Vladimir Kramnik

Vladimir Kramnik

Serkan Yeke Yorum yapılmamış

Avrupa takımlar şampiyonasında Kramnik rüzgarı esiyor. Önce genç rus süperbüyükusta İan Nepomniachtchi’yi(2705) sonra dünya kupası ikincisi yine rus süperbüyükusta Peter Svidler’i (2727)  ve daha sonra da olaylı tuvalet gate skandalına konu olduğu Bulgar Süper Büyükusta Veselin Topalov’u(2813), en son olarak İvanchuk’u(2726) saf dışı bırakmayı başarıyor.

Meşhur Botvinnik okuluna 11 yaşındayken davet edilme hikayesi de kendi anlatımıyla oldukça enteresan. Kim olduğunu bilmediği ve kendisine hayran bir satranç sever Botvinnik’e bu delikanlıyı okula alması için bir mektup yazar ve 11 tane maçını gönderir. Tabii Botvinnik’e böyle yüzlerce mektup geliyor o sıra. Ama Botvinnik mektubu okuyor. Beş tane maçına baktıktan sonra

“Bu çocuğu kesinlikle almalıyız” diyor.

”Niçin acele ediyoruz Mikhail Moiseevich diğer maçlarınada bakalım” denilince

“Tabii ki bakacağız ama önce bir alalım” yanıtını veriyor.

botvinnikkasparovkramnik
1987 yılında okula davet ediliyor.O sırada okulda olan isimlerden bazıları: Svidler, Rublevsky, Shirov, Akopian, Tiviakov...sizlere tanıdık gelecektir.

Bu okulda Kasparov ile de çalışmıştır ve daha sonraları turnuvalarda da sıkça karşılaşmışlar ve Kasparov’a çok zor anlar yaşatmış 2000 yılındaki PCA Dünya şampiyonluğu maçını oyun kaybetmeden kazanmıştır.

17 yaşında Rusya milli takımı ile 1992 Manila Olimpiyatına katılan ve 9 da 8.5 puan ile altın madalya kazanan ilk rus olan Kramnik bu turnuvada gösterdiği inanılmaz başarı ile dikkatleri üzerine çekti.

2800 elo puanını aşan dünyadaki 7 satranç oyuncusundan biridir.

Ve bütün bunların haricinde Kramnik ile aynı yaştayız benden iki ay küçük hatta.

Bunu belirtmemin  nedenine gelince;17 yaşında Rusya adına oynadığında ben de satranca yeni merak sarmıştım.Üniversite için istanbul’a geldiğim dönemde satrançtan bihaber vaziyette elimde sadece gazetenin verdiği satranç takımı ve birde adres var. İstanbul Satranç Derneği

Beyoğlu’ndaki İSD lokalini bulmam ve içeriye adım atmam hayatımın sonraki aşamasına yön verdi diyebilirim.

O zamanlar hazırlık okuyorum derslerde yoğun değil Gümüşsuyu’ndaki İTÜ kampüsünden çıkar çıkmaz soluğu dernekte alıyorum.

Bazen çalışıyor bazen de abilerin maçlarını izliyorum.İnternet yok o zaman çok az yayın var satrançla ilgili ve bunlardan biri de Sertaç Dalkıran‘ın çıkardığı Satranç dergisi.

Bu dergilerin birinde gördüğüm haber neticesinde tanımış oldum Kramnik’i.

Aynı yaştayız ve o dünyanın zirvesine oynuyor ben daha yeni satranç öğreniyorum.

Bu bende biraz kıskançlık ama büyük ölçüde hayranlık ve hırs uyandırdı.

Bulabildiğim bütün oyunlarını inceledim.

Oyun stili bana çok inanılmaz geldi yani stratejik  öğelerin böylesine yoğun kullanıldığı maçları ancak Karpov, Botvinnik, Kasparov gibi dünya şampiyonlarında görmeğe alışık olduğumdan benim çömez olduğum yaşta onun büyükustaları parmağında oynatması ilgimi çekti.

Şimdi oyunlara geçelim sizde anlayacaksınız nasıl sıra dışı bir oyuncu olduğunu.

Aşağıdaki pozisyon Kramnik – Ulibin Halkidiki 1992

 

Şiir gibi oynamak böyle birşey sanırım. Şimdi en son kurbanlardan Kramnik - Topalov 2015 Avrupa Kulüpler şampiyonası maçına bakalım.

 

 

Anahtar Kelimeler
Botvinnik Kramnik
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir