Carlsen: Anand’a karşı bir sürü iyi hamle yapmayı planlıyorum

Carlsen: Anand’a karşı bir sürü iyi hamle yapmayı planlıyorum

FM Selim Gürcan Yorum yapılmamış

Doğru oynamam gerektiğinde genelde çok az hata yaptığımı düşünüyorum. Son 3 turda olanlar ise… olabilecek şeyler.

Turnuvada çok enerji harcadım ve turnuvanın sonunda gergin ve yorgundum. Dünya şampiyonluğu maçında bunla başetmenin daha iyi bir yolunu bulmalıyım. Tabii ki turnuva benim için önemliydi. Belli bir noktada herşey iyi gidiyordu.  

Gerilim vardı ama oyunlar öncesinde çok gergin değildim. Ivanchuk’la oyun öncesinde risk alabileceğimi düşündüm. Sonra işler ters gitti. Zaman sıkışmasında kötü oynadım. Zaman sıkışması olmadığı zaman iyi oynuyorum ama olduğu zaman da herşey olabiliyor. Bu benim kendimi genelde bu tür durumlara çok sokmamamla ilgili.

Turnuva için pek çok fikir hazırladık ama çeşitli sebeplerle çoğunu kullanamadım. Diğer turnuvalara göre açılışta daha iyi hazırlanmıştım. Bazıları işe yaradı bazıları yaramadı ama doğruyu söylemek gerekirse Kramnik ve Aronian’a çok hazırlanmamıştık. Düşündüm ki bu oyunculara karşı açılışta üstünlük elde etmek zor. (Gülümseyerek) Biliyorsunuz turnuvada 4 oyuncu daha vardı. Onlara odaklanmak daha iyi olacaktı.

Ivanchuk oyunu hakkındaTüm kitapları görebilirsiniz. Türkiye'nin en geniş satranç kitaplığı bizde!

Konumu sadeleştirip piyon altta bir konum oluşturarak berabere yapamadım. Fırsatlar kaçırdım. Ivanchuk oyunun bir bölümünde inanılmaz iyi oynadı. Bir noktada tekrar berabere şansı yakaladım ama sonra feci bir hata yaptım ve herşey bitti.

carlsen-12

Son turda Svidler ile oyunu hakkında

Oyunda çok zaman harcıyordum. Konum karışıktı ama asıl problem Ag4 gittiğimde Svidler’in fikrini kaçırmamdı. Bir anda durum değişti ve fazla zamanım olmadığı halde düşünmem gerekiyordu. Kramnik’in oyununa hiç bakmadım ve zaman kontrolü aşıldığında gördüm ki Kramnik de kaybediyordu.

Anand ile maçı hakkında

Mesela bu turnuvada Kramnik inanılmaz hazırdı. Çok iyi oynadı ama hazırlıktan sonra bile oyunlar çok uzun sürebiliyor ve kazanmak için bir sürü iyi hamle yapmanız gerekiyor. Bu da benim planım. Pek çok iyi hamle yapmaya ve bedava hiçbir şey vermemeye niyetliyim. Eğer bunu yapabilirsem kazanmak için her şansa sahip olacağım

 


Örnek Dersleri ürün sayfasında görebilirsiniz. Satranç öğrenmek ve ilerletmek artık çok kolay!
Anahtar Kelimeler
Carlsen
Kategoriler
Röportajlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir