ve yeterince konsantre olamamıştım. Sonra öteki oyunlara baktım ve gördüm ki bir mucize gerçekleşebilirdi! Shirov kazanıyordu. Leko berabere yapıyordu. Heyecanlandım.

Herkes bilir ki yorgunken özellikle de ters renkli fil finali oynarken kazanmak çok zordur. Ufak bir hata ve geriye hiç bir şey kalmaz. Daha sonra Fille bir saldırı imkanı farkettim. Analizi zor bir fikirdi. Bu tür konumları hesaplamak bilgisayarlar için kolay ama Kg7-Kg6’yı ve tüm matı görmek hiç de kolay değil. O devam yoluna girmeye karar verdim. Grishchuk Fb2’ye kadar tehlikeyi sezmedi. Şf7’den sonra memnun gözüktü ama sonra Şahın kaçacak bir yeri olmayıp benim mat ettiğimi gördü. Sonuç olarak 41.b5 oynadığımda fikri gördüm 43.Kg5 oynamadan da her şeyi hesapladım.

41.b5 ! 43.Kg5
Grishchuk
Kasparov

Terk.

 

Anahtar Kelimeler
Kasparov
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir