Ivanchuk: FIDE Dünya Şampiyonası hakkında

Ivanchuk: FIDE Dünya Şampiyonası hakkında

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Vasily performansını nasıl değerlendireceksin? Bu turnuvadaki oyunundan tamamıyla memnun musun?
Öncelikle turnuva daha bitmedi. Önümde final maçı var ve son sözü söylemek için erken. Oyunuma gelince….birşey söylemek zor. Her maç çok gerilimliydi. Baştan sona kusursuz “temiz” oyun yoktu. Pek çok hatamın farkındayım, diğerleri de keşfedilmeyi bekliyor. Doğal olarak rakiplerim de hatalar yaptı. Bu sefer finale ulaşmayı başardım ve bundan çok mutluyum.

Macieja’ya karşısındaki başarısız oyununuz sadece bir kaza mıydı?
Bunun bir başarısızlık olduğunu düşünmüyorum. Gerçek bir başarısızlık kaba bir hata veya gerçekten zayıf bir oyunudur. Bence bu oyunu zor bir mücadele sonucunda kaybettim. Hafif kötü bir vaziyette taş fedası yaptım. Bunun bana rahat bir berabere getireceğini düşündüm. Konumu yanlış değerlendirmişim, rakibimde ince bir şekilde bunu gösterdi. Oyunsonunu etüdvari bir biçimde oynadı. Böyle bir oyuna başarızılık denilemez.

Hangi oyunlarınızı turnuvadaki en büyük başarınız olarak kabul ediyorsunuz?
Söylemek zor. Belki bir tanesi Sutovsky ile maçımın ikinci oyunudur. Fakat bu mücadele derin olarak analiz edilmeli. Daha önce düşündüğüm kadar da iyi oynamamışım. Sanırım bu oyun hakkında çok duygusaldım.

Anand’la olan maçınızla ilgili görüşleriniz neler?
Tüm maç boyunca çok karışık bir mücadeleydi. Son oyunumuzun başlarında rakibimin tehditlerini engelleyip eşitlemeye çalıştım. Rakibim bir kaç gevşek hamle yaptı ve atak şansı elde edebildim. Kumar oynamaya karar verdim ve f3 oynadım. Hemen bir hata yaptı ve bundan sonra oyun çok zor bir şekilde kurtarılabilirdi.

Kasparov f3 için ” bundan sonra beyazın oyunu kurtarmasının neredeyse imkansız olduğu harika bir hamle” yorumunu yaptı.
Bundan emin değilim. Eğer Anand g3 oynasaydı ne olurdu bilmem. Oysa ki o f3’ü aldı ve büyük bir avantaj elde ettim.

Bu turnuvadaki yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni zaman kontrolü, yeni eşlendirme sistemi, doping kontrolü?
Bence eşlendirme sistemi çok fazla değişmedi. En azından ben bu konuya fazla önemsemedim. Sadece bir sonraki turdaki rakibime baktım. Etrafımda olanlarla ilgilenmedim. Zaman kontrolüne gelince; daha iyi mi daha mı kötü olduğunu söylemek zor. Bu zaman kontrolüyle Erivan’da da oynadım. Ne olursa olsun bu zaman kontrolü negatif duygular uyandırmıyor. Yaşamaya hakkı olan normal bir zaman kontrolü. Yaklaşımım ortada.

Öyle gözüküyor ki organizatörlerin sunduğu her şartta oynayabilirsiniz. Bu sizin kendinize olan güveninizi mi gösteriyor? – Ivanchuk her sistemde kazanır mı?
Her zaman kazanmayı başaramadım. Bunun yanı sıra bana özellikle dezavantajlı şartlarda da oynadığımı hatırlamıyorum.

Hangi şartlar sizin için özellikle dezavantajlı?
Bilmiyorum. Hiç böyle bir konuma düşmedim.

FIDE Şampiyonasında finale yükselince, gözde bi sima haline geldiniz. Başkan Illumzhinov!u destekleyecek misiniz?
Belli değil. Kimse bütün dünyanın desteğini her konuda alamaz. Ne yapacağına bakalım; sonra görüşümü açıklayacağım.

Bu knockout sistem Dünya Şampiyonluğu için uygun mu?
Doğal olarak bu sistemde kazanmak çok daha güzel ve kaybetmek de çok daha acı verici. Bu sistemin yaşamaya hakkı var. Bunun yanı sıra başka teklif ve öneri de yok.

Las Vegas’daki galibiyetinden sonra Khalifman, sitemi değiştirmek için insiyatif gösterdi. Hatta bazı FIDE görevlileri değişeceğini bile söyledi. Sizin için de böyle bir şey söz konusu mu?
Önce finali oynamam lazım. Yarışma bitmeden kimse bu tür girişimlerde bulunmamalı.

Şu anki durumu dikkate almayarak, ilk o­ndan bir GM idari konularda görüş belirtmeli mi?
Şüphesiz, görüşlerimiz dikkat alınmalı. Bence GM’lerin (belki ilk 50) düşünceleri çok önemli.

Bu görüşler nasıl ifade edilebilir? Siz kişisel olarak neler yapıyorsunuz?
Ben satranç politikasına hiç girmedim. Görüşlerimi bir röportajda veya özel sohbetlerde ifade edebilirim. Sonrasını ise bilmiyorum.

Kramnik’in ünvanının resmiyeti hakkında ne düşünüyorsunuz? Dortmund’daki BGN elemelerinde oynayacak mısınız?
Henüz daha davet edilmedim. Resmi davet alırsam üzerinde düşüneceğim. Kramnik’in ünvanın geçerliliğine gelince – yanlış kapıyı çaldınız.

Peki tüm bu politik satrancı bir kenara koyalım. Bilgisayar satrancı hakkında ve özellikle satranç üzerinde ne düşünüyorsunuz?
Bana göre eğer gerçek bir insanla yüzleşmiyorsanız bir şeyler eksik kalıyor. İnternette satranç farklı. Pek çok oyuncu değişik sebeplerden turnuvalara gidemiyor ama yine de oynamak istiyor. Dolayısıyla bunu internet aracılığıyla yapıyorlar. Rakipler birbirini göremediği için farklı bir satranç formu. Bana hızlandırılmış yazışmalı satrancı çağrıştırıyor.

Hiç internette oynadınız mı?
Hayır. Belki bir gün oynarım.

Ukrayna Dünya Takım Şampiyonası’nı kazandı. İki Ukraynalı FİDE Şampiyonası’nda final oynayacak. Bunlar hangi noktaya kadar mantıklı? Ülkenizdeki satrançta bir yükselmeden bahsedebilir miyiz?
Takımımız hep iyi oynuyordu – son olimpiyadlarda üçüncülüğü aldık; son Dünya Takımlar Şampiyonası’nda ikinciydik. Şimdi ise şampiyon olduk. Dolayısıyla bu neden mantıksız olsun ki? Ülkemde satranç ciddi bir şekilde yükselişte…

Kendinizi milli bir lider olarak görüyor musunuz?
Milli takımın lideriyim.

Milli takımınızda Ponomariov dışında kim belirgin sima?
Hepsini tanıyorsunuz – Baklan, Malakhatko, Romanishin. Ne yazık ki Malaniuk bu aralar sıkıntılı.

Ukrayna satranç ekolü diye bir şey var mı?
Sanmam. Tam bir Ukrayna satranç ekolünün var olduğunu söylemek zor. Pek çok usta satranç hocası var ama ulusal bir kimliğin varlığından söz etmek zor.

Ya Sovyet okulu; bu bir efsane mi yoksa gerçek mi?
Hayır efsane değil. Çok büyük satranççılardan oluşan bir mazi, pek çok GM’yi yetiştiren mükemmel kitaplar var. Belli bir noktaya kadar ben Sovyet satranç ekolüne aitim.

Eski Sovyetler Birliği’ndeki GM’lerle arkadaşça ilişkiler sürdürüyor musunuz?
Arkadaşça biraz fazla olur. Ama şöyle diyelim – profesyonel ilişkiler. Biz meslekdaşız.

Turnuvalara hazırlıklarda kim yardımcı oluyor?
Genç bir GM, Orest Gritsak bu turnuvada bana yardımcı oldu. Pek çok satranççıyla çalıştım: Korchnoi, Oll. Bu satranç stilimi de etkiledi.

Yeterince pratik yapabiliyor musunuz? Pek çok kişi turnuva azlığından şikayetçi…
Benim için yeterince var. Öte yandan az turnuva oynayan oyunculara da hak veriyorum. Benim için işer yolunda gidiyorsa, bu herkes için iyi gittiği anlamına gelmez. Tabii ki daha çok turnuva olmasını; özellikle de Ukrayna’da isterim.

Lvov’da oynanan Stein Memorial turnuvası geleneksel hale mi geldi?
Durum şu an belirsiz. bu soruyu cevaplandırabilecek durumda değilim.

Ukraynalı yetkililer sizi finale ulaştığınız için kutladlar mı?
Hayır. Dediğim gibi turnuva daha bitmedi.

İmkan verilse final maçını Kiev’de oynar mıydınız?
Böyle bir teklif olmadığı için tartışmaya gerek yok.

Vasily Ivanchuk’un gözü satrançtan başka hiç bir şey görmeyen, satrançtan başka bir şey konuşmayan bir fanatik olduğuna dair söylenti var. Böyle bir söylenti hoşunuza gidiyor mu yoksa bu söylentiyi yıkmak mı isterdiniz?
Hiç bir söylentiyi yıkmayacağım. Bu bazen doğru. Saplantımın diğerlerininkinden daha fazla olduğu söylenirse, bu tartışılır. Diğer satranççıların bazı anlarda kendilerini ne kadar satranca verdiklerini belirlemek zor. Satrancın hayatımın işi olduğu konusunda şüphe yok. Bu benim işim. Şanslıyım ki hala benim asıl işim olmaya devam ediyor. Mutluyum.

Anahtar Kelimeler
Ivanchuk
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir